PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

ČD upravují 64 vozů podle přání hendikepovaných

Jeden z prvních vozů určených k přepravě zákazníků se zdravotním postižením, které národní dopravce postupně upravuje podle jejich požadavků, byl dnes k vidění na pražském hlavním nádraží. Jedná se o vagony řady Bbdgmee pro dálkové vlaky kategorií EuroCity, InterCity, expres a rychlík.

Jeden z prvních vozů určených k přepravě zákazníků se zdravotním postižením, které národní dopravce postupně upravuje podle jejich požadavků, byl dnes k vidění na pražském hlavním nádraží. Jedná se o vagony řady Bbdgmee pro dálkové vlaky kategorií EuroCity, InterCity, expres a rychlík.

Vozy nabízejí pasažérům komfortní cestování v novém klimatizovaném interiéru. Jsou vybaveny elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky a samozřejmostí je bezbariérová toaleta nebo zdvihací plošina, která umožňuje bezpečný nástup lidem na vozíku.

„Na podnět cestujících se zdravotním postižením jsme po dohodě s Národní radou osob se zdravotním postižením přistoupili k dalšímu vylepšení těchto vozů. Reagujeme tím zároveň na vývoj kompenzačních pomůcek, které jsou den ode dne dokonalejší, ale třeba v případě elektrických vozíků také objemnější,“ vysvětluje důvody úprav člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. „Po konzultaci se zákazníky jsme proto rozšířili vstupní dveře do vyhrazeného oddílu, odstranili jsme dvě sklopné sedačky pro doprovod a zjednodušili ovládání sklopného stolku v tomto oddíle. Další úpravy se týkají doplnění pomocných madel a také tlačítek signalizace SOS pro situace, jako je pád cestujícího z vozíku. To přispěje k vyšší bezpečnosti přepravy.“ Zdvihací plošina bude nově vytočena o cca 15° vůči hraně nástupiště. Cestující na vozíku tak na ni bude najíždět šikmo k podélné ose vozu, čímž se eliminuje riziko možného propadu vozíku přes hranu nástupiště. S upravenými vozy, které České dráhy postupně přebírají od výrobce, se setkají cestující v dálkových spojích prakticky v celé republice.

Bezbariérových spojů přibývá
Odstraňování bariér věnuje národní dopravce velkou pozornost. V současnosti disponuje přibližně 600 bezbariérovými vozy, motorovými a elektrickými jednotkami, které obsluhují 4 612 garantovaných bezbariérových spojů denně. Dalších šestnáct elektrických nízkopodlažních jednotek, které mají veškeré úpravy pro osoby se zdravotním hendikepem, ať už jde o vozíčkáře, zrakově nebo sluchově postižené, České dráhy před časem objednaly. Čtrnáct z nich je určeno pro dálkovou dopravu. Budou jezdit například mezi Brnem, Břeclaví, Otrokovicemi a Olomoucí. Objednána je také přestavba devíti oddílových rychlíkových vozů na velkoprostorové s místy pro ortopedické vozíky a rozšířenou bezbariérovou toaletou. Tyto vozy budou nasazeny do provozu mezi Prahou, Ústím nad Labem a Děčínem a pojedou dále do Německa.

Za online odbavení vozíčkářů dostaly České dráhy prestižní cenu NRZP ČR
Společnost rozvíjí i další služby, které mají za cíl usnadnit cestování osobám se zdravotním postižením. Projekt Českých drah „Cestu si objednávám z pohodlí svého domova“ dokonce zvítězil v soutěži „MOSTY 2014“ v kategorii Instituce veřejné správy za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch osob se zdravotním postižením. „Národní dopravce získal ocenění za zjednodušení a zkvalitnění objednávek přepravy a asistence pro osoby s omezenou schopností pohybu pomocí otevřené aplikace dostupné na webu a všech pokladnách v ČR. Myslím, že se České dráhy opravdu snaží svou roli plnit a věřím, že na odstraňování bariér s námi budou i nadále spolupracovat,“ dodává předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Oceněná webová aplikace běží od prosince 2013, v ostrém provozu od dubna loňského roku. Do letošního února obdržely České dráhy touto cestou 5 842 objednávek na přepravu osob se zdravotním postižením. Objednávku přepravy cestujících na vozíku z vnitrostátní přepravy společnost rozšířila od 20. března i pro cestování do zahraničí prostřednictvím tzv. „booking tool“.

Euroklíč už zpřístupnil toalety na více než třicítce nádraží
České dráhy jsou aktivní také v projektu „Euroklíč“, v rámci kterého se snaží ve spolupráci s jejich provozovateli zpřístupnit zdravotně postiženým toalety v železničních sanicích. V současné době je takto možné euroklíč použít na více třicítce nádraží. Například ve středních Čechách jsou to stanice Benešov u Prahy, Čerčany, Olbramovice, Senohraby, Strančice, Vlašim, Zruč nad Sázavou, Příbram, Kladno, Kolín, Poříčany, Lysá nad Labem, Poděbrady, Praha hl. n., Praha-Libeň a Praha-Dejvice.Připravil: rjancar
PC-politika.cz03.04.2015 08:43 358 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Video - Update publication ...
v Infuze, panely, vzhledy
44 1 RobiNN
17-12-2018 21:58
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
192 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
715 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
108 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
169 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
411 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
399 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 19 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 19 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 1 měsícem
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky