Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Freeware aplikace nejsou vždy zadarmo, firmy je často využívají nelegálně

Freeware aplikace nejsou vždy zadarmo, firmy je často využívají nelegálně
Česká republika již dávno nepatří k zemím, které vedou žebříčky nelegálního užívání softwaru. Často však dochází k tomu, že uživatel používá aplikaci protiprávně, aniž by to vůbec tušil. Jedná se typicky o programy, které pro instalaci a provozování nemají žádnou ochranu (například licenční klíč). Nejčastěji jde o aplikace typu freeware nebo shareware při komerčním využití, na které se vztahují jiné licenční podmínky.

Česká republika již dávno nepatří k zemím, které vedou žebříčky nelegálního užívání softwaru. Často však dochází k tomu, že uživatel používá aplikaci protiprávně, aniž by to vůbec tušil. Jedná se typicky o programy, které pro instalaci a provozování nemají žádnou ochranu (například licenční klíč). Nejčastěji jde o aplikace typu freeware nebo shareware při komerčním využití, na které se vztahují jiné licenční podmínky.

Software s licencí typu freeware je vhodný zejména pro domácnosti nebo studenty a vědecké účely. Pro toto využití je většinou poskytován zcela zdarma a bývá tak oblíbenou alternativou ke komerčním aplikacím. Autoři freewaru si ale zpravidla ponechávají svá autorská práva a v rámci licence uvádějí, za jakých podmínek smí být software legálně používán. Pro firmy tak freeware mnohdy přestává být bezplatnou alternativou a musejí i za něj zaplatit.

Software bez licenčního klíče nemusí být zdarma

Drtivá většina komerčních aplikací využívá nějaký způsob ochrany licence, nejčastěji unikátní licenční klíč. Již při instalaci je tak zřejmé, že pro nelegální užívání takového softwaru je nutné překonat určitou ochranu. V případě licencí typu freeware, shareware, adware, trialware a dalších tomu tak ovšem být nemusí. Tyto aplikace často ochranu neobsahují a je možné je nainstalovat a používat bez nutnosti překonat zřejmou překážku (neplatí to samozřejmě bezvýhradně, například trialware je nejčastěji svou funkčností omezen na určitou dobu).

„Pokud uživatel nemusí při instalaci softwaru překonat žádnou překážku, může se mylně domnívat, že užívání takového programu je zdarma. Zejména v případě instalace pro komerční účely je však vhodné ověřit licenční ujednání. V současnosti je navíc stále častější používání vlastního notebooku i v zaměstnání. I zde může docházet k nevědomému využití softwaru v rozporu se zákonem,“ upozorňuje Lenka Uzun ze společnosti Servodata.

Freeware není open source

Často také dochází k záměně licencí typu open source a freeware. Zatímco nejpodstatnější vlastností open source je veřejně dostupný zdrojový kód, který je možné za určitých podmínek měnit, zdrojový kód freewaru zveřejňován není a nesmí být ani upravován. Oba dva typy licencí je však možné v určitých případech využívat zdarma. Licenční ujednání freeware aplikací se od sebe značně liší a většinou je konkrétní znění platné pouze pro jeden konkrétní software. Naopak open source může využívat standardizované licence a často tak činí.

„Otevřený zdrojový kód u open source aplikací vykazuje jednu zásadní výhodu, a tou je bezpečnost. Protože je celý zdrojový kód veřejně dostupný, může jej kterýkoli vývojář kontrolovat. V případě freewaru má přístup ke zdrojovému kódu pouze autor. Open source je v principu natolik bezpečný, že jej vládní agentury jako FBI či CIA často preferují i před komerčním proprietárním řešením,“ vysvětluje Lenka Uzun ze společnosti Servodata.

Při porovnání freewaru a open source je vedle bezpečnosti důležitým prvkem právě již zmíněná licence. Zatímco open source často využívá standardizovaný text ujednání, který splňuje i mezinárodní legislativní kritéria, licenční ujednání freeware aplikací je často značně specifické. Orientace v licencích proto může být pro běžného uživatele náročná. I neúmyslné nelegální užívání softwaru však může mít zejména v případě komerčního využití následky.Připravil:
PC-politika.cz

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+'://platform.twitter.com/widgets.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, 'script', 'twitter-wjs');


(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = '//connect.facebook.net/cs_CZ/sdk.js#xfbml=1&appId=753158238093074&version=v2.0';
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
>


Kvido 04.12.2014 07:36 635 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Banner
v Administrace obsahu
70 0 Balin50
21-03-2019 11:31
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
82 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
367 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
138 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
181 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4149 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
SEO ako to funguje
v PHP-Fusion 9
429 2 Balin50
10-03-2019 08:44