PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Energetický test národa: Domácnosti v severních Čechách mohou ušetřit na energiích 2 355 korun ročně

Češi mohou doma bez dodatečných investic ušetřit na energiích v průměru 2 077 korun ročně, ukazují celorepubliková data z Energetického testu národa. Lidé, kteří vyplnili test, dostali tipy, jak a kde v domácnosti šetřit energiemi a dozvěděli se i finanční částku, kterou by realizací těchto opatření mohli ročně uspořit.

Češi mohou doma bez dodatečných investic ušetřit na energiích v průměru 2 077 korun ročně, ukazují celorepubliková data z Energetického testu národa. Lidé, kteří vyplnili test, dostali tipy, jak a kde v domácnosti šetřit energiemi a dozvěděli se i finanční částku, kterou by realizací těchto opatření mohli ročně uspořit.

U domácností v severních Čechách tato částka dosáhla v průměru 2 355 korun, tedy téměř o jednu osminu více, než je celorepublikový průměr.

Energetický test už vyplnilo přes 4000 lidí v celé České republice, kteří tak mohou celkem ušetřit více než 8 milionů korun. Se zábavně laděným Energetickým testem národa přišla na konci loňského roku Skupina ČEZ na webu www.energetickytest.cz, aby pomohla Čechům odhalit energetické chyby, kterými doma přicházejí o peníze. Možnost zapojit se do testu a ověřit si svou „energetickou gramotnost“ zůstává otevřena i letos.

Odhad možných úspor vychází nejen z odpovědí testovaných, ale i z velikosti obydlí a celkové výše plateb za energie. Největší prostor k energetickým úsporám podle Energetického testu národa mají lidé v Libereckém kraji, kde průměrná domácnost může jednoduchou změnou chování ušetřit 2 908 korun ročně. Naopak nejlépe s energiemi podle Energetického testu národa umějí hospodařit lidé v Praze, Zlínském a Olomouckém kraji. I oni ale získali návod k úspoře přesahující 1 600 korun ročně.

Jak si vedli lidé v Ústeckém a Libereckém kraji?

V severních Čechách mohou lidé jednoduchou změnou návyků ušetřit v průměru 2355 Kč ročně, všichni účastníci testu pak v celkovém součtu přes 910 tisíc korun. Domácnosti v Libereckém kraji mají podle Energetického testu národa největší prostor k úsporám, jelikož mohou v průměru ušetřit dokonce 2 908 korun ročně, což je skoro o polovinu nad celorepublikovým průměrem. V samotném Ústeckém kraji si vedly o poznání lépe, přesto dostaly tipy vedoucí k průměrné úspoře 2 065 korun ročně.

Jedno mají ale oba regiony společné, jen každý druhý odpovídající z Libereckého a Ústeckého kraje věděl, jak je z pohledu spotřeby energie důležité neprat na vysokou teplotu. „Voda napouštěná do pračky má okolo 12 °C a moderním pracím prostředkům stačí k dobrému výsledku teplota 30 °C i méně. Ohříváním vody na vyšší teplotu, se jen plýtvá energií i penězi,“ upozornila Vladimíra Rosendorfová, energetická poradkyně Skupiny ČEZ.

Devět z deseti odpovídajících z Libereckého kraje naopak umělo správně číst z elektroměru. V Ústeckém kraji zase celých 86 procent lidí vědělo, jak se může prodražit provoz ledničky, když stojí blízko zdroje tepla. „Chladnička patří na chladnější místo. S každým stupněm navíc nad 20 °C vzroste její spotřeba zhruba o 6 %,“ připomněla Vladimíra Rosendorfová ze Skupiny ČEZ.
Skupina ČEZ spuštěním Energetického testu národa reaguje na přání a potřeby svých zákazníků. „Zvyšování povědomí o využívání energie považujeme za velmi důležité. Prostřednictvím Energetického testu národa chceme zákazníkům ukázat, že někdy stačí jen trochu změnit naše návyky, udělat doma pár jednoduchých opatření, a rozdíly ve spotřebě energie a následném účtu za ni mohou být opravdu velmi zajímavé,“ řekl Pavel Cyrani, ředitele divize obchod a strategie Skupiny ČEZ. Firma také přizpůsobuje nabídku svým zákazníkům na míru a průběžně realizuje opatření, kterými vychází vstříc jejich přáním. Jen za loňský rok zavedla Skupina ČEZ zhruba tři desítky takových opatření.Připravil: rjancar
PC-politika.cz09.02.2015 07:01 337 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)