PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

1. LF a VFN má novou technologii pro zhotovení náhrad na zubní implantáty

Novou technologii, která má výrazně zpřesnit a zkrátit dobu při zhotovování můstků na zubní implantáty, má jako první v ČR k dispozici Stomatologická klinika 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Díky novému přístroji mohou stomatologové část protetické práce namísto v laboratoři udělat přímo v ústech pacienta,“ uvedl přednosta kliniky doc. MUDr. René Foltán, Ph.D.


Novou technologii, která má výrazně zpřesnit a zkrátit dobu při zhotovování můstků na zubní implantáty, má jako první v ČR k dispozici Stomatologická klinika 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Díky novému přístroji mohou stomatologové část protetické práce namísto v laboratoři udělat přímo v ústech pacienta,“ uvedl přednosta kliniky doc. MUDr. René Foltán, Ph.D.

S novým přístrojem budou pracovat odborníci v nově zřízeném Implantologickém centru stomatologické kliniky, které je zaměřeno na moderní technologie a přístupy v léčbě chybějících zubů. „Nová technologie otevírá i další možnosti pro vědecký výzkum přesnosti zubních náhrad,“ uvedl děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Doplnil, že rovněž studenti zubního lékařství 1. lékařské fakulty budou mít možnost naučit se pracovat s přístrojem, stejně jako i s dalšími technologiemi, které lékaři v Implantologickém centru Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN používají.

Nejmodernější způsob náhrady vlastních zubů jsou zubní implantáty. Jde většinou o titanové šrouby, které se zavádějí do čelistní kosti a nahrazují tak kořen vlastního zubu. Poté, co se implantát do kosti vhojí, což normálně trvá dva až tři měsíce, se na něj zhotovuje pilíř – nástavba a následně fixní nebo snímatelná protetická práce. Díky bioaktivní úpravě povrchů implantátů se dnes mohou některé z nich již okamžitě zatížit – tzn. ihned po zavedení implantátu do kosti na něj lze zhotovit provizorní, ale i definitivní můstek. Klasický postup pro vytvoření takové zubní náhrady znamená nejprve vytvoření otisků situace v ústech, laboratorní výrobu modelů a zhotovení náhrady na modelu. Teprve poté se náhrada v ordinaci vyzkouší pacientovi a upevní. Při tomto procesu mohou někdy vzniknout určité nepřesnosti a chyby, vedoucí v důsledku až k funkčnímu či estetickému selhání náhrady. Navíc i výroba provizorních náhrad si žádá určitý čas – obvykle 1až 2 dny.

Výhoda nové technologie WeldOne spočívá v tom, že zubní lékař nemusí zhotovovat otisky, ale titanovou konstrukci jako základ zubní náhrady vytvoří přímo v ústech pacienta. Na implantáty zavedené do kosti našroubuje speciální pilíře, které propojí titanovým drátem a přesně v daných místech svaří pomocí nového přístroje. Celou tuto nově vzniklou konstrukci sejme a odešle do laboratoře. „Během hodiny je laborant schopný na ni vytvořit umělé zuby z kompozitní pryskyřice. Poté se tato konstrukce pacientovi upevní v ústech,“ vysvětluje vedoucí lékař Implantologického centra MUDr. Jaroslav Valach, Ph.D. V současné době je jediný v ČR, kdo má potřebné odborné školení a může s tímto přístrojem zacházet. Nová technologie podle něj velmi zpřesňuje a zrychluje výrobu zubní náhrady. Největší využití bude mít podle něj při zhotovování rozsáhlých prací v bezzubých čelistech či při výrobě větších můstků, ať už provizorních či definitivních.

Přednosta kliniky doc. Foltán upozornil, že zubní implantáty jsou sice nejlepší způsob, jak nahradit chybějící zuby, ale mají nevýhodu v tom, že tuto léčbu zdravotní pojišťovny nehradí. Cena jednoho implantátu i s korunkou se pohybuje na různých klinikách od 16.000 do 30.000 korun. Na Stomatologické klinice 1. LF UK a VFN je stanovena na 19.890 korun. Cena za vytvoření zubů v bezzubé čelisti zde stojí zhruba 100.000 až 150.000 korun.Připravil: rjancar
PC-politika.cz

17.02.2015 01:03 463 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
143 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
163 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
240 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
256 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
190 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
237 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
346 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy