Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Metoda EPC v praxi - 2,4 miliardy Kč úspor za 20 let

Celých 40 % veškeré vyrobené energie spotřebují budovy. V době, kdy neustále rostou ceny paliv a energií, nabývá snižování jejich energetické náročnosti stále většího významu. Řešení nabízí metoda Energy Performance Contracting (EPC). Za dvacet let bylo pomocí metody EPC revitalizováno více jak 800 budov. Díky tomu se povedlo ušetřit 2,4 miliardy Kč. Tyto výsledky a mnoho dalších informací přináší analýza, kterou zpracovala společnost Siemens ve spolupráci se členy Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).Celých 40 % veškeré vyrobené energie spotřebují budovy. V době, kdy neustále rostou ceny paliv a energií, nabývá snižování jejich energetické náročnosti stále většího významu. Řešení nabízí metoda Energy Performance Contracting (EPC). Za dvacet let bylo pomocí metody EPC revitalizováno více jak 800 budov. Díky tomu se povedlo ušetřit 2,4 miliardy Kč. Tyto výsledky a mnoho dalších informací přináší analýza, kterou zpracovala společnost Siemens ve spolupráci se členy Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).


V loňském roce uběhlo přesně 20 let od doby, kdy se metoda EPC začala v České republice využívat. Za tuto dobu bylo uskutečněno více jak 170 projektů v celkové hodnotě 3 miliard Kč. Snižování energetické náročnosti ale neznamená jen finanční úspory pro provozovatele objektů, přináší také větší ohleduplnost vůči životnímu prostředí a důraz na trvale udržitelný rozvoj. Jen v České republice generuje metoda EPC každý rok úsporu ve výši až 21 tisíc tun CO2.

„Zákazník do projektu nemusí investovat ani korunu, postačuje zpravidla dobrá vůle a nějaký čas pro přípravu. Přesto zůstává velké množství budov ne zcela energeticky efektivních. Jejich majitelé tak v součtu přicházejí ročně o desítky až stovky milionů korun,“ vysvětluje Radim Kohoutek, ředitel obchodního úseku energetických služeb společnosti Siemens. Nabízí se zde tedy stále velký prostor pro zavádění energeticky úsporných opatření, která jsou ekonomicky návratná, šetří neobnovitelné zdroje energie a snižují emise skleníkových plynů.

Metodu EPC plně podporuje i česká legislativa, která ji na základě evropské směrnice 2012/27/EU zakotvila i do českého právního řádu. Její právní úprava byla včleněna do novely zákona o hospodaření energií 406/2000 Sb., která se nyní nachází ve schvalovacím procesu v Poslanecké sněmovně.

Analýza metody EPC, kterou zpracovala společnost Siemens, shrnuje dvacetiletý vývoj této metody na českém trhu. Autorům se podařilo vysvětlit makro- a mikroekonomické faktory, které využití rekonstrukcí prostřednictvím EPC ovlivňovaly a ovlivňují. Navíc díky rozhovorům s jednotlivými poskytovateli v České republice dokázali vytvořit takřka kompletní databázi všech projektů, které byly na našem území dosud zrealizovány.

Referenční projekt - Pardubická krajská nemocnice
Právě zdravotní zařízení mají velký potenciál dosáhnout finančních úspor pomocí metody EPC. Jednou z významných zakázek společnosti Siemens byla energeticky úsporná opatření pro Pardubickou krajskou nemocnici. Mezi hlavní úsporná opatření patří instalace nové, energeticky efektivní prádelny, nový systém Desigo PX pro řízení budov, modernizace části vnitřního osvětlení a optimalizace stávajícího tepelného hospodářství. Siemens Pardubické krajské nemocnici nabídl komplexní řešení na klíč, které spočívalo v návrhu projektu, zpracování projektové dokumentace, dodávce nových technologií, zajištění financování formou dodavatelského úvěru a především v garanci dosažených úspor spotřebovaných energií ve výši 150 tisíc GJ a finančních prostředků na provoz v celkové hodnotě 120 miliónů korun. Dále by mělo dojít ke snížení emisí CO2 o více než 13 tisíc tun. Celková částka, kterou společnost Siemens v projektu proinvestovala, činí téměř 90 miliónů korun (včetně DPH). Zakázka se tak řadí k největším svého druhu v České republice a po prvním roce období garantovaného provozu je potvrzeno dosažení úspory ve výši nad 100% smluvního závazku.

Připravil: rjancar
PC-politika.cz


{lang: 'cs'}Kvido 08.01.2015 09:17 456 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Banner
v Administrace obsahu
61 0 Balin50
21-03-2019 11:31
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
80 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
359 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
131 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
178 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4140 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
SEO ako to funguje
v PHP-Fusion 9
422 2 Balin50
10-03-2019 08:44