PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

K volbě správné střední školy pomáhá dostatek informací

Pokud vybíráte střední školu a nevíte, jak na to, kdy s výběrem začít a jaké máte možnosti, je postup jednoduchý. Podle ředitele Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku Martina Vodičky je důležité spojit požadavky dítěte i zkušenosti rodičů.


Pokud vybíráte střední školu a nevíte, jak na to, kdy s výběrem začít a jaké máte možnosti, je postup jednoduchý. Podle ředitele Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku Martina Vodičky je důležité spojit požadavky dítěte i zkušenosti rodičů.

O vhodných školách se lze dozvědět na internetu, na veletrzích i na dnech otevřených dveří. Směrodatné jsou i schopnosti a nadání dítěte, které lze zjistit nejen pomocí testů, ale i vlastního pozorování. Lepší než bojovat každý den ve škole a strachovat se z jejího dokončení je najít školu, která skloubí talent, zábavu a dobrou perspektivu jak finanční, tak i potřebu seberealizace.

Kupříkladu IT je obor, který vede příčky zaměstnanosti, a jsou s ním spojeny mimořádné výdělky. Ačkoli kariérní dráha IT specialistů je spojována spíše s dokončením vysoké školy, první kroky odborného zdělávání absolvují na středních školách. O to větší pozornost je třeba věnovat jejímu výběru. „Škol, které nabízí studium IT oboru je mnoho. Je to obor, který táhne. Rodiče a uchazeč by neměli vybírat pouze z jedné školy. Neznamená totiž, když dva dělají totéž, že je to totéž. Zdrojů, ze kterých je možné získat informace je celá řada. Internet, výchovný poradce, burzy středních škol, inspekční zprávy. Ještě lepší jsou reference od známých nebo kamarádů potomka. Je důležité vybranou školu navštívit. Nejlépe na dni otevřených dveří. Je dobré pohovořit s vyučujícími, žáky a příp. absolventy. Vodítkem mohou být například i naše webové stránky http://www.sssvt.cz/,“ radí ředitel pražské Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.

Dejte hlavy dohromady
Z pohledu rodičů je dobré si udělat čas a vše v klidu s dítětem probrat. Zhodnotit jaké má schopnosti a zdali ho učení baví. Tvrdé vedení dítěte k „námi“ vysněnému povolání mnohdy kýžené výsledky nepřináší. Vlastní ambice musí stranou, důležité je najít to, co baví dítě. Není špatné dát na názor učitelů, kteří znají schopnosti dítěte nejlépe.

Kam podat přihlášky?
Jestli máte spíše prakticky zaměřené dítě, pak se podívejte na nabídky středních odborných škol. Zhodnoťte společně s dítětem, co by jej bavilo a na co má nejlepší předpoklady. Dnes kupříkladu mnoho dětí samo volí právě perspektivní studium IT oborů. V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru. Při váhání pomáhá školám nalákat uchazeče třeba na speciální obory, praxi, stipendia, sportovní a kulturní akce. Zajímavé jsou i pořádané soutěže. Například SSŠVT stojí za populární celostátní znalostní soutěží pro žáky 8. a 9. tříd IT-SLOT.

Znáte všechny možnosti?
Jakmile se shodnete na tom, který obor či škola přicházejí v úvahu, je dobré si sehnat seznam dostupných škol, třeba na internetu. Například na stránkách www.stredniskoly.cz nebo na konkrétních školách. Není dobré ihned zavrhovat školy soukromé, zejména v odborných oborech, které jsou žádané na trhu práce jako IT. Záleží totiž na vybavení, kvalitě pedagogů, výuce i mimoškolních aktivitách a ty mohou být právě na soukromé škole o řád výš, než na státní. A to i za velice příznivou cenu.

Navštivte weby škol
Udělejte si užší seznam třeba pěti škol, které přicházejí v potaz, a podívejte se na jejich web. Prostudujte jej. Například na webu www.sssvt.cz jsou všechny informace podány srozumitelně a můžete z nich hodně vyčíst. Dostupné jsou i kontakty pro další informace. Popis školního vzdělávacího programu, mimoškolní aktivity, výběr oborů, možnosti stravování i ubytování pro mimopražské studenty. Společně s možností se do školy podívat během dnů otevřených dveří.

Váháte? Běžte se podívat přímo do školy nebo na veletrh
Většinou lze z webových stránek vyčíst, kdy škola pořádá dny otevřených dveří. Ty o škole prozradí nejvíce. Jděte se podívat a zeptejte se na všechno potřebné. Poznáte školu i atmosféru, která v ní panuje. Nezapomeňte se zeptat nejen na názory pedagogů, ale i studentů, kteří o úrovni studia ví nejvíce.

Vybráno? A co přijímačky?
Pokud už máte společně s dítětem školu vybránu, je potřeba si také zjistit, jaké jsou nároky na přijetí. Některé školy pouští bez nich. O kvalitě studia to však zdaleka nemusí vypovídat. Dobré si je vybrat jednu školu, na kterou se dítě dostane snadněji, jako zálohu. Letos lze rovněž podávat přihlášky na dvě školy najednou a je tedy prostor pro taktizování.

Držte v patrnosti termíny
Pokud vybrané školy berou bez přijímacích zkoušek či na průměr, nemusíte se tolik honit. Je však důležité si hlídat termín pro podání přihlášek. Obvyklým termínem pro podání přihlášek je 15. březen. O tom, jaké to bude příští rok, se můžete dozvědět třeba právě na dnech otevřených dveří. Přihlášky dostanete na základní škole nebo najdete a vytisknete na www.msmt.cz.Připravil: rjancar
PC-politika.cz12.02.2015 07:26 368 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)