PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Boj s mrazem: Jak ochránit věci v kapsách i tašce

Tak jako každý rok i letos nastupuje tuhá zima. Ačkoli pro některé z nás je toto období nejoblíbenější částí roku, nejen naše tělo, ale též věci denní spotřeby se potýkají s negativními vlivy a důsledky změn teplot. Pod největším náporem povětrnostních podmínek jsou předměty, které máte neustále u sebe, ať už v kapse kalhot, v kabelce či pracovním kufříku. Poradíme vám, na co si dát pozor, když vyrážíte do třeskuté zimy a jak nejlépe ochráníte obsah svých tašek.


Tak jako každý rok i letos nastupuje tuhá zima. Ačkoli pro některé z nás je toto období nejoblíbenější částí roku, nejen naše tělo, ale též věci denní spotřeby se potýkají s negativními vlivy a důsledky změn teplot. Pod největším náporem povětrnostních podmínek jsou předměty, které máte neustále u sebe, ať už v kapse kalhot, v kabelce či pracovním kufříku. Poradíme vám, na co si dát pozor, když vyrážíte do třeskuté zimy a jak nejlépe ochráníte obsah svých tašek.

Mobilní telefony

V České republice je na trhu přes 13 milionů aktivních sim karet. Pravděpodobnost, že u sebe Češi nenosí mobil, je tedy mizivá. Jen za loňský rok se navíc prodalo přes 2 miliony chytrých telefonů. Právě ty trpí změnami teplot nejvíce, zvláště jejich baterie. Ideální teplota pro baterie se pohybuje mezi 15°C a 20°C. „Teploty pod bodem mrazu zpomalují chemické reakce v baterii. Důsledkem je nedostatečné množství proudu, a tudíž rychle se vybíjející mobil. Přestože telefon zrovna aktivně nepoužíváte, baterie se snaží vyrovnat s okolním prostředím a ztrácí tak kapacitu,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu BatteryShop.cz. „V případě, že telefon mrazu vystavujete pouze krátkodobě, nemusíte mít strach. Kapacita baterie se v pokojových teplotách opět obnovuje,“ dodává. Ideální ochranu telefonu představuje termoregulační obal, který zabraňuje zamrzání a zároveň nadměrné vlhkosti či dokonce kontaktu se sněhem, který by mohl mít dopad na funkčnost celého zařízení.

Kosmetické přípravky

Nejen věci, ale především vy a vaše tělo potřebujete v zimě speciální zacházení. Pokožka se pod náporem chladného počasí vysušuje a může docházet až k jejímu praskání. Proto by v žádné tašce neměl v zimních měsících chybět krém na ruce či tvář, jelení lůj a případně hydratační make-up. I na tyto přípravky však chlad působí. Ideální teplota na skladování kosmetiky je od 15°C do 25°C. Speciální krémy proti mrazu mají tuto hranici posunutou až na −15°C. To ocení v zimě především sportovci, jelikož si mohu krémy vzít třeba i na sjezdovku. Důležité jsou však rovněž pro ty z vás, kdo trávíte i přes zimní měsíce spoustu času na pochůzkách či prací venku. Při výběru krému do zimních podmínek se poraďte se svým lékárníkem. Kosmetiku však v tašce skladujte vždy v ještě jednom, nejlépe neprodyšném, obalu.

Léčiva

Pro zimní období jsou obvyklá i častá nachlazení a nemoci. Většina z nás proto u sebe v tašce nosí také léčiva. Pamatujte však na to, že též lékařské výrobky mají doporučenou teplotu skladování. Teplotní výkyvy, stejně jako vystavení dlouhodobému chladu, mají negativní dopad na účinnost léčiv. To se týká především kapek, sirupů a léčivých roztoků. Dle Českého lékopisu (2009) dělíme léčiva do čtyř kategorií podle skladování: skladování při pokojové teplotě (15–25 °C), v chladu (8–15 °C), v chladničce (2–8 °C) a v mrazicím boxu (−15 °C). Přečtěte si tudíž v příbalovém letáku, do jaké kategorie váš přípravek spadá, a pokud uznáte, že do mrazu nepatří, raději jej uchovávejte doma. Pokud ovšem musíte mít léky při sobě, dbejte na jejich ochranu, nespoléhejte se pouze na samotný obal léčiva. Přemrznutí léčiv poznáte například u mastí a gelů změnou struktury, kdy dochází k zrnatění a tvorbě krusty na povrchu. Kapky se pak mohou zakalit či v nejhorším případě zcela zamrznout.

Notebooky a tablety

Další chytrá zařízení se stejně jako mobilní telefony musejí s mrazíky též potýkat. Kromě problémů s výdrží baterie se můžete setkat také s druhým velmi nepříjemným důsledkem chladného počasí. Při přechodu z tepla do zimy se totiž může stát, že dojde na povrchu přístroje ke kondenzaci vodních par, které mohou v krajním případě způsobit i zkrat. „V zimním období doporučujeme zabalit notebooky do igelitového obalu a následně do k tomuto účelu určené tašky či batohu. Igelit zabrání prostoupení kondenzované páry na tělo notebooku, či dokonce přímo do hardwaru samotného,“ doporučuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. „V případě, že se styku s vodou nedá již zabránit, okamžitě vyjměte baterii a nechejte ji i notebook vyschnout při pokojové teplotě. V žádném případě počítač nezapínejte, ale také nefénujte či nesušte na radiátoru. Způsobili byste tak nenávratné škody,“ varuje Tlapák.


Připravil:
PC-politika.cz


12.12.2014 06:18 349 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
162 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
569 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
80 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
141 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
375 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
372 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Novinky - video
v Administrace obsahu
519 8 Kvido
18-10-2018 16:17
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 14 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 14 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 26 dny
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky