PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Mohou být molekuly na rostlinné bázi klíčem k “očištění” Fukušimy?

Jedním z problémů, se kterým se po nehodě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě provozovatelé, ale také vědci, potýkají, je kontaminace vody v okolí reaktoru. Tým vědců nedávno přišel s překvapivým zjištěním, které možná nabídne levné řešení.

Jedním z problémů, se kterým se po nehodě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě provozovatelé, ale také vědci, potýkají, je kontaminace vody v okolí reaktoru. Tým vědců nedávno přišel s překvapivým zjištěním, které možná nabídne levné řešení.

Tým vědců z výzkumných ústavů a univerzit z USA a Japonska možná přišel na recept, jak se zbavit radioaktivního cesia z milionů litrů kontaminované vody v areálu jaderné elektrárny ve Fukušimě, která se zde drží od nehody z roku 2011.

Klíčem k vyčištění vodních zdrojů může být lignin, součást rostlinných buněčných stěn zodpovědná za dřevnatění a hojný vedlejší produkt při výrobě celulózy a papíru.

Vědci z Japonských univerzit a výzkumných center intenzivně spolupracují se svými kolegy z americké univerzity Virginia Tech na možnosti využití ligninu. Díky odpadové sloučenině ligninu byl tým schopen vytvořit unikátní molekulu nazvanou PDC. Ta může být slučována s dalšími molekulami nebo jí lze polymerizovat do podoby různých užitečných bioplastických sloučenin.

Původně měla molekula PDC sloužit jako prostředek k produkci biopolymerů, ale vědci přišli s překvapivým zjištěním, že by právě tato molekula mohla pomoci vyřešit některé následky nehody v jaderné elektrárně ve Fukušimě.

Výzkumný tým díky testům chemické struktury molekuly PDC zjistil, že by mohla být schopna vázat některé druhy alkalických kovů. V laboratoři byla sloučenina PDC testována na neradioaktivním isotopu cesia a vědci tak zjistili, že PDC je perfektní jak k vázání molekul cesia, tak k vytažení molekul cesia z roztoku tak, aby mohly být jednoduše separovány.

Na webových stránkách Virginia Tech se následně objevilo prohlášení, že právě toto zjištění by mohlo mít klíčový význam pro vyčištění okolí reaktoru jaderné elektrárny ve Fukušimě. Japonští vědci nyní zkoumají možnosti, jak využít sloučeninu PDC k aplikaci na kontaminovanou odpadovou vodu obsahující radioaktivní cesium.

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.Připravil: rjancar
PC-politika.cz28.04.2015 06:10 377 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)