PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Co s velkými daty - fórum CESNET Community

Na tuto otázku se budou během zítřka 26. 11. 2014, 9.30 - 17.00. Kde: Ballingův sál, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6, snažit odpovědět účastníci range'>CESNET Community Fóra. Celodenní konference je určena pro zástupce vědeckých, akademických a dalších institucí.

Na tuto otázku se budou během zítřka 26. 11. 2014, 9.30 - 17.00. Kde: Ballingův sál, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6, snažit odpovědět účastníci range'>CESNET Community Fóra. Celodenní konference je určena pro zástupce vědeckých, akademických a dalších institucí.

V tomto případě nepůjde o gigabyty nebo terabyty fotografií z dovolené nebo domácí videotéky, ale o data v řádech petabytů. Rostoucí technické možnosti experimentálních zařízení i prostředků, s nimiž běžně vědci a odborníci v oblasti výzkumu a vývoje pracují napříč všemi obory, vedou k rychlému zvětšování objemu dat, nárokům na jejich zpracování, síťové propojení a ICT podporu obecně. Ve většině oborů se zintenzivňuje mezinárodní spolupráce a globalizace v dobrém smyslu slova. To klade zároveň požadavky na možnost vzdálené spolupráce nad těmito daty a jejich sdílení.

Za pořádající sdružení CESNET, které v České republice buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání, na středečním fóru vystoupí David Antoš, který vysvětlí typické konkrétní scénáře využití datových úložišť a různé modely zpracování větších objemu dat v rámci e-infrastruktury. Jaké možnosti pro vědecké aplikace nabízejí moderní optické sítě s přenosovými rychlostmi 100G nebo vyšších nebo jak lze díky mezinárodním sítím GÉANT nebo GLIF přenášet data i na velké vzdálenosti v globálním meřítku pohovoří Jan Radil.

Typickým scénářům použití výpočetních služeb při zpracování velkých dat, od klasických hight-trough výpočtů, přes podporu rozsáhlých paralelních úloh až po cloudové prostředí se bude věnovat Miroslav Ruda. Jak vypadá bezpečnostní dohled nad těmito datovými úložišti a jaké nástroje a technologie jsou v tomto směru k dispozici, objasní Andrea Kropáčová.

Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu AV ČR představí nové postupy pro zpracování velkého množství dat, jež produkují experimenty z velkého hadronového urychlovače (LHC) ve švýcarském Cernu. Jaké otázky musí řešit vznikající vědecko-výzkumné centrum ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech, jak se zachycují, zpracovávají a ukládají data v náročném prostředí laserů, o tom pohovoří Pavel Bastl a Jaroslav Charfreitag.

Od Jana Hajiče z Univerzity Karlovy se účastníci fóra dozví, jak funguje výzkumná infrastruktura pro ukládání, distribuci a archivaci velkých jazykových dat LINDAT/CLARIN, a jak se tyto data využívají v jazykovém výzkumu a vývoji jazykových technologií.

Další oblastí, která se musí vypořádat s hyper-exponenciálním růstem dat je biomedicína. Jak se řeší s tím spojené nároky na ukládání, zpracování a distribuci dat v rámci projektu ELIXIR CZ bude hovořit Jiří Vondrášek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Rostoucí objem digitálních dat a metadat získávaných a vznikajících v knihovnách, s tímto tématem vystoupí Petr Žabička z Moravské zemské knihovny v Brně. Zpracovávaní dat pro klimatické a meteorologické modely ve vědeckém centru CzechGlobe se bude věnovat Pavel Zahradníček.


Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Českou republiku reprezentuje v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.
Připravil: Jakub Havel, CESNET, zájmové sdružení právnických osob
PC-politika.cz
Připravil:
PC-politika.cz
Balin50 25.11.2014 18:42 755 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)