PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Slang pražských dopraváků

V období letních měsíců a prázdnin připravil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) malou ochutnávku slangu pro cestující. Ve vozech autobusů, metra, tramvají se mohou od pondělí 3. srpna až do poloviny září setkávat s vybranými výrazy slangu, které graficky ztvárnila Kateřina Perglová. Z několika stovek slangových výrazů bylo vybráno 26, od každého písmene v abecedě jeden.V období letních měsíců a prázdnin připravil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) malou ochutnávku slangu pro cestující. Ve vozech autobusů, metra, tramvají se mohou od pondělí 3. srpna až do poloviny září setkávat s vybranými výrazy slangu, které graficky ztvárnila Kateřina Perglová. Z několika stovek slangových výrazů bylo vybráno 26, od každého písmene v abecedě jeden.

Slang patří k nespisovným útvarům našeho jazyka, ale setkáváme se s ním téměř na každém kroku. Podle České mluvnice se slangem rozumí soubor jistých speciálních výrazů a obratů, kterých se užívá mezi členy pracovního nebo zájmového společenství kromě příslušné odborné terminologie. Slang pražských dopraváků vychází především z profesního slovníku lidí, kteří zajišťují provoz MHD v Praze a okolí. Prolíná se ale i s používanými výrazy těch, které MHD fascinuje a stala se jejich koníčkem, nebo cestujících, rovněž používající speciální slova nebo výrazy v souvislosti s MHD.

Před 40 lety (v roce 1975) se slangovými výrazy dopraváků zabýval Kroužek městské dopravy (dříve Kroužek přátel městské dopravy) a v tomto roce vyšla interní tiskovina Kroužku s názvem „Slangové a zvláštní výrazy pražských dopraváků“, kterou připravili František Prošek a Tomáš Běhounek. Období sedmdesátých let bylo velmi dynamické a objevily se další slangové výrazy, proto bylo v roce 1982 vydáno první vydání Slangu pražských dopraváků připravované Pavlem Adámkem a Františkem Proškem. Druhé vydání Slangu pražských dopraváků bylo vydáno v roce 2001 pod patronátem Dopravního podniku. Slovník pracovníků, fandů i cestujících se i v současné době nadále vyvíjí.

Nejen technika, vozidla a stavby tvoří bohatou historii pražské MHD, lidé a jejich mluva, k historii neodmyslitelně patří, proto je nyní prezentována veřejnosti. Slovník se v průběhu let vyvíjel, proto jsou dnes už některé výrazy historií, naopak nové generace s sebou přinášejí nová slova, o která se Slang pražských dopraváků stále rozrůstá. Rok 140. výročí od zahájení provozu pražské MHD je ideální příležitostí poohlédnout se po dopraváckém slangu.

Během února a března mohla široká dopravácká obec přispívat novými výrazy. Do uzávěrky došlo několik desítek nových výrazů, které se používají nejen v Dopravním podniku, ale také v Pražské integrované dopravě. Konečnou podobu třetího vydání Slangu pražských dopraváků má na starosti František Prošek, zabývající se MHD v Praze a její historií dlouhodobě, dopraváckému slangu se věnuje zmiňovaná čtyři desetiletí. Ten k tomu dodává: „Slang, stejně jako ostatní součásti živého jazyka, se trvale vyvíjí a mění. Proto i nikdy nekončící práce na jeho zachycení, je tak zajímavá a přitažlivá.“

Dosavadní verze slangu je stále k dispozici na www.mhd140.cz/slang , kam bude po dokončení doplněno i třetí vydání. Kompletní třetí vydání Slangu pražských dopraváků bude k dispozici pravděpodobně na konci tohoto roku.

Na webu www.mhd140.cz je také k dispozici formulář doplňovačky slangových výrazů. Komu z cestujících se podaří doplňovačku vyplnit a zašle ji vyplněnou do pátku 4. září 2015, bude zařazen do slosování o místenky v průvodu historických a současných tramvají, který projede Prahou v neděli 20. září 2015.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet06.08.2015 06:44 226 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
FAQ chyba
v Administrace obsahu
3 0 Balin50
22-09-2018 22:15
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
72 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
89 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
171 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
152 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
223 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
164 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 18 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 18 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 18 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)