PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Jak budeme fotit v roce 2015

V příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek.

V příštím roce oslaví fotografie již 190 let od svého vzniku. Za tu dobu prošla fototechnika obrovským množstvím inovací, přičemž aktuálně se nejdynamičtěji vyvíjejí kamery pro smartphony, schopné v mnoha případech vytvářet lepší snímky než běžné kompaktní fotoaparáty. Vývoj jde samozřejmě dál, a tak se i v letošním roce dočkáme ve světě fotografie mnoha novinek.

Malé, ale výkonné
První fotoaparáty v telefonech měly miniaturní objektivy, skrze které bylo možné zachytit snímky nevalné kvality s nízkým rozlišením. Netrvalo ale dlouho a dnes máme ve smartphonech fotoaparáty s parametry, které nenajdeme ani v kompaktech střední třídy. Máme na mysli například fotoaparát integrovaný do smartphonu Nokia Lumia 1020 s rozlišením 41 megapixelů. Tento nekorunovaný král fotomobilů dostane v letošním roce silného konkurenta v podobě smartphonu Asus ZenFone 2. Rozlišení jeho snímače sice bude „jen“ 13 megapixelů, zato ale bude mít objektiv tvořený soustavou deseti čoček a nabídne optickou stabilizaci obrazu, a dokonce i trojnásobný optický zoom. Stále se přitom bavíme o telefonu, který se pohodlně vejde do kapsy.

Zrcadlovky bez zrcátka
Ještě celkem nedávno bychom mohli digitální fotoaparáty rozdělit v zásadě do dvou hlavních kategorií: profesionální zrcadlovky a kompaktní přístroje pro běžné focení. Velký rozvoj ovšem v poslední době zaznamenává kategorie takzvaných systémových fotoaparátů, nazývaných někdy též bezzrcadlovky. Tyto fotoaparáty mají zpravidla kompaktnější tělo než zrcadlovky, velký optický senzor, který je alespoň šestkrát větší než senzory kompaktů, a rozsáhlé možnosti nastavení či automatických režimů pro ty, kteří se nechtějí příliš zabývat pokročilými fotografickými technikami. Bezzrcadlovky lze často vybavit i jiným než standardně dodávaným objektivem a produkují mnohem lepší snímky, s nižší hladinou šumu, a tedy i s více detaily, než kompaktní fotoaparáty. „Systémové fotoaparáty představují dobrou volbu pro každého, kdo běžně fotí smartphonem, ale pro speciální příležitosti hledá lepší fotografické náčiní, aniž by chtěl investovat do drahé a rozměrné zrcadlovky,“ vysvětluje Jan Vojtek, hlavní fotograf společnosti PhotoRobot, která se specializuje na automatizovanou fotografii. Nejvýkonnějším systémovým fotoaparátem současnosti je Samsung NX1 se snímačem o rozlišení 28 megapixelů a možností sekvenčního snímání extrémní rychlostí až 15 snímků za sekundu (včetně průběžného ostření). Specialitou je i možnost natáčení videa v rozlišení 4K (3 840 × 2 160 bodů) při 30 snímcích za sekundu či dokonce 4 096 × 2 160 při 24 snímcích za sekundu. Fotoaparát je doslova nabitý technologiemi (včetně Wi-Fi, NFC a Bluetooth), ale na své uvedení na český trh zatím čeká. Cena za prachotěsné a voděodolné tělo z hořčíkových slitin (bez objektivu) se odhaduje přibližně na 40 tisíc korun.

Fotky jako nástroj komunikace
Současně s fotoaparáty se samozřejmě vyvíjejí i fotografické techniky – i když ne vždy směrem k vyšší kvalitě či snad umělecké hodnotě snímků. Po letech „vylepšování“ fotografií pomocí různých kreativních filtrů v mobilní aplikaci Instagram a nesčetném počtu jejích klonů je na permanentním vzestupu fenomén selfies, tedy autoportrétů pořízených fotoaparátem telefonu. Na tento trend reagují i výrobci smartphonů, kteří je začali osazovat stále kvalitnějšími kamerami na přední straně. Kamery určené původně pro videohovory tak nyní mají třeba i 8megapixelový snímač a širokoúhlý objektiv, a to právě a jen kvůli pořizování selfies. Čínské Lenovo dokonce přišlo i se speciálním externím bleskem pro smartphony, určeným k pořizování selfies za zhoršených světelných podmínek.

K vývoji dochází také v oboru profesionální fotografie, kde fotografům slouží stále více technických pomocníků a zařízení. Například v oblasti produktové fotografie jsou k dispozici robotická zařízení ovládaná počítačem, schopná fungovat jako plně automatizované fotostudio. Zařízení se skládají z otočné plošiny a robotického ramene, takže je možné produkty fotit vždy ve stejných pozicích a z identických úhlů a následně automaticky vytvářet 360° a 3D fotografie, vhodné typicky pro prezentaci v e-shopech. Speciální technika slouží také k fotografování oblečení a dalších produktů, které lze v běžných podmínkách nafotit jen velmi obtížně.

„Každou sekundu je jen na Instagram nahráno přes 1 600 nových fotografií, tisíce dalších přibydou na Facebooku či Twitteru. Vyniknout v takové záplavě obrazových informací na internetu je stále těžší. Profesionálům v tom pomáhají nejen stále kvalitnější fotoaparáty, ale také moderní technika využívající robotiku a pokročilé technologie zpracování obrazu v počítači,“ doplňuje Hana Mráčková, marketingová manažerka společnosti PhotoRobot.Připravil: rjancar
PC-politika.cz25.01.2015 09:27 554 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)