PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Extrémní mrazy před 30 lety zahrozily tehdejšímu Československu blackoutem

V lednu i únoru roku 1985 nastal zatím naposledy kritický stav energetické sítě, kdy musely být řízeně omezovány dodávky elektřiny části zákazníků včetně domácností, aby nedošlo k rozsáhlému výpadku energetického systému, dnes nazývanému blackout. Energetickou soustavu ČR tehdy ohrozily prudké mrazy překračující hranici 25 stupňů pod nulou, které způsobily problémy jak v distribuční síti, tak především v samotných elektrárnách. Silné mrazy vedly také k extrémně vysokým požadavků na odběr elektrické energie domácností i podniků díky elektrickému vytápění.

V lednu i únoru roku 1985 nastal zatím naposledy kritický stav energetické sítě, kdy musely být řízeně omezovány dodávky elektřiny části zákazníků včetně domácností, aby nedošlo k rozsáhlému výpadku energetického systému, dnes nazývanému blackout. Energetickou soustavu ČR tehdy ohrozily prudké mrazy překračující hranici 25 stupňů pod nulou, které způsobily problémy jak v distribuční síti, tak především v samotných elektrárnách. Silné mrazy vedly také k extrémně vysokým požadavků na odběr elektrické energie domácností i podniků díky elektrickému vytápění.

Kritický stav v energetice v důsledku neobvykle silných mrazů nastal v druhém lednovém týdnu (7. – 12. 1.) a následně ještě v druhém únorovém týdnu (11. - 13. 2.). Byty a kancelářské prostory měly tehdy dimenzované vytápění, s uvažovanou maximální venkovní teplotou do -12 °C. Dimenzovat topné systémy na nižší venkovní teploty by totiž bylo příliš nákladné. V elektrických topných spotřebičích pak bylo v Česku instalováno zhruba 7 000 MW, z toho 4 000 MW v domácnostech. Tyto spotřebiče představovaly málo předvídatelnou a kontrolovatelnou zátěž. Mrazy byly navíc tak silné, že se topilo i v prostorách, které to za normálních podmínek nevyžadovaly. Například ve skladech potravin a v některých zemědělských objektech.

Tehdejší Československo dokázalo pokrýt zatížení maximálně 12 000 MW. Nebezpečí blackoutu se ještě zvýšilo poruchami na uhelných elektrárnách a problémy se zásobováním uhlím. Přechod mrazivé vlny způsobil v některých hodinách výpadek až 2000 MW výkonu elektráren. V dokončené elektrárně Dukovany se teprve připravoval první blok ke spuštění a stavba elektrárny Temelín byla ve fázi příprav, výroba elektřiny v Česku tak závisela z naprosté většiny právě na uhelných elektrárnách.

Ledová jeskyně po exploze transformátoru

Jenže provoz uhelných elektráren ochromily mimo jiné potíže se zamrzáním vtoků chladící vody, problémy s přepravou uhlí, strusky a popílku. Kvůli mrazu museli horníci omezovat i samotnou těžbu uhlí. Nejvážnější komplikace přitom nastala v Elektrárně Mělník III s tehdy největším výrobním blokem o výkonu 500 MW, kde si exploze transformátoru si vyžádala odstavení elektrárny.

„Na zimu 1985 si vzpomínám moc dobře, zastával jsem tehdy funkci technického náměstka. Byl jsem na této pozici teprve od podzimu předchozího roku, a tak jsem vše nové vnímal, jak se říká, za pochodu. První velká zkouška a řešení obrovských problémů mě přitom čekaly už právě v době ukrutných mrazů. Jejich vlivem nám na Mělníku III explodoval transformátor jedné fáze výrobního bloku 500 MW. Následný požár sice hasiči zlikvidovali, ale vše bylo v dezolátním stavu. Trosky transformátoru byly rozsety všude a my si připadali jak v obří ledové jeskyni, neboť ze všeho visely rampouchy zmrzlé vody. Trvalo jednadvacet dní, než se podařilo odstranit následky havárie a výrobní blok znovu zprovoznit,“ říká Jiří Pelák, který i dnes zůstal ve svém důchodovém věku Skupině ČEZ věrný coby projektový manažer Elektrárny Mělník.

Uvolňovat zmrzlé uhlí jezdily brigády z ústředí
Aby toho nebylo málo, problémy byly pochopitelně i s uhlím. V roce 1985 totiž dopravu zajišťovaly výhradně jen Československé dráhy, jimž bylo jedno, kdy uhlí do elektrárny dorazí. Takže se i stalo, že vagony někde dva dny stály a uhlí promrzlo na kost. Jiří Pelák si při té příležitosti vzpomněl na dobrovolné brigády zaměstnanců z pražského ústředí, kteří jezdili pomáhat uvolňovat tyčemi zmrzlé kusy uhlí u násypů. „Když si to zpětně vybavím, tak díky přísným bezpečnostním pravidlům, by ovšem dnes už taková pomoc neprošla. Také mi volal kolega a kamarád ze studií, který v té době působil v papírně ve Štětí. Prý jestli nemám náhodu pár vagonů rozehřátého uhlí, jinak jim lehne provoz. Naštěstí jsem zrovna měl, tak jsem jim jeden vlak na své triko poslal po vlečce. Zachránili jsme tak prakticky výrobu v největší papírně v republice. Za tři dny mi stejné množství uhlí pochopitelně vrátil,“ uzavřel své vzpomínky Jiří Pelák.
Spotřebu snížil vypínací havarijní plán
Energetikům v zimě 1985 nezbývalo nic jiného, než použít vypínací havarijní plán, aby hrozícímu blackoutu zabránili. V republice tak byly některé regiony operativně odpojovány od přísunu elektrické energie. Tento stav trval 19 hodin, následně se dosáhlo snížení spotřeby v domácnostech i podnicích prostřednictvím pokynů z vysílání Českého rozhlasu. Tehdy se ukázalo, že československá energetika není schopná čelit prudkému nárůstu spotřeby a potížím v elektrárnách při extrémních mrazech, proto po kritických měsících roku 1985 následovala rozsáhlá řada opatření a nákladných investic, aby se podobná situace neopakovala.

Dnes čelíme zatížení přenosové soustavy

Ani dnes není hrozba blackoutu zcela zažehnána, problém však spočívá jinde. „Česká republika sama o sobě má silnou a stabilní energetiku, v současné době musí ale často čelit příliš silnému zatížení přenosové soustavy vlivem přetoků energie z německých obnovitelných zdrojů. To by v kombinaci s dalšími okolnostmi, například havárií v přenosové síti mohlo kolaps energetické soustavy přivodit. Taková situace by pak mohla mít vážné a rozsáhlé dopady do všech oblastí našeho života,“ upozorňuje Pavel Filipi, ředitel úseku Řízení sítí ČEZ Distribuce.Připravil: rjancar
PC-politika.cz

16.02.2015 00:31 585 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
173 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
591 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
89 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
150 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
390 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
381 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Novinky - video
v Administrace obsahu
526 8 Kvido
18-10-2018 16:17
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 16 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 17 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 28 dny
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky