Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Bobtnající struska v objektech na Ostravsku?

Moravskoslezskou metropoli čeká možná velký problém ve stavebnictví! Některé postavené objekty kousek po kousku doslova likviduje bobtnající struska. range'>Laciný stavební materiál z hutní sutí už má totiž na svědomí první velké oběti. Kromě diskutované dálnice D47 také Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě a významná prodejní centra i celé budovy, které se daly do pohybu.

Moravskoslezskou metropoli čeká možná velký problém ve stavebnictví! Některé postavené objekty kousek po kousku doslova likviduje bobtnající struska. range'>Laciný stavební materiál z hutní sutí už má totiž na svědomí první velké oběti. Kromě diskutované dálnice D47 také Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě a významná prodejní centra i celé budovy, které se daly do pohybu.

V některých velkoprostorových budovách se náhle se zvedá podlaha, praskají zdi a okna. Přesně tak vypadá nevyléčitelná choroba zvaná bobtnající struska. V Ostravě představuje novodobou hrozbu. Z důvodu nebezpečí už musely být některé objekty uzavřeny. A struska ve vlhkém prostředí nezná slitování, dere se na stále více místech z podloží a ničí další a další budovy. Podle odborníků je z odpadního materiálu za posledních patnáct let v Ostravě postavena až polovina staveb!

„Podobné problémy má řada novostaveb na Ostravsku. Pokud se podlaha vybuluje ven, vypadá to na ocelárenskou strusku,“ potvrdil šéf katedry konstrukcí na stavební fakultě VŠB-TU Ostrava Radim Čajka. Výměna podloží je nejnákladnější, avšak nejspíš i jediná možnost, jak se problému s bobtnáním zbavit.

Škody tak jdou do stovek milionů korun, za které nikdo nechce nést odpovědnost a úřady, majitelé a stavebníci si závažný problém přehazují jako horký brambor. Zavaleny budou kauzami brzy i soudy a zdaleka není jasné, zda vůbec rozhodnou o nějakém viníkovi. Arbitrážní řízení s firmou Skanska už vede spol. Inter IKEA Centre, která sídlí v obřím shopping parku Avion. Soudní proces probíhá až ve Stockholmu.

Na soud se jako první obrátila spol. Eurovia, jež se podílela na stavbě ostravské dálnice, která dnes připomíná tankodrom. Hodlá vysoudit asi třicetmilionů korun po dodavateli strusky. V rámci reklamace už některé úseky spravuje, Ředitelství silnic a dálnic jí ale stavbu v únoru vrátilo zpět.

Kdo fušeřinu zaplatí?

Investor je přesvědčen, že za fušeřinu mohou stavbaři, kteří vinu zase dávají odavatelům strusky a ti zase chtějí žalovat stát. Byl to totiž státní zkušební ústav, který vydal potvrzení, že právě struska je plnohodnotnou náhradou přírodního kameniva, které nenasakuje vodu a nebobtná a tudíž je vhodná do podloží staveb.

A tak to vypadá, že na strusku doplatí zase daňoví poplatníci

Odborníci tvrdí, že nikdo nemohl tušit co struska časem udělá. Další se však domnívají, že stavebníci na to hřešili a použili nekvalitní strusku třeba z hald. „Už desítky let je známo, že některé druhy strusky prostě rychleji bobtnají. Natvrdo řečeno - ten certifikát někomu pomohl vydělat na odpadu nehorázné prachy,“ řekl majitel jisté stavební firmy z Ostravy.

Obchodní centrum ve Svinově

Toto prodejní centrum Je už několik měsíců zavřené. Z obří budovy z obav o bezpečí doslova utekli oba prodejci, Mountfield i OKAY, kteří tam byli od otevření od roku 2002.
„Podlaha se zvedla až o třicet centimetrů, praskliny ve zdech se zvětšovaly a závad stále přibývalo,“ uvedl ředitel marketingu OKAY Holding Luděk Kováč. Zástupce vlastníka Miloš Horák má potvrzeno, že problémy působí bobtnající struska v podloží budovy. Na stavbu se už nevztahuje záruční lhůta a vlastník bude muset devastující budovu opravit na své náklady.

Ostravská dálnice, nepoužili vysokopecní strusku, proč?

Problémy se vzdouvajícím se podložím se na ostravské části dálnice projevily záhy, a to ještě v záruční lhůtě. Ředitelství silnic a dálnic hodlá několik úseků spol. Eurovia dokonce vrátit zpět. Podle nezávislého experta Dušana Stehlíka, který pro ministerstvo dopravy zpracovával pravidla pro stavby silnic, zvlnění mohla způsobit ocelárenská struska, která tam být neměla. Stavět se totiž mělo z vysokopecní strusky, což je odpad z výroby nejkvalitnějšího železa. Kdo a proč zaměnil toto použití strusky na dálnici? To není stále zodpovězeno.

