PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

V dopravě nastupuje revoluce, MasterCard je její součástí

Společnost MasterCard, jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, dlouhodobě podporuje inovace nejen v obchodě, ale také ve veřejné dopravě. Po loňském úspěšném komerčním uvedení placení MHD se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje.

Společnost MasterCard, jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, dlouhodobě podporuje inovace nejen v obchodě, ale také ve veřejné dopravě. Po loňském úspěšném komerčním uvedení placení MHD se bezkontaktní placení v dopravě dále rozšiřuje.

V Brně jsou v těchto dnech instalovány bezkontaktní platební automaty na lince na letiště, v Liberci se přidají další tramvajové vozy. Opravdová revoluce se chystá v Plzni, kde bude bankovní karta sloužit jako jízdenka či kupón již letos.

Liberec je prvním městem České republiky, kde lze zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou přímo v dopravním prostředku. 1. listopadu spustily placení do komerčního provozu ČSOB, Mikroelektronika a MasterCard. Kromě platby kartou v automatu na jízdenky tak mají obyvatelé a návštěvníci Liberce možnost zakoupit si lístek pouhým přiložením platební karty přímo ve vybrané tramvajové lince.

Celkově již lidé tímto způsobem zakoupili v automatu na terminálu MHD a v tramvaji EVO přes 3 100 jízdenek . „Elektronické odbavování cestujících jsme oficiálně představili 20. září, ostrý provoz byl spuštěn v listopadu. Za dva měsíce jsme zaznamenali velmi pozitivní ohlasy. Po dokončení pilotního projektu, což by mělo být v prvním pololetí letošního roku, plánujeme rozšíření na veškerá tramvajová vozidla na lince Lidové Sady – Horní Hanychov, což je asi třicet tramvají,“ popisuje Luboš Wejnar, ředitel DPMLJ. „Spolupráce s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou ukazuje směr, v němž vítězí vyšší pohodlí pro zákazníka. Jsme rádi, že jsme našli spolehlivého partnera, který sdílí naši vizi budoucnosti hromadné dopravy a nebojí se inovací,“ říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení, MasterCard.

Pilotní projekt byl na podzim 2014 spuštěn také v Brně, kde byly během září díky spolupráci Dopravního podniku města Brna se společnostmi MasterCard, ČSOB a Mikroelektronika nainstalovány celkem tři automaty s možností bezkontaktní platby na zastávkách Hlavní nádraží a Malinovského náměstí. „Pro pilotní projekt jsme se snažili vybrat ty nejfrekventovanější zastávky.

Cestující začali platbu kartou okamžitě využívat a jejich počet neustále roste. V říjnu byly v těchto třech automatech zaplaceny jízdenky v hodnotě přesahující 80 000 Kč, v prosinci to bylo již přes 113 000 Kč, což představovalo více než pětinu celkových tržeb,“ říká Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru DPMB, „způsob placení jízdného bezkontaktní kartou se nám jeví jako velice perspektivní, proto v letošním roce zavedeme platby přímo ve vybraných dopravních prostředcích.“
8. ledna byly v Brně instalovány první platební automaty do vozidel autobusové linky 76 na brněnské letiště, následně bude umístěno dalších 12 automatů do autobusů na CNG pohon. „Naším cílem je umožnit i dalším dopravcům využívat toto řešení, které stále rozvíjíme a doplňujeme o nové funkce. V další fázi doplníme například plně elektronické jízdenky či revizorská zařízení,“ říká Jan Kubíček, manažer ČSOB a Ery pro Rozvoj obchodu se třetími stranami.

Prvním dopravním podnikem České republiky, který cestujícím umožní platit bezkontaktně ve všech vozech MHD, bude Plzeňský městský dopravní podnik. Ten za spolupráce společností MasterCard a ČSOB finalizuje systém, jenž se plně vyrovná moderním dopravním řešením, s nimiž se můžeme setkat v zahraničí. Jednou bezkontaktní kartou bude možné zakoupit neomezený počet jízdenek, přičemž majiteli se z karty nestrhne každá jízdenka zvlášť, ale vždy se odečte až souhrnná částka za určité období. „První terminály budou k vidění již během zimy, spuštění plného provozu se pak očekává zhruba v polovině letošního roku, kdy by mělo být každé vozidlo MHD vybaveno jedním terminálem,“ upřesňuje Martin Chval, ředitel Úseku Plzeňská karta. To také otevírá možnost přejít na moderní systém odbavení, který by do budoucna mohl zcela nahradit papírové jízdenky.

Takový systém se v zahraničí již prosazuje, například v Londýně či Chicagu, ale v kontinentální Evropě se jedná o novinku. „Využijme toho, že Česko je na špičce v bezkontaktním placení. Díky české technické zdatnosti můžeme rozšířit záběr bankovních karet i do jiných oblastí. Přejí si to zákazníci, kdy v průzkumu MasterIndex více než polovina uvedla, že by si přála platit v MHD kartou. Od minulého roku je to realita,“ dodává Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.Připravil: rjancar
PC-politika.cz24.01.2015 06:59 410 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
46 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
71 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
163 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
145 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
215 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
158 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Vzhled [Vyřešeno]
v Infuze, panely, vzhledy
205 2 RobiNN
05-09-2018 14:57
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 16 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 16 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 16 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)