Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Jak energie ovlivní budoucnost lidstva, ví stále více školáků

Během uplynulých 15 let proběhlo v rámci celé České republiky již 5 180 besed s názvem „Energie – budoucnost lidstva“, jejichž garantem je Skupina ČEZ. Zúčastnilo se jich celkem 193 758 žáků z osmých a devátých tříd základních škol či studentů středních odborných škol. Na severu Čech zatím naposledy zavítal odborný lektor Václav Havlíček, jinak vedoucí reaktorového bloku v jaderné elektrárně Temelín, do Klášterce nad Ohří. Konkrétně zde přednášel žákům ze ZŠ Školní a ZŠ Krátká.

Během uplynulých 15 let proběhlo v rámci celé České republiky již 5 180 besed s názvem „Energie – budoucnost lidstva“, jejichž garantem je Skupina ČEZ. Zúčastnilo se jich celkem 193 758 žáků z osmých a devátých tříd základních škol či studentů středních odborných škol. Na severu Čech zatím naposledy zavítal odborný lektor Václav Havlíček, jinak vedoucí reaktorového bloku v jaderné elektrárně Temelín, do Klášterce nad Ohří. Konkrétně zde přednášel žákům ze ZŠ Školní a ZŠ Krátká.

„Samozřejmě se snažíme, aby se s námi posluchači po dvě vyučovací hodiny nenudili. Ať už já nebo další lektoři se proto zaměřujeme nejen na odbornou, ale i zábavnou formu přednášky, včetně drobných odměn za správné odpovědi na naše dotazy. Co si budeme povídat, mladí lidé ve školním věku jsou hodně roztěkaní a pokud je něčím nezaujmete hned na začátku, těžko je pak donutíte, aby se dále soustředili na vaše slova,“ říká Václav Havlíček. Ředitelka ZŠ Školní v Klášterci nad Ohří Monika Bártová k tomu dodává, že s tak zajímavou a poutavou formou povídání o energetice a všem ostatním, co s ní souvisí, se žáci základních škol tak často nesetkají.

S lektory a lektorkami totiž všichni společně hledají odpovědi i na poměrně složité otázky. Například: Mají všichni lidé stejné právo na energii? Může nedostatek energetických zdrojů ohrozit mír na světě? Může výroba a spotřeba energie zničit životní prostředí na Zemi? Je zvyšování životní úrovně možné bez růstu spotřeby energie? Jaké zdroje energie má lidstvo k dispozici? Jaká je cena za jejich využívání nebo naopak odmítnutí? Kolik energie vlastně potřebujeme a kolik jí máme k dispozici? Velice aktuálními a diskutovatelnými tématy jsou obnovitelné zdroje a jaderná energetika.
„Proto vítám každoroční nabídku, zda se chceme přednáškového cyklu v rámci základních škol v republice zúčastnit. Sama jsem přitom několikrát přednášku absolvovala, její základ je vždy pochopitelně stejný, ale každý rok je obohacena o nejnovější poznatky podané tak, aby jim opravdu děti z osmých a devátých tříd dokázaly porozumět. Dobré je například jejich seznámení se s jadernou energetikou, a že to není takový strašák, jak se o ní tvrdí. To samé se týká obnovitelných a dalších zdrojů. Je dobré vědět, že jsou i jiné možnosti, jak se dá vyrábět elektřina, zvláště když tady u nás jsme zvyklí na uhelné elektrárny,“ konstatovala Monika Bártová.

Dalším smyslem besed je snaha, probudit alespoň u části mladých posluchačů trvalý zájem o další studium přírodovědných předmětů, případně rovnou těch se specializací na energetiku, ať již na středních nebo vysokých školách. „Budoucnost energetiky je totiž závislá na vzdělaných lidech. V Česku máme naštěstí velkou tradici technického školství. Energetické technické obory se přitom dají na vysoké úrovni studovat nejen v Praze, ale třeba i v Brně, Ostravě a Plzni. Technicky vzdělaní lidé pak najdou uplatnění nejen v jaderných elektrárnách, ale i při budování a provozování jiných energetických zdrojů, v distribuční soustavě, v řízení nejrůznějších energetických firem a podobně,“ konstatoval Václav Havlíček.
Vyvrcholením besed je vědomostní soutěž „Co víš o energetice“. Té se dosud formou vědomostních testů zúčastnilo celkem 1 873 tříčlenných třídních družstev, což je v přepočtu 5 619 soutěžících. Čtyři nejlepší družstva z celé ČR vždy postupují do finále, která jsou dvě ročně. Kromě vědomostních znalostí musí soutěžící vždy prokázat i fyzickou kondičku, šikovnost a pevné nervy při plnění různých úkolů. Na severu Čech se za patnáct let zatím konala finále v Lounech, Chomutově (2x), Mostě a Ústí nad Labem. Ti nejlepší dočasně získají liščí ohon a ebonitovou tyč, tedy dvě symbolické pomůcky sloužící k mechanické výrobě elektřiny. Letošní první finále proběhne 23. června v Ostravě.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz


{lang: 'cs'}Kvido 17.05.2015 04:51 519 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
instalace phpMyadmin for Windows 10
v PHP-Fusion 9
22 1 RobiNN
21-02-2019 11:05
Vstup z jiného PC
v Obecná diskuse
64 2 Kvido
20-02-2019 09:51
Video addon questions
v Infuze, panely, vzhledy
1386 8 zizub
18-02-2019 09:24
Fórum - reputacia
v PHP-Fusion 9
121 1 Balin50
17-02-2019 17:26
Stránka bola aktualizovaná na 9.03.00
v Obecná diskuse
129 0 RobiNN
16-02-2019 13:24
FAQ
v PHP-Fusion 9
463 4 Balin50
12-02-2019 09:55
Vlastný panel - editacia
v Administrace obsahu
223 0 Balin50
12-02-2019 09:52
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.