Uzavírková komise se zatím ještě nesešla, aby jasně stanovila termín oprav.
K jejímu jednání budeme investora vyzývat. Máme zvolený technologický
postup, Ředitelství silnic a dálnic nám však musí opravy povolit,“ sdělila
Petra Kučerová z Eurovie. Nezávislá firma mezitím bude odkrývat podloží
dálnice pomocí bagrů, takže budou další uzávěry. Výsledky průzkumů rozhodnou
o definitivní podobě opravy dálnice.

Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba

Rozpadat se pomalu před očima začala také vstupní hala do hlavní budovy fakultní
nemocnice, kde byla restaurace, bar, samoobsluha a další služby. Z popraskaných trubek ve zdi tryskala voda, vzdouvala se podlaha a zárubně dveří se křivily do tvaru lichoběžníku. Lidem už hrozilo nebezpečí úrazu.

Celou halu, i se zadním vstupem, musela nemocnice uzavřít už před dvěma roky a
nechala vybourat příčky, aby se tlak nepřenášel do dalších pater. „Máme potvrzeno, že příčinou je bobtnající struska, která se neúměrně dala do základů. Protože je po záruční lhůtě, musíme opravy udělat na své náklady,“ uvedl náměstek ředitele nemocnice pro techniku a provoz Ivo Žolnerčík. Technici doporučili větší část budovy úplně zbourat, strusku vytěžit a na nových základech stavět znovu. Na projekt za asi 80 milionů korun ale nemocnice nemá dostatek peněz.

Avion Shopping Park

Poprask je také v největším ostravském obchodním centru, které postupně zavírá své prodejny a stěhuje je do nové části. Konkrétně její jedenáct let stará galerie se bude celá rekonstruovat. Se stavební firmou Skanska vedou majitelé společnosti Ikea už soudní spor. „Zvedají se podlahy, které tlačí na výlohy a ty v rozích praskají. Stejně jako zdi. Bojíme se, že nám to tady spadne na hlavu,“ postěžovaly si prodavačky.
Stěhování už chystá i prodejna R&J Style, ve které si návštěvníci nemohou
nevšimnout obří praskliny ve zdi. „Je to jasná vina stavebníků a jsem rád,
že mi vlastník nabídl náhradní místo,“ přiznal majitel prodejny. Metrová
prasklina je na na zdi i v prodejně Pierre Cardin. Pokud někde popraská
nebose objeví bublina v podlaze, vedení místo označí, aby se někdo nezranil,
a snaží se je rychle opravit. Celá nejstarší obchodní galerie už byla údajně zavřena
a projde rozsáhlou rekonstrukcí.

Co a jaká je struska?

Struska vzniká během výroby oceli, tavení a rafinaci kovů, spalování uhlí,
různých odpadů či dřevní hmoty. Jak se ukazuje, nekvalitní struska se jako
stavební materiál začne ve vlhkém podloží časem chovat nepředvídatelně.
Vážena sebe vodu, zvětšuje svůj objem a tím způsobuje nemalé deformace
stavebních konstrukcí.Podle šéfa katedry konstrukcí na stavební fakultě
VŠB-TU Ostrava Radima Čajky zřejmě může za vzdouvání podlah a praskání zdí
ocelárenská struska, což je nadrcený odpad z výroby oceli. Materiál zvaný
studený odval neboli hutní suť vzniká po vybourání vnitřní stěny vysokých a
ocelářských pecí.

Nebyla to snad sabotáž?

Tak, jak se objevují posupně stavební závady velkého rozsahu, začíná se mluvit v Ostravě o podvodu, či o něčem horším... Všechno nasvědčuje, že to zavání sabotáží, protože se před rokem 1989 přece v odborných kruzích dobře vědělo,že je to nevhodný materiál, který se na stavbách jakéhokoli druhu nepoužíval. Záruční doba stavebních prací bývá obvykle pouze 5 let, takže co vše uniklo limitu? Nabízí se rovněž bezskrupulózní honba za ziskem a zvýšit ho na úkor kvality za každou cenu. Přitom je s podivem (a je to příliš nápadný podvod), že byl v rozpočtech uveden kvalitní materiál, ale dvakrát dražší.

Tato souvislosti si nikdo nevymyslel. Jsou doloženy fakty a výpovědí zúčastněných. Zřejmě tedy o nastávající kauze ocelárenské strusky ještě hodně uslyšíme.

Připravil: info z materiálů redakce Blesk.cz
PC-politika.cz
Zdroj: Blesk.cz

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+'://platform.twitter.com/widgets.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, 'script', 'twitter-wjs');

{lang: 'cs'}
Kvido 15.10.2014 23:03 581 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Lost password
v Administrace uživatelů
107 7 Balin50
25-03-2019 19:52
Banner
v Administrace obsahu
107 2 Balin50
25-03-2019 17:42
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
122 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
406 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
177 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
223 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4190 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Nejčtenější novinky