PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Podvodníci „prodávají“ firmám software určený školám

Neautorizovaní prodejci softwaru nabízejí prostřednictvím on-line obchodů zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství.

Neautorizovaní prodejci softwaru nabízejí prostřednictvím on-line obchodů zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství.

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (dále jen BSA) varuje podnikatele i domácí uživatele před bezskrupulózními obchodníky, kteří nabízejí na internetu za nižší ceny software nejasného původu či zatajují, pro jaké účely je možné software užívat. Kontrolní nákupy v neautorizovaných on-line obchodech prokázaly, že 80 % nabízeného softwaru má neplatnou licenci. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci nabízeného softwaru.

„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 procent softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun: „Každý třetí software je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodává Jan Hlaváč.

Scénář podvodů je vždy stejný. Firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Podvedeným hrozí právní postihy
Podvedení uživatelé jsou vystaveni významným právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ říká Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnuje Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 procent,“ doplňuje Jan Hlaváč.

Prodejci musí kupující vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodává Jan Hlaváč.

První prodejce nelicencovaného softwaru skončil ve vězení
Loni ústecký soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 20 měsíců nepodmíněně distributora nelicencovaného softwaru z Mostecka za podvod a porušení autorského práva. Podvodník opakovaně „prodával“ prostřednictvím internetu nelicencovaný software. Softwarovým firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA | The Software Alliance pirát způsobil škodu přesahující 500 tisíc korun, kterou je povinen poškozeným firmám uhradit.

„Podvedené kupující okradl minimálně o 89 tisíc korun a podvodně inkasoval peníze za nelegální kopie populárních softwarových titulů, zejména firem Microsoft a Adobe. Kupující lákal na podezřele nízkou cenu,“ uzavírá Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.


Připravil: rjancar
PC-politika.cz

17.10.2014 06:16 419 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
100 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
49 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
98 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
190 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
171 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
243 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
178 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 21 dnem
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 21 dnem
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 22 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)