PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Nemůžete se připojit v metru? V brazilském Riu mají Wi-Fi a zdarma

Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit.

Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit.

Provozovatel metra v Riu de Janeiru zvolil Wi-Fi technologie společnosti Cisco k pokrytí svých stanic. Obyvatelé brazilského velkoměsta, stejně tak jako jeho turisté, se tak budou moci pohodlně, rychle a především zdarma připojit k internetu.

Základem celého řešení se stala architektura Cisco Prime. Nejnověji byly signálem Wi-Fi pokryty stanice Flamengo, Largo do Machado a Catete. Od startu celého projektu v lednu 2014 nedošlo k žádnému závažnějšímu výpadku sítě, a to ani v hlavních dopravních špičkách.
„Na rozdíl od mobilních sítí, lze sítě Wi-Fi mnohem efektivněji stavět tak, aby byly schopné zajistit spolehlivé připojení k internetu i tam, kde dojde k nárazové koncentraci velkého počtu lidí. Příkladem mohou být koncerty, sportovní utkání nebo právě nádraží či stanice metra. V