PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Dvě lípy svobody mého dědečka...

Kojetín je velmi placaté město - práh místního kostela je v nadmořské výšce 202 metrů nad mořem - je tam cedule na zdi, tak to vím. Nejvyšší bod katastru města Kojetína (možná také 220 metrů nad mořem) je na území zvaném "Na spravedlnosti", mezi cestou na bývalý kravín JZD a silnici do Uhřičic. Kovalovský kopec je sice vyšší, ale to už historicky nebyl Kojetín, ale Kovalovice. Název toho místa - Na spravedlnosti - pochází od toho, že tam kdysi bylo popraviště a stála tam šibenice, na kopečku nad městem, aby tam každý viděl, když tam ta spravedlnost někoho oběsila.

Kojetin je velmi placate město - práh mistního kostela je v nadmořské výšce 202 metrů nad mořem - je tam cedule na zdi, tak to vím. Nejvyšší bod katastru města Kojetína (možná také 220 metrů nad mořem) je na území zvaném "Na spravedlnosti", mezi cestou na bývalý kravín JZD a silnici do Uhřičic. Kovalovský kopec je sice vyšší, ale to už historicky nebyl Kojetín, ale Kovalovice. Název toho místa - Na spravedlnosti - pochází od toho, že tam kdysi bylo popraviště a stála tam šibenice, na kopečku nad městem, aby tam každý viděl, když tam ta spravedlnost někoho oběsila.

Místní kojetínská legenda praví, že jednou za císaře pana tam oběsili (zřejmě nezaslouženě) i jakéhosi vojáka, protože posel na koni jel pomalu a milost od císaře pana nedoručil včas a odsouzení už visel. Dřive ta kojetínská spravedlnost nebyla tak neuvěritelně pomalá jako dnes...

Jakožto popraviště to byl "obecní pozemek" a nic tam nerostlo, jen tráva. Starší z vás si určitě pamatují takovou (určitě uměle vytvořenou) tradici, že se sázely tzv. "Lípy svobody". Já sám si to pamatuji ještě v osmasedesátem roce, když kojetinští radní sázeli v parčíku před nádražím lípu svobody. V tom parčíku jsem byl asi před třemi lety a lípa už tam nebyla.

Múj dědeček, kterého jsme nazývali "stařeček" (nikoliv dědeček), tedy Bohumil Hedviček (1890-1973) zasadil hned dvě "lípy svobody" (asi pro jistotu), se svým kamarádem Ferdinandem Šťastnikem. Když jsem se narodil já, tak prý jsem se měl jmenovat Ferdinand, řekli mi rodiče, ale pak mě pokřtili Rostislav - jo jsem pokřtěn, cožpak jsem nějaký Husita?

Tu první, lípu svobody, zasadil můj stařeček Bohumil u rybníka Jordánu, tedy přímo před jejich domem (z druhé strany tehdy stál dům Ferdinanda Šťastníka). Bylo to na podzim roku 1945, zda to bylo přesně 28. října, kdy se lípy svobody zasazují, to nevím.

Tu druhou, lípu svobody, zasadil stařeček Bohumil s Ferdou Šťastníkem právě na kopci Na spravedlnosti, což je v podstatě jen pár set metrů nad Jordánem. A při zasazování měl můj stařeček optimistický projev (bylo po válce), kdy řekl: "Jak dobře ta lípa svobody poroste - taková bude naše svoboda!".

Podle svědectví mého otce ta první lipa svobody u Jordánu chcípla už v roce 1948, ale ta druhá, na Spravedlnosti, tam pořad stoji. Ale není to velký, mohutný, košatý strom, je to jen velmi průměrně velký strom. "Jen to roste, není to ani malé, ani velké." - pravil můj otec. "Asi jako ta vaše svoboda!" řekl jsem já. "Takže stařeček měl zase pravdu - splnilo se to!"

V roce 1994, v době pozemkových restitucí se stalo, že můj otec dostal pozemky Na spravedlnosti přideleny jako "náhradní pozemky", za pozemky, které mu byly zabaveny komunisty v minulosti. Ty puvodni pozemky co patřily Hedvičkům už z nějakého důvodu nemohl dostat zpátky (například dnešní sídliště Kojetín-sever stoji na pozemcích, které dříve patřily mému stařečkovi). Šibenice tam už dávno nestála, ale ta lípa, co tam zasadil stařeček, tam pořád stála. Ne moc velká, ale stala - taková malá, pro Česko dostatečné velikosti.

K té lípě už nevede ani cesta, která tam kdysi byla - kdysi tam bylo vlastně trojcestí, ale cesty byly dávno rozorány pluhy JZD. A tak tam můj otec postavil pod tu lípu aspoň lavičku a dnes je možno si pod tou lípou i sednout a čekat. Čekat až ta lípa vyroste, nebo čekat na svobodu, jak chcete...Autor: Ross Hedvíček, Kalifornie, USA
PC-politika.czPřipravil:
PC-politika.cz
Balin50 24.12.2014 00:02 519 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Video - Update publication ...
v Infuze, panely, vzhledy
43 1 RobiNN
17-12-2018 21:58
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
191 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
715 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
107 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
168 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
410 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
399 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 18 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 19 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 31 dnem
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky