PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Siemens na cestě za digitální budoucností

Jak se během příštích pár let změní způsob výroby? Do budoucnosti výroby je možné nahlédnout již dnes v německém závodu Siemens na výrobu elektroniky v Amberku (Siemens EWA). Produkty zde samy komunikují s výrobními zařízeními, veškeré procesy řídí a optimalizují IT systémy s cílem zajistit časovou efektivitu, možnost flexibilní úpravy produktů na míru a minimalizaci výskytu závad.

Jak se během příštích pár let změní způsob výroby? Do budoucnosti výroby je možné nahlédnout již dnes v německém závodu Siemens na výrobu elektroniky v Amberku (Siemens EWA). Produkty zde samy komunikují s výrobními zařízeními, veškeré procesy řídí a optimalizují IT systémy s cílem zajistit časovou efektivitu, možnost flexibilní úpravy produktů na míru a minimalizaci výskytu závad.

Od digitalizace výroby k Průmyslu 4.0
Nové technologie přináší do budoucnosti průmyslové výroby celou řadu změn a inovací, výrobci již dnes zkoumají, jak právě tyto pokročilé informační a komunikační technologie využít ve svůj prospěch, a přinést tak svým zákazníkům vyšší přidanou hodnotu. Tomuto vývoji se obecně říká „Průmysl 4.0.“. Jedná se o iniciativu původem z Německa, kde ji v současnosti podporuje nejen vláda, ale i univerzity a průmyslové asociace. Jedná se o zastřešující rámec, který si dává za úkol spojit dohromady jednotlivé inovační aktivity, a přispět tak k dalšímu vývoji v průmyslové produkci. Podobné iniciativy se nesoustřeďují jen v Německu, ale je možné je najít i v dalších evropských zemích, stejně tak v USA nebo Číně. Cílem komplexní strategie pod hlavičkou Průmysl 4.0 je využít při výrobě produktů, které lze přesně přizpůsobit zákazníkům na míru, propojeného, flexibilního a dynamicky organizovaného výrobního procesu. V průběhu příštích 15 až 20 let by měl být tento proces doprovázen i zásadní změnou v celkovém přístupu k výrobě, který lze oprávněně nazývat čtvrtou průmyslovou revolucí.Digitální závod v Amberku
Výrobní závod společnosti Siemens se sídlem v německém Amberku je vynikajícím příkladem konceptu „digitální továrny“ uvedeného do praxe. Vedení tohoto výrobního závodu již dnes používá postupy, které se v řadě průmyslových provozů stanou standardem až za několik let. Díky obousměrné komunikaci si výrobky samy řídí vlastní montáž, kdy své specifické požadavky předávají přímo strojním zařízením. Amberský závod učinil významný krok směrem k budoucnosti, protože reálný a virtuální svět se budou v rámci průmyslové výroby stále těsněji prolínat. Průmyslová produkce tak bude v relativně blízké budoucnosti mnohem flexibilnější a současně efektivnější – tedy rychlejší, levnější a současně kvalitnější.

Amberský závod společnosti Siemens, založený v roce 1989, vyrábí programovatelné logické automaty Simatic (PLC). Ty se používají k automatickému řízení strojů a zařízení za účelem úspory času a finančních prostředků a současně zvýšení kvality produktů. Jejich využití je rozmanité - od řízení lyžařských vleků i palubních systémů výletních lodí po řízení výrobních procesů v nejrůznějších průmyslových odvětvích, od automobilového průmyslu po farmacii.

Efektivita bez závad
Kvalita výroby dosahuje 99,99885 procenta a díky celé řadě zkušebních stanic je i těch několik vadných kusů bezchybně a efektivně objeveno. Celkem se v závodě ročně vyrobí na 12 milionů produktů Simatic. Při 230 pracovních dnech ročně to znamená, že EWA vyrobí každou sekundu jednu řídicí jednotku.
Jednotlivé produkty automatizační techniky pak ze závodu putují k více než 60 000 zákazníkům po celém světě.

Na cestě za Průmyslem 4.0
Amberský závod Siemens EWA je ukázkovým příkladem fungování platformy digitální továrny Siemens (Siemens Digital Enterprise), tedy výrobního prostředí, které by se do několika let mohlo stát normou. Již dnes ale mohou zákazníci investovat do řešení, které jim pomohou digitalizovat výrobu a posunou je směrem ke konceptu Průmyslu 4.0. V amberské továrně už řada těchto řešení funguje v běžném provozu. Díky identifikačním systémům Simatic Ident si mohou výrobky řídit svůj vlastní výrobní proces. Optické kódy (QR kódy), které jsou připevněny ke každému polotovaru, v sobě obsahují informace o výrobku i o potřebných krocích, kterými výrobek musí projít, aby se z něj stal hotový produkt. Díky těmto kódům komunikuje výrobek přímo s výrobními stroji. Tento systém je první krok směrem digitalizaci výroby a tedy k Průmyslu 4.0.

Pod pojmem Digital Enterprise představila společnost Siemens portfolio řešení, která pomáhají implementovat koncept digitální výroby do podniků různých velikostí. Toho využívají závody diskrétní výroby, kde právě probíhá velká vlna digitalizace - všechny kroky výrobního řetězce jsou postupně digitalizovány a začleňovány nejen do samotného výrobního procesu, ale i do celé dodavatelské sítě.

Kde revoluce začala

Společnost Siemens položila základy digitalizace již dlouho před vznikem pojmu Průmysl 4.0. Zavedení konceptu plně integrované automatizace (Totally Integrated Automation, TIA) v roce 1996 umožnilo společnostem koordinovat jednotlivé části výrobních procesů a úzce propojit fungování softwaru a hardwaru. Od té doby Siemens neustále zkvalitňuje svoji řadu produktů a služeb nabízenou v rámci TIA portfolia.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz04.06.2015 06:09 310 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
162 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
570 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
80 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
141 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
379 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
372 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Novinky - video
v Administrace obsahu
519 8 Kvido
18-10-2018 16:17
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 14 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 14 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 26 dny
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky