PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Co přinese rok 2015 v oblasti IT

Předpovídat budoucnost v tak dynamickém oboru jako je IT je velmi nevděčná činnost, při které se již mnoho samozvaných proroků nechtěně zesměšnilo. Na druhou stranu, budeme-li ignorovat očividné trendy, zastihne nás nástup novinek nepřipravené.Předpovídat budoucnost v tak dynamickém oboru jako je IT je velmi nevděčná činnost, při které se již mnoho samozvaných proroků nechtěně zesměšnilo. Na druhou stranu, budeme-li ignorovat očividné trendy, zastihne nás nástup novinek nepřipravené.

Lidé zodpovědní za bezproblémový chod firemní infrastruktury IT jsou často tak zaneprázdněni či zavaleni prací, že sice vnímají probíhající změny v oboru a nastupující trendy, ale nemají již sílu na ně reagovat. Právě taková situace nastala na počátku letošního roku, kdy vstoupil v platnost nový zákon č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti. „Nový zákon se týká mnoha firem a organizací, které o něm často ještě ani nevědí, natož aby stihly uvést svoji IT infrastrukturu s novou legislativou do souladu,“ říká Vladimír Michálek, Inovation & Infrastructure Business Unit Director ve společnosti Servodata. Nejvíce novinek a trendů ale nediktují zákonodárci, nýbrž trh – ať už na straně vývoje nových technologií, nebo v podobě rostoucích nároků zákazníků ve všech odvětvích. Na co bychom se tedy měli v roce 2015 připravit?

Mobilita: pracujte vždy a všude

Podle různých výzkumů (provedených například Microsoftem) jsou zaměstnanci nejspokojenější a podávají nejlepší výkony, když si mohou sami zvolit, prostřednictvím jakého zařízení, kdy a z jakého místa budou pracovat. Ať už s tímto názorem jejich nadřízení souhlasí či nikoli, jedno je jisté: požadavky na práci s firemními aplikacemi a dokumenty mimo kancelář i nadále porostou. Tím ovšem vyvstávají další nároky na firemní infrastrukturu IT, kdy je třeba zajistit nejen bezpečnou distribuci dat na mobilní zařízení a zpětně z nich, ale také ošetřit krizové scénáře jejich ztráty či odcizení. To vše navíc pro různé platformy včetně Windows, OS X, iOS, Androidu nebo Windows Phone (či nově Windows 10). Příslušná řešení již samozřejmě existují, ovšem jejich nasazení jde ruku v ruce se změnou firemních procesů a do jisté míry i kultury. Především je třeba přijmout a prosazovat pravidla, že vlastníkem a správcem firemních dat je právě firma a koncová zařízení zaměstnanců slouží jen jako „terminály“ pro přístup k nim. Ztráta či zničení těchto zařízení nesmí způsobit škody přesahující jejich hodnotu jako hardwaru.

Internet věcí a big data

K internetu se připojuje stále více zařízení a objem dat, která generují, bude i nadále strmě růst. Jedna věc je smysluplné zpracování obrovského přívalu nových dat, základem je ovšem možnost jejich uložení. Samozřejmě můžeme donekonečna nakupovat nová úložiště, ale dlouhodobě se nejedná o udržitelné řešení. Data je třeba třídit a zpracovávat již při jejich prvotním ukládání: deduplikací se zbavit více instancí stejných dat a vhodně zvolit způsob uložení často a zřídkakdy používaných dat. Pak je možné udržet na uzdě nejen příval nových dat, ale také náklady na jejich ukládání. Samostatnou disciplínou IT je pak zpracování obrovského množství dat z různých zdrojů. I nadále proto poroste poptávka po vyškolených a certifikovaných specialistech z oblasti databází či datového modelování. Musíme se přitom připravit na to, že každé elektronické zařízení a každá aplikace budou generovat stále více strukturovaných i nestrukturovaných dat, z jejichž analýzy mohou vyplynout nové souvislosti a odpovědi na otázky, které nás zatím možná ani nenapadlo položit. Byla by ale škoda o takovou možnost přijít.

Softwarově definovaná infrastruktura

Rychle se měnící požadavky zákazníků vyžadují dynamický přístup firem k vlastní infrastruktuře IT, která musí být schopná pružné reakce při zavádění nových služeb. Tu lze zajistit prostřednictvím softwarově definovaných sítí, úložišť či celých datových center. Díky otevřenosti a programovatelnosti je možné softwarově definovanou infrastrukturu přizpůsobit okamžitým požadavkům. Různá rozhraní umožní vzájemné propojení služeb a aplikací i jejich rychlé a efektivní nasazení. Softwarově definovaná infrastruktura má ovšem i další přínosy, mezi které patří především globální pohled na celou síť, zlepšení jejího využití i efektivnější způsob jejího řízení a zabezpečení. Softwarově definovaná infrastruktura bude v letošním roce jedním z hlavních trendů firemního IT, o čemž svědčí i vysoká angažovanost největších dodavatelů IT produktů a služeb (Cisco, Dell, EMC, HP, IBM, Intel, Oracle, Red Hat či VMware) v projektu platformy OpenStack, určené primárně pro tvorbu IaaS (Infrastructure as a Service) řešení.Připravil: rjancar
PC-politika.cz22.01.2015 07:09 314 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
46 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
71 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
163 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
145 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
215 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
158 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Vzhled [Vyřešeno]
v Infuze, panely, vzhledy
205 2 RobiNN
05-09-2018 14:57
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 16 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 16 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 16 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)