PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Investice do podílových fondů zaměřených na obnovitelné zdroje jsou investice do budoucnosti

Aktuální investorské dilema? Tím je jistě zajímavý výnos při minimálním riziku. Jednou z možností řešení nabízejí investice do zelené energie. Výhodou je dlouhodobá stabilní výnosnost, generovaná za podmínek, kdy stát určuje vyšší výkupní ceny obnovitelné energie, než jsou tržní ceny. Pro zkušeného investora hledajícího zhruba 8% roční výnos je to ideální volba. Zajímavou alternativu představuje předseda investiční komise NOVA Green Energy Juraj Dvořák.


Aktuální investorské dilema? Tím je jistě zajímavý výnos při minimálním riziku. Jednou z možností řešení nabízejí investice do zelené energie. Výhodou je dlouhodobá stabilní výnosnost, generovaná za podmínek, kdy stát určuje vyšší výkupní ceny obnovitelné energie, než jsou tržní ceny. Pro zkušeného investora hledajícího zhruba 8% roční výnos je to ideální volba. Zajímavou alternativu představuje předseda investiční komise NOVA Green Energy Juraj Dvořák.

Čím je fond NOVA Green Energy zajímavý pro potenciálního investora?
Fond je určen konzervativním investorům jako alternativa k dluhopisovým strategiím. Je zajímavý zejména tím, že generuje stabilní zhodnocení 8-9 % p.a. po poplatcích. Toto zhodnocení je velmi jednoduše predikovatelné. Zisky jsou založeny na státem garantovaných výkupních cenách elektrické energie, vyrobené z obnovitelných zdrojů, na dobu 15-20 let. Fond je jako jediný fond kvalifikovaných investorů v ČR, je zalistován na Bloomberg, a tedy nabízí veřejně dostupnou pravidelně aktualizovanou informaci o fondu, jeho výkonnosti a ceně podílového listu. Zároveň uvažujeme o zalistovaní na BCPP, což by taktéž mohlo zvýšit jeho atraktivitu pro potenciální zájemce.

Jak vypadá portfolio fondu?
Naším cílem je dosáhnout poměr: 40 % fotovoltaika, 25 % biomasa, 20 % vodní elektrárny a zbylých 15 % by pokryly ostatní aktivity, jako například spalování odpadu. Z hlediska regionálního rozdělení jde zejména o projekty na Slovensku, v Čechách a v ostatních zemích střední a východní Evropy. Co se velikosti týče, zaměřujeme se především na menší projekty, většina projektů má velikost 1 MW. Snahou je tedy diverzifikovat a snižovat také riziko změny tržních podmínek související s možným zvyšováním zdanění velkých elektráren.

Jak je to z pohledu realizovaných investic fondu? Investujete do již postavených zařízení?
Tento fond lze v jistém smyslu chápat jako „exit“ pro dosavadní majitele projektů, a tedy investujeme již do funkčních zařízení. Fond kupuje například zaběhnuté fotovoltaické elektrárny s dlouhodobými odběratelskými smlouvami a zárukami na komponenty. Jelikož jsou projekty financovány velkými bankami, i tyto přispívají k přísné kontrole.

Investovat do státem garantovaných cen je lákavé. Jaké jistoty má investor, že se s jeho penězi nakládá tak, jak má?
Fond jako regulovaný subjekt je pod dohledem ČNB, má svého správce, depozitáře a auditora – to jsou jistoty z pohledu legislativy. Fond nakupuje projekty, které prošly důkladným technickým, ekonomickým a právním due dilligence. Jak bylo zmíněno výše, všechny projekty splňují další přísné parametry (smlouvy, záruky).

Člověk, který do fondu investuje, nemusí sledovat situaci na trhu. Může se spolehnout, že fond, vzhledem k výše zmíněným nastavením a všem legislativním povinnostem, je pod přísným dohledem, je spravován zodpovědně a že jeho peníze pracují přesně podle obchodních informací zveřejňovaných fondem. Každý investor je samozřejmě pravidelně informován o vývoji fondu a jeho investice a také jsou zveřejňovány informace na webu fondu.

Fond má statut fondu kvalifikovaných investorů, co to znamená?
Je to otevřený podílový fond kvalifikovaných investorů definovaný českou legislativou o kolektivním investování. Kvalifikovaný investor je zákonem o investičních společnostech a investičních fondech chápan mimo jiné jako někdo, kdo učiní prohlášení o vědomí si rizik spojených právě s investováním do fondu kvalifikovaných investorů, přičemž minimální výše investice musí odpovídat částce alespoň 125 000 EUR (zhruba 3,75 milionů korun). Menším klientům umíme nabídnout alternativu k NGEF s o něco nižším výnosem.

Jedná se v případě vašeho fondu o vhodnou formu spoření peněz například na důchod?
Pokud do NGEF vložíte peníze na prvních 5-10 let, potom si je vyberete se zásadním zhodnocením, mnohem vyšším než jsou schopné nabídnout penzijní spořící systémy. Ostatně na to se nás ptají i různé pojišťovny a penzijní fondy, které se snaží, aby si lidé vkládali peníze na měsíční bázi a spořili.

Připravil: rjancar
PC-politika.cz26.05.2015 19:56 242 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
93 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
43 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
95 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
184 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
166 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
238 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
177 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 20 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 20 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 21 dnem
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)