Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Jak budeme fotit v roce 2015

V příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek.

V příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek.

Malé, ale výkonné
První fotoaparáty v telefonech měly miniaturní objektivy, skrze které bylo možné zachytit snímky nevalné kvality s nízkým rozlišením. Netrvalo ale dlouho a dnes máme ve smartphonech fotoaparáty s parametry, které nenajdeme ani v kompaktech střední třídy. Máme na mysli například fotoaparát integrovaný do smartphonu Nokia Lumia 1020 s rozlišením 41 megapixelů. Tento nekorunovaný král fotomobilů dostane v letošním roce silného konkurenta v podobě smartphonu Asus ZenFone 2. Rozlišení jeho snímače sice bude „jen“ 13 megapixelů, zato ale bude mít objektiv tvořený soustavou deseti čoček a nabídne optickou stabilizaci obrazu, a dokonce i trojnásobný optický zoom. Stále se přitom bavíme o telefonu, který se pohodlně vejde do kapsy.

Zrcadlovky bez zrcátka
Ještě celkem nedávno bychom mohli digitální fotoaparáty rozdělit v zásadě do dvou hlavních kategorií: profesionální zrcadlovky a kompaktní přístroje pro běžné focení. Velký rozvoj ovšem v poslední době zaznamenává kategorie takzvaných systémových fotoaparátů, nazývaných někdy též bezzrcadlovky. Tyto fotoaparáty mají zpravidla kompaktnější tělo než zrcadlovky, velký optický senzor, který je alespoň šestkrát větší než senzory kompaktů, a rozsáhlé možnosti nastavení či automatických režimů pro ty, kteří se nechtějí příliš zabývat pokročilými fotografickými technikami. Bezzrcadlovky lze často vybavit i jiným než standardně dodávaným objektivem a produkují mnohem lepší snímky, s nižší hladinou šumu, a tedy i s více detaily, než kompaktní fotoaparáty. „Systémové fotoaparáty představují dobrou volbu pro každého, kdo běžně fotí smartphonem, ale pro speciální příležitosti hledá lepší fotografické náčiní, aniž by chtěl investovat do drahé a rozměrné zrcadlovky,“ vysvětluje Jan Vojtek, hlavní fotograf společnosti PhotoRobot, která se specializuje na automatizovanou fotografii. Nejvýkonnějším systémovým fotoaparátem současnosti je Samsung NX1 se snímačem o rozlišení 28 megapixelů a možností sekvenčního snímání extrémní rychlostí až 15 snímků za sekundu (včetně průběžného ostření). Specialitou je i možnost natáčení videa v rozlišení 4K (3 840 × 2 160 bodů) při 30 snímcích za sekundu či dokonce 4 096 × 2 160 při 24 snímcích za sekundu. Fotoaparát je doslova nabitý technologiemi (včetně Wi-Fi, NFC a Bluetooth), ale na své uvedení na český trh zatím čeká. Cena za prachotěsné a voděodolné tělo z hořčíkových slitin (bez objektivu) se odhaduje přibližně na 40 tisíc korun.

Fotky jako nástroj komunikace
Současně s fotoaparáty se samozřejmě vyvíjejí i fotografické techniky – i když ne vždy směrem k vyšší kvalitě či snad umělecké hodnotě snímků. Po letech „vylepšování“ fotografií pomocí různých kreativních filtrů v mobilní aplikaci Instagram a nesčetném počtu jejích klonů je na permanentním vzestupu fenomén selfies, tedy autoportrétů pořízených fotoaparátem telefonu. Na tento trend reagují i výrobci smartphonů, kteří je začali osazovat stále kvalitnějšími kamerami na přední straně. Kamery určené původně pro videohovory tak nyní mají třeba i 8megapixelový snímač a širokoúhlý objektiv, a to právě a jen kvůli pořizování selfies. Čínské Lenovo dokonce přišlo i se speciálním externím bleskem pro smartphony, určeným k pořizování selfies za zhoršených světelných podmínek.

K vývoji dochází také v oboru profesionální fotografie, kde fotografům slouží stále více technických pomocníků a zařízení. Například v oblasti produktové fotografie jsou k dispozici robotická zařízení ovládaná počítačem, schopná fungovat jako plně automatizované fotostudio. Zařízení se skládají z otočné plošiny a robotického ramene, takže je možné produkty fotit vždy ve stejných pozicích a z identických úhlů a následně automaticky vytvářet 360° a 3D fotografie, vhodné typicky pro prezentaci v e-shopech. Speciální technika slouží také k fotografování oblečení a dalších produktů, které lze v běžných podmínkách nafotit jen velmi obtížně.

„Každou sekundu je jen na Instagram nahráno přes 1 600 nových fotografií, tisíce dalších přibydou na Facebooku či Twitteru. Vyniknout v takové záplavě obrazových informací na internetu je stále těžší. Profesionálům v tom pomáhají nejen stále kvalitnější fotoaparáty, ale také moderní technika využívající robotiku a pokročilé technologie zpracování obrazu v počítači,“ doplňuje Hana Mráčková, marketingová manažerka společnosti PhotoRobot.Připravil: rjancar
PC-politika.cz


{lang: 'cs'}Kvido 25.01.2015 08:27 576 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Stránka bola aktualizovaná na 9.03.00
v Obecná diskuse
18 0 RobiNN
16-02-2019 13:24
FAQ
v PHP-Fusion 9
369 4 Balin50
12-02-2019 09:55
Vlastný panel - editacia
v Administrace obsahu
136 0 Balin50
12-02-2019 09:52
Zoznam členov
v PHP-Fusion 9
364 3 RobiNN
11-02-2019 23:05
Fórum - nové vlákno
v Administrace obsahu
170 1 RobiNN
11-02-2019 23:00
Panely
v PHP-Fusion 9
294 6 RobiNN
10-02-2019 20:27
Tvorba obsahu - Vlastní stránka
v PHP-Fusion 9
413 8 RobiNN
10-02-2019 20:23