Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Paroplynový cyklus je hotov, nyní čeká na svou příležitost

Kompletní vyzkoušení, uvedení do provozu a následnou kolaudaci má již za sebou nový paroplynový cyklus (PPC) Skupiny ČEZ, který se nachází v areálu Elektrárny Počerady. Výstavba paroplynového zdroje je přitom součástí programu obnovy elektráren Skupiny ČEZ a svými parametry vhodně doplňuje stávající portfolio výrobních zdrojů této energetické společnosti. Paroplynový cyklus má celkový výkon 838 MW s vyvedením výkonu 400 kV s napojením na stávající síť ČEPS. Jeho čistá účinnost je 57,4%.

Kompletní vyzkoušení, uvedení do provozu a následnou kolaudaci má již za sebou nový paroplynový cyklus (PPC) Skupiny ČEZ, který se nachází v areálu Elektrárny Počerady. Výstavba paroplynového zdroje je přitom součástí programu obnovy elektráren Skupiny ČEZ a svými parametry vhodně doplňuje stávající portfolio výrobních zdrojů této energetické společnosti. Paroplynový cyklus má celkový výkon 838 MW s vyvedením výkonu 400 kV s napojením na stávající síť ČEPS. Jeho čistá účinnost je 57,4%.

„Po úspěšné kolaudaci stavby zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, byla paroplynu udělena licence na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. Tím byl de facto zahájen i dvouletý záruční provoz celého zařízení. Paroplynový cyklus byl přitom navržen a realizován na základě nejlepších dostupných technologií (BAT) v oboru a je svou velikostí první reálnou aplikací v podmínkách České republiky. Jeho předpokládané nasazení se bude odvíjet podle aktuální situace na trhu s elektřinou,“ říká František Strach, ředitel elektráren Ledvice, Počerady a nově i PPC Počerady.

Vzhledem k tomu, že Paroplynový zdroj Počerady je vyprojektován a postaven tak, aby byl velmi flexibilní pro potřeby trhu s elektřinou, bude neustále k dispozici dispečerskému řízení elektrizační soustavy s možností najetí do provozu v horizontu jednoho dne od zadání požadavku. „Ve finále tedy půjde o disponibilní zdroj, který bude v době příznivé cenové situace na trhu s elektřinou nasazován v souladu s projektovaným zadáním. Jedná se hlavně o podzimní a zimní měsíce. V letních měsících bude zdroj zakonzervován buď vysoušeným vzduchem, nebo dusíkem a čpavkovou vodou s hydrazinem tak, aby i v této době v případě potřeby mohl být v horizontu jednoho až tří dnů – dle zvoleného typu konzervace k dispozici,“ dodal ředitel Strach. Využití paroplynového zdroje je totiž v současné době omezeno právě z důvodu nepříznivé cenové situace na trhu s elektřinou.

Výstavba PPC Počerady byla zahájena 1. dubna 2011. Následná stavební připravenost trvala pouhých deset měsíců, poté přišla na řadu montáž hlavních technologií, včetně dvou plynových a jedné parní turbíny, spalinového výměníku, plynové přípojky, komunikačních systémů a dalších technologií. Na konci roku 2012 proběhlo chemické čištění bloku, první zapálení plynové turbíny GT 1 se uskutečnilo již 4. února 2013. Po něm došlo na primární zkoušky ochran generátoru a první přifázování GT 1. První pára do parní turbíny byla vpuštěna 28. června 2013, čemuž předcházely profuky kotlů a parovodů.

Další zkoušky, včetně 144 hodinového komplexního odzkoušení s garančním měřením a certifikací podpůrných služeb, pak prověřovaly funkčnost celé technologie. Zejména kvůli vibracím a chvěním různých částí turbín a čerpadel, bylo nutné některé testy a garanční měření několikrát opakovat, a to vždy po opravách dané technologie. „Finálním výsledkem je v požadované kvalitě úspěšně dokončené dílo s dodrženým rozpočtem a se splněnými požadavky na bezpečnostní provoz a životní prostředí,“ poznamenal František Strach.

Realizace PPC Počerady o výkonu až 880 MW Skupinou ČEZ je vůbec první svého druhu a tak velkého rozsahu v České republice. Jedná se o investičně nejlevnější stavbu, ve finále se totiž náklady na realizaci podařilo z plánovaných 16 miliard korun ještě díky důslednému řízení financování projektu snížit o investiční náklady ve výši 1 223 miliónů korun. Na druhou stranu je v současné době, jak již bylo výše uvedeno, provozně nejméně ekonomický mezi bloky v portfoliu Skupiny ČEZ. „Z naší strany se všichni zainteresovaní podíleli na výstavbě tohoto jedinečného, koordinačně, technicky a časově náročného energetického díla s velkým nasazením a úsilím. Už jen proto věříme, že paroplynový cyklus v Počeradech najde v budoucnu, a to zejména díky své velké flexibilitě, vysoké účinnosti a minimálnímu vlivu na životním prostředí své uplatnění na neustále se měnícím trhu s elektrickou energií,“ uzavřel Václav Matys, ředitel útvaru obnova zdrojů divize výroba Skupiny ČEZ.Připravil: rjancar
PC-politika.cz

Kvido 03.01.2015 09:09 395 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
instalace phpMyadmin for Windows 10
v PHP-Fusion 9
22 1 RobiNN
21-02-2019 11:05
Vstup z jiného PC
v Obecná diskuse
64 2 Kvido
20-02-2019 09:51
Video addon questions
v Infuze, panely, vzhledy
1387 8 zizub
18-02-2019 09:24
Fórum - reputacia
v PHP-Fusion 9
121 1 Balin50
17-02-2019 17:26
Stránka bola aktualizovaná na 9.03.00
v Obecná diskuse
129 0 RobiNN
16-02-2019 13:24
FAQ
v PHP-Fusion 9
463 4 Balin50
12-02-2019 09:55
Vlastný panel - editacia
v Administrace obsahu
223 0 Balin50
12-02-2019 09:52
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.