PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Paroplynový cyklus je hotov, nyní čeká na svou příležitost

Kompletní vyzkoušení, uvedení do provozu a následnou kolaudaci má již za sebou nový paroplynový cyklus (PPC) Skupiny ČEZ, který se nachází v areálu Elektrárny Počerady. Výstavba paroplynového zdroje je přitom součástí programu obnovy elektráren Skupiny ČEZ a svými parametry vhodně doplňuje stávající portfolio výrobních zdrojů této energetické společnosti. Paroplynový cyklus má celkový výkon 838 MW s vyvedením výkonu 400 kV s napojením na stávající síť ČEPS. Jeho čistá účinnost je 57,4%.

Kompletní vyzkoušení, uvedení do provozu a následnou kolaudaci má již za sebou nový paroplynový cyklus (PPC) Skupiny ČEZ, který se nachází v areálu Elektrárny Počerady. Výstavba paroplynového zdroje je přitom součástí programu obnovy elektráren Skupiny ČEZ a svými parametry vhodně doplňuje stávající portfolio výrobních zdrojů této energetické společnosti. Paroplynový cyklus má celkový výkon 838 MW s vyvedením výkonu 400 kV s napojením na stávající síť ČEPS. Jeho čistá účinnost je 57,4%.

„Po úspěšné kolaudaci stavby zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, byla paroplynu udělena licence na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. Tím byl de facto zahájen i dvouletý záruční provoz celého zařízení. Paroplynový cyklus byl přitom navržen a realizován na základě nejlepších dostupných technologií (BAT) v oboru a je svou velikostí první reálnou aplikací v podmínkách České republiky. Jeho předpokládané nasazení se bude odvíjet podle aktuální situace na trhu s elektřinou,“ říká František Strach, ředitel elektráren Ledvice, Počerady a nově i PPC Počerady.

Vzhledem k tomu, že Paroplynový zdroj Počerady je vyprojektován a postaven tak, aby byl velmi flexibilní pro potřeby trhu s elektřinou, bude neustále k dispozici dispečerskému řízení elektrizační soustavy s možností najetí do provozu v horizontu jednoho dne od zadání požadavku. „Ve finále tedy půjde o disponibilní zdroj, který bude v době příznivé cenové situace na trhu s elektřinou nasazován v souladu s projektovaným zadáním. Jedná se hlavně o podzimní a zimní měsíce. V letních měsících bude zdroj zakonzervován buď vysoušeným vzduchem, nebo dusíkem a čpavkovou vodou s hydrazinem tak, aby i v této době v případě potřeby mohl být v horizontu jednoho až tří dnů – dle zvoleného typu konzervace k dispozici,“ dodal ředitel Strach. Využití paroplynového zdroje je totiž v současné době omezeno právě z důvodu nepříznivé cenové situace na trhu s elektřinou.

Výstavba PPC Počerady byla zahájena 1. dubna 2011. Následná stavební připravenost trvala pouhých deset měsíců, poté přišla na řadu montáž hlavních technologií, včetně dvou plynových a jedné parní turbíny, spalinového výměníku, plynové přípojky, komunikačních systémů a dalších technologií. Na konci roku 2012 proběhlo chemické čištění bloku, první zapálení plynové turbíny GT 1 se uskutečnilo již 4. února 2013. Po něm došlo na primární zkoušky ochran generátoru a první přifázování GT 1. První pára do parní turbíny byla vpuštěna 28. června 2013, čemuž předcházely profuky kotlů a parovodů.

Další zkoušky, včetně 144 hodinového komplexního odzkoušení s garančním měřením a certifikací podpůrných služeb, pak prověřovaly funkčnost celé technologie. Zejména kvůli vibracím a chvěním různých částí turbín a čerpadel, bylo nutné některé testy a garanční měření několikrát opakovat, a to vždy po opravách dané technologie. „Finálním výsledkem je v požadované kvalitě úspěšně dokončené dílo s dodrženým rozpočtem a se splněnými požadavky na bezpečnostní provoz a životní prostředí,“ poznamenal František Strach.

Realizace PPC Počerady o výkonu až 880 MW Skupinou ČEZ je vůbec první svého druhu a tak velkého rozsahu v České republice. Jedná se o investičně nejlevnější stavbu, ve finále se totiž náklady na realizaci podařilo z plánovaných 16 miliard korun ještě díky důslednému řízení financování projektu snížit o investiční náklady ve výši 1 223 miliónů korun. Na druhou stranu je v současné době, jak již bylo výše uvedeno, provozně nejméně ekonomický mezi bloky v portfoliu Skupiny ČEZ. „Z naší strany se všichni zainteresovaní podíleli na výstavbě tohoto jedinečného, koordinačně, technicky a časově náročného energetického díla s velkým nasazením a úsilím. Už jen proto věříme, že paroplynový cyklus v Počeradech najde v budoucnu, a to zejména díky své velké flexibilitě, vysoké účinnosti a minimálnímu vlivu na životním prostředí své uplatnění na neustále se měnícím trhu s elektrickou energií,“ uzavřel Václav Matys, ředitel útvaru obnova zdrojů divize výroba Skupiny ČEZ.Připravil: rjancar
PC-politika.cz

03.01.2015 10:09 373 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
97 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
47 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
97 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
189 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
170 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
242 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
178 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 21 dnem
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 21 dnem
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 22 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)