Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Nemůžete se připojit v metru? V brazilském Riu mají Wi-Fi a zdarma

Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit.

Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit.

Provozovatel metra v Riu de Janeiru zvolil Wi-Fi technologie společnosti Cisco k pokrytí svých stanic. Obyvatelé brazilského velkoměsta, stejně tak jako jeho turisté, se tak budou moci pohodlně, rychle a především zdarma připojit k internetu.

Základem celého řešení se stala architektura Cisco Prime. Nejnověji byly signálem Wi-Fi pokryty stanice Flamengo, Largo do Machado a Catete. Od startu celého projektu v lednu 2014 nedošlo k žádnému závažnějšímu výpadku sítě, a to ani v hlavních dopravních špičkách.
„Na rozdíl od mobilních sítí, lze sítě Wi-Fi mnohem efektivněji stavět tak, aby byly schopné zajistit spolehlivé připojení k internetu i tam, kde dojde k nárazové koncentraci velkého počtu lidí. Příkladem mohou být koncerty, sportovní utkání nebo právě nádraží či stanice metra. V těchto případech naráží mobilní sítě na svoje technologické limity,“ upozorňuje Ivo Němeček, technický regionální manažer společnosti CIsco a dodává: „Dobře projektovaná Wi-Fi síť může pokrývat jen malý sektor, a proto jí zahlcení nehrozí. To je také důvodem k tomu, že i mobilní operátoři ve světě stále častěji sahají po Wi-Fi jako doplňku svých sítí na takto vytížených místech.“

Architektura Cisco Prime v sobě spojuje Prime LAN Management Solutions (LMS) a Prime Network Control System (NCS). Jejím prostřednictvím lze jednoduše a přehledně spravovat i rozsáhlé Wi-Fi sítě. Od nasazení technologie Wi-Fi do metra v Riu nedošlo k žádnému výpadu síťových služeb, ani problémům s přihlášením uživatelů. Díky hvězdicové architektuře je možné přidávat jednotlivé stanice do sítě bez jakýchkoli výpadků či omezení ve zbytku stanic. Samotné připojení na nástupištích a dalších prostorech stanic zajišťují přístupové body Cisco Aironet 2602i a kontrolery Cisco 8500 Wireless Controller.

Kromě cestujících mohou výhod stabilního připojení využívat i všichni obchodníci, kteří mají v prostorách metra své provozovny. Registrovaní uživatelé Wi-Fi v metru mohou navíc automaticky dostávat aktuální informace o provozu či výlukách.

Wi-Fi místo mobilní sítě
S rychlým rozvojem chytrých telefonů dochází stále častěji k přetížení mobilních sítí v místech s vysokou koncentrací uživatelů. Plánovat kapacitu mobilní sítě na tyto nárazové špičky je totiž neekonomické. Pokud si však majitelé chytrých telefonů chtějí například nasdílet na Facebooku fotku z koncertu či sportovního utkání, jsou často zklamáni a naštváni na svého operátora.

I proto již delší dobu pracuje sdružení Wi-Fi Alliance na řešení, které by umožnilo operátorům jednoduše předat část datového provozu z mobilních sítí právě do lokálních Wi-Fi sítí. Důležité je, aby vše probíhalo automaticky, bez toho, aby byli uživatelé obtěžováni nutností hledat příslušnou síť a hlásit se do ní. Díky standardu IEEE 802.11u a technologii Wi-Fi Certified Passpoint mohou chytré telefony něco podobného zcela odbourat. Telefon či tablet může sám Wi-Fi síť detekovat a automaticky se do ní připojit, přičemž k autentifikaci může stačit jen SIM karta a datový tarif příslušného operátora. Například americký operátor AT&T nabízí ve spolupráci s partnery přes 30 tisíc hotspotů pro své zákazníky.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet


{lang: 'cs'}


Kvido 30.08.2015 07:15 206 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Banner
v Administrace obsahu
26 0 Balin50
21-03-2019 11:31
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
49 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
322 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
97 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
145 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4089 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
SEO ako to funguje
v PHP-Fusion 9
381 2 Balin50
10-03-2019 08:44