PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Herní konzole nejen na hraní

Když před třemi lety představili vývojáři společnosti Microsoft zařízení Kinect (doplněk k herní konzoli Xbox 360) pravděpodobně ani sami netušili, jaký potenciál v sobě tato malá krabička skrývá. Její primární účel je přitom prostý – snímat pohyby hráčů před televizní obrazovkou, a umožnit jim tak ovládání videoher prostřednictvím jejich vlastního pohybu, bez jakýchkoliv dalších ovládacích prvků.Když před třemi lety představili vývojáři společnosti Microsoft zařízení Kinect (doplněk k herní konzoli Xbox 360) pravděpodobně ani sami netušili, jaký potenciál v sobě tato malá krabička skrývá. Její primární účel je přitom prostý – snímat pohyby hráčů před televizní obrazovkou, a umožnit jim tak ovládání videoher prostřednictvím jejich vlastního pohybu, bez jakýchkoliv dalších ovládacích prvků.

Chytrá hračka
Zařízení Kinect tyto vlastnosti má díky speciálnímu hloubkovému senzoru, který místnost ozařuje infračervenými paprsky, jež jsou po odrazu od překážky detekovány a vyhodnocovány. Výsledkem je monochromatický obraz snímaného prostoru, v němž jsou blízké předměty světlejší a vzdálené naopak tmavší. Jde tak v podstatě o prostorovou mapu, v níž dokáže zařízení za pomoci videokamery detekovat a sledovat lidské tělo.

Spolu s relativně nízkou cenou dělá tato funkcionalita ze zařízení Kinect zajímavé lákadlo nejen pro sportovce preferující pohyb v uzavřeném prostoru, ale i pro programátory a vědecké pracovníky z různých oborů. S přiměřenou dávkou programátorského umu lze totiž Kinect používat například pro bezdotykové ovládání internetového prohlížeče, může sloužit jako pomůcka při rozpoznávání mentálních poruch dětí, nebo jako bezpečnostní systém schopný detekovat osoby i v naprosté tmě. Další jeho možné využití představili vědci společnosti Siemens, kteří toto zařízení transformovali do nástroje umožňujícího efektivnější plánování rizikových pracovních úkonů.

Snížit riziko na minimum
Pro tyto účely se běžně používají systémy, jež pracují se senzory umístěnými přímo na lidském těle. Také v tomto případě se jedná o soustavu detektorů, snímajících pohyb senzorů v prostoru s milimetrovou přesností. Obsluha i používání těchto měřicích zařízení však bývá značně komplikovaná a uživatelsky nepříliš přívětivá. Oproti tomu Kinect nevyžaduje žádné speciální senzory a je konstruován tak, aby s ním dokázal pracovat i člověk s minimálními technickými znalostmi.

Pro ovládání her mu však stačí podstatně menší přesnost, než jaká se vyžaduje pro celou řadu profesionálních aplikací. Vývojáři proto použili knihovnu simulovaných modelových pohybů, s nimiž porovnávají a kombinují reálná data, která Kinect snímá. Ve výsledku tak může být systém použit i v situacích s vyššími nároky na přesnost snímání. V praxi bylo zařízení poprvé použito při plánování údržbářských prací v amerických jaderných elektrárnách. Pracovníci nejprve prováděli dané úkony ve virtuálním prostředí pod dohledem Kinectu.

Program poté spočítal teoretickou dávku záření, které by byl pracovník vystaven při reálné činnosti. Na základě těchto simulací pak byly upraveny pracovní postupy nebo navržena nová pracoviště tak, aby se dávka záření snížila na minimum.Připravil: rjancar
PC-politika.cz16.04.2015 20:20 316 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Video - Update publication ...
v Infuze, panely, vzhledy
44 1 RobiNN
17-12-2018 21:58
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
192 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
715 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
108 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
169 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
411 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
399 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 19 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 19 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 1 měsícem
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky