PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

České školy dbají na ekologii

Stále více škol podporuje u svých žáků ekologické chování a šetrnost k životnímu prostředí. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti REMA Systém, která již třetím rokem v České republice realizuje projekt Zelená škola. V rámci projektu školy získají zdarma sběrný box, environmentální výukové materiály a možnost organizovat plošný i nárazový sběr elektroodpadu. Podle statistik tak stále roste nejen počet certifikovaných Zelených škol, ale i objem elektroodpadu včetně baterií, které školy vytřídí. Jen za rok 2013 bylo odevzdáno přes 34 tun vysloužilých elektrozařízení. Ve sběrných boxech nejčastěji končila stará výpočetní technika.

Stále více škol podporuje u svých žáků ekologické chování a šetrnost k životnímu prostředí. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti REMA Systém, která již třetím rokem v České republice realizuje projekt Zelená škola. V rámci projektu školy získají zdarma sběrný box, environmentální výukové materiály a možnost organizovat plošný i nárazový sběr elektroodpadu. Podle statistik tak stále roste nejen počet certifikovaných Zelených škol, ale i objem elektroodpadu včetně baterií, které školy vytřídí. Jen za rok 2013 bylo odevzdáno přes 34 tun vysloužilých elektrozařízení. Ve sběrných boxech nejčastěji končila stará výpočetní technika.

Do projektu Zelená škola je aktuálně zapojeno 351 vzdělávacích zařízení od mateřských škol až po univerzity. V rámci projektu jsou do škol umisťovány sběrné boxy, do nichž mohou studenti, žáci i učitelé odevzdat drobnou elektroniku určenou k ekologické likvidaci. Školy získávají také studijní a propagační materiály pro podporu ekologické výchovy. Žáci si tak nejdříve teoreticky osvojí principy udržitelného rozvoje a následně si také sami vyzkouší, jak správně recyklovat. „Z dosavadních výsledků projektu je zřejmé, že propojení výuky s praktickou zkušeností žáky oslovuje. V loňském roce jsme totiž zaznamenali nejen růst počtu Zelených škol, ale také větší poptávku po organizování velkých sběrových akcí určených pro objemnější elektroodpad,“ upřesnil David Vandrovec ze společnosti REMA Systém, která projekt Zelená škola realizuje. „Děti stále více zapojují do sběru i rodiče, díky čemuž se podařilo za minulý školní rok vytřídit 34 tun elektroodpadu,“ dodal Vandrovec s tím, že obdobný objem lze očekávat i v nadcházejícím školním roce.

Větší zapojení rodičů do školních ekologických aktivit dětí potvrzuje také analýza skladby odevzdaných spotřebičů. K ekologické likvidaci do škol proudila hlavně stará výpočetní technika. „Mezi nejfrekventovanější vysloužilá zařízení odevzdaná na půdě škol patřily počítače a CRT monitory. Těch odevzdali učitelé, žáci i jejich rodiče více než 12,5 tuny. Zájem byl také o sběrové akce určené pro velké spotřebiče. Vedle dětí tak rodiče vozili do školy i nefunkční televize a ledničky,“ uvedl David Vandrovec. „Nejvíce elektroodpadu se v roce 2013 vytřídilo v Praze, kde bylo k ekologické likvidaci odevzdáno přes 15 tun elektrozařízení. Ekologického ducha projevily i školy v Jihomoravském kraji. Zde bylo v loňském roce sesbíráno 6,7 tun nepotřebné elektroniky,“ doplnil Vandrovec.

Kromě ucelených výukových programů a praktických zkušeností získali v loňském školním roce žáci Zelených škol také možnost soutěžit a vyhrát pro svou školu příspěvek na novou elektroniku. Ačkoliv utkání o titul „Nejlepšího sběrače“ a poukaz na nákup elektroniky obdržely celkem tři školy z různých koutů republiky, absolutním vítězem se stala Obchodní akademie a Střední odborná škola zemědělská a ekologická Žatec. „Výhra v soutěži naše žáky velmi motivuje a z finančního daru máme velkou radost,“ řekla Helena Kopalová, vyučující vítězné školy. „Naše škola je ekologicky zaměřená, a proto vítáme možnost aktivně přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí. Studenty vedeme k recyklaci odpadu nejen tím, že všude po škole máme umístěny recyklační kontejnery a koše,“ uzavřela Kopalová.

Podle učitelů i zástupců společnosti REMA Systém patří podzim a začátek školního roku k období velkého zájmu o vstup do projektu. Stejně jako každý školní rok mají i letos pedagogové k dispozici výukové programy i edukační pomůcky. Ty jsou přizpůsobeny různým stupňům vzdělávacího systému. Zatímco děti v mateřských školách se seznamují se šetrným životním stylem při hře pexesa nebo v omalovánkách, starší děti se ekologické principy učí během uceleného dvouměsíčního projektu za pomoci studijních materiálů i praktických aktivit. Do programu Zelená škola se může zapojit jakékoliv české vzdělávací zařízení. Účast v programu, materiály i sběrové akce jsou školám k dispozici zdarma.

Připravil: rjancar
PC-politika.cz

25.09.2014 06:02 412 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
100 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
49 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
98 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
190 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
171 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
243 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
178 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 21 dnem
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 21 dnem
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 22 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)