PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Což takhle dát si Debian?

Což takhle dát si Debian?

Operační systém Linux, softwarový produkt, který založil Linus Torvalds a vyvíjí jej tisíce programátorů po celém světě, má řadu subsystémů. Vedle Ubuntu, o němž zde často píšeme, je to i Debian. range'>Svobodný operační systém Debian GNU/Linux, zkráceně Debian využívá jádro Linuxu. Také jeho základní nástroje, které tvoří operační systém pochází z projektu GNU; odtud názvy pro další svobodné nástroje GNU/Linux a GNU/Hurd (volně šiřitelné, které jsou všechny poskytovány zdarma. Nic vám tudíž nebrání si Debain nainstalovat také a objevovat krásu více než 37 500 předkompilovaných balíčků software pro rychlou instalaci.


Operační systém Linux, softwarový produkt, který založil Linus Torvalds a vyvíjí jej tisíce programátorů po celém světě, má řadu subsystémů. Vedle Ubuntu, o němž zde často píšeme, je to i Debain. range'>Svobodný operační systém Debian GNU/Linux, zkráceně Debian využívá jádro Linuxu. Také jeho základní nástroje, které tvoří operační systém pochází z projektu GNU; odtud názvy pro další svobodné nástroje GNU/Linux a GNU/Hurd (volně šiřitelné, které jsou všechny poskytovány zdarma. Nic vám tudíž nebrání si Debain nainstalovat také a objevovat krásu více než 37 500 předkompilovaných balíčků software pro rychlou instalaci.

Debian (vyslovuje se /ˈde.bi.ən/) založil v srpnu 1993 Ian Murdock společně s jeho ženou Debry. Šlo o zcela novou distribuci, která měla být otevřená, založená na Linuxu a GNU. Debian byl zamýšlen jako precizní a svědomitý celek a stejně tak je spravován a podporován. Debain začal rozvíjet malá, úzce propojená skupina hackerů svobodného softwaru, takže postupně vyrostl a stal se velkou, dobře zorganizovanou komunitou vývojářů a uživatelů.

Jaký hardware je podporován?

První a velkou výhodou je, že Debian pracuje téměř na všech osobních počítačích, včetně nejstarších modelů. Každé nové vydání Debianu podporuje větší množství počítačových architektur. Kompletní seznam těch, které jsou v současné době podporovány naleznete v dokumentaci k verzi stable ZDE. Uvidíte, že je podporován běžný hardware.

Instalace

Debian si jednoduše stáhnete a poté nainstalujete z Internetu. Můžete však zvolit rovněž instalaci Debianu z CD, která je k mání za cenu média. Informace k tomu jsou na webových stránkách o distribuci Debianu. Debain má rovněý svoji Technickou podporu. I specializované stránky Wiki Debianu, kde jsou řešení mnoha běžných problémů, návody, příručky, tipy a další dokumentace. Přeji hodně dobrých zážitku s tímto kvalitním operačním systémem.

Postup instalace

 • Nyní zásadní věc - po předchozí, již zastaré verzi - Debianu 6.0 Squeeze, je od roku 2013 k dispozici verze nová, a to: Debian 7.0 Wheezy
 • Každý, kdo pracuje s Linuxem ví, že musí používat psaní příkazů ve svém Terminálu, tedy pomocí kodérských příkazů. Takže - na začátku instalace běžte ve svém Linuxu/Ubuntu na cestu: /etc/apt/sources.list. Vyměňte slovo squeeze slovem wheezy. Jestliže ovšem používáte obecné označení stable, pak nemusíte měnit nic.
 • Nyní si stáhnětě z Internetu Debian 7.0 Wheezy.
 • Dále si obnovte informace o dostupných balíčcích zadáním:
  apt-get update
  
 • Nyní přichází na řadu vlastní akt instalace. Doporučená je minimální aktualizace systému. Důvod? Pro menší počet aktualizovaných balíčků a tím také menší pravděpodobnosti konfliktu balíčků. Takže do svého Terminálu napište:
  apt-get upgrade
  
 • V případě, že povolíte během instalace nainstalování nového balíčk: apt-listchanges, uvidíte informace o aktualizovaných balíčcích. Pokud byste chtěli ukončit informace o změnách, klikněte na klávesu „q“, takže poté bude pokračovat instalace dál.
 • Nakonec zbývá provést vlastní aktualizaci systému zadáním
  apt-get dist-upgrade
  

Aplikace:Debian 7.0 Wheezy
Výrobce: Debian.org
Home Page Debian.org
Download Debian/amd64/7.8.0
Operační systém Linux/Ubuntu...
Minimální konfigurace Pentium nebo AMD 32/64 1 GHz
Poslední aktualizace10. ledna 2015
Hodnocení: 9/10


 • Autor: Květoslav (Kvido) Vícha
 • PC-politika.cz
 • Obtížnost:
Kvido 29.03.2015 01:03 1,088 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
 • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
142 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
163 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
240 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
255 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
190 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
237 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
346 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy