PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Jak energie ovlivní budoucnost lidstva, ví stále více školáků

Během uplynulých 15 let proběhlo v rámci celé České republiky již 5 180 besed s názvem „Energie – budoucnost lidstva“, jejichž garantem je Skupina ČEZ. Zúčastnilo se jich celkem 193 758 žáků z osmých a devátých tříd základních škol či studentů středních odborných škol. Na severu Čech zatím naposledy zavítal odborný lektor Václav Havlíček, jinak vedoucí reaktorového bloku v jaderné elektrárně Temelín, do Klášterce nad Ohří. Konkrétně zde přednášel žákům ze ZŠ Školní a ZŠ Krátká.

Během uplynulých 15 let proběhlo v rámci celé České republiky již 5 180 besed s názvem „Energie – budoucnost lidstva“, jejichž garantem je Skupina ČEZ. Zúčastnilo se jich celkem 193 758 žáků z osmých a devátých tříd základních škol či studentů středních odborných škol. Na severu Čech zatím naposledy zavítal odborný lektor Václav Havlíček, jinak vedoucí reaktorového bloku v jaderné elektrárně Temelín, do Klášterce nad Ohří. Konkrétně zde přednášel žákům ze ZŠ Školní a ZŠ Krátká.

„Samozřejmě se snažíme, aby se s námi posluchači po dvě vyučovací hodiny nenudili. Ať už já nebo další lektoři se proto zaměřujeme nejen na odbornou, ale i zábavnou formu přednášky, včetně drobných odměn za správné odpovědi na naše dotazy. Co si budeme povídat, mladí lidé ve školním věku jsou hodně roztěkaní a pokud je něčím nezaujmete hned na začátku, těžko je pak donutíte, aby se dále soustředili na vaše slova,“ říká Václav Havlíček. Ředitelka ZŠ Školní v Klášterci nad Ohří Monika Bártová k tomu dodává, že s tak zajímavou a poutavou formou povídání o energetice a všem ostatním, co s ní souvisí, se žáci základních škol tak často nesetkají.

S lektory a lektorkami totiž všichni společně hledají odpovědi i na poměrně složité otázky. Například: Mají všichni lidé stejné právo na energii? Může nedostatek energetických zdrojů ohrozit mír na světě? Může výroba a spotřeba energie zničit životní prostředí na Zemi? Je zvyšování životní úrovně možné bez růstu spotřeby energie? Jaké zdroje energie má lidstvo k dispozici? Jaká je cena za jejich využívání nebo naopak odmítnutí? Kolik energie vlastně potřebujeme a kolik jí máme k dispozici? Velice aktuálními a diskutovatelnými tématy jsou obnovitelné zdroje a jaderná energetika.
„Proto vítám každoroční nabídku, zda se chceme přednáškového cyklu v rámci základních škol v republice zúčastnit. Sama jsem přitom několikrát přednášku absolvovala, její základ je vždy pochopitelně stejný, ale každý rok je obohacena o nejnovější poznatky podané tak, aby jim opravdu děti z osmých a devátých tříd dokázaly porozumět. Dobré je například jejich seznámení se s jadernou energetikou, a že to není takový strašák, jak se o ní tvrdí. To samé se týká obnovitelných a dalších zdrojů. Je dobré vědět, že jsou i jiné možnosti, jak se dá vyrábět elektřina, zvláště když tady u nás jsme zvyklí na uhelné elektrárny,“ konstatovala Monika Bártová.

Dalším smyslem besed je snaha, probudit alespoň u části mladých posluchačů trvalý zájem o další studium přírodovědných předmětů, případně rovnou těch se specializací na energetiku, ať již na středních nebo vysokých školách. „Budoucnost energetiky je totiž závislá na vzdělaných lidech. V Česku máme naštěstí velkou tradici technického školství. Energetické technické obory se přitom dají na vysoké úrovni studovat nejen v Praze, ale třeba i v Brně, Ostravě a Plzni. Technicky vzdělaní lidé pak najdou uplatnění nejen v jaderných elektrárnách, ale i při budování a provozování jiných energetických zdrojů, v distribuční soustavě, v řízení nejrůznějších energetických firem a podobně,“ konstatoval Václav Havlíček.
Vyvrcholením besed je vědomostní soutěž „Co víš o energetice“. Té se dosud formou vědomostních testů zúčastnilo celkem 1 873 tříčlenných třídních družstev, což je v přepočtu 5 619 soutěžících. Čtyři nejlepší družstva z celé ČR vždy postupují do finále, která jsou dvě ročně. Kromě vědomostních znalostí musí soutěžící vždy prokázat i fyzickou kondičku, šikovnost a pevné nervy při plnění různých úkolů. Na severu Čech se za patnáct let zatím konala finále v Lounech, Chomutově (2x), Mostě a Ústí nad Labem. Ti nejlepší dočasně získají liščí ohon a ebonitovou tyč, tedy dvě symbolické pomůcky sloužící k mechanické výrobě elektřiny. Letošní první finále proběhne 23. června v Ostravě.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz17.05.2015 05:51 484 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
69 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
88 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
170 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
151 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
221 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
163 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Vzhled [Vyřešeno]
v Infuze, panely, vzhledy
210 2 RobiNN
05-09-2018 14:57
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 17 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 18 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 18 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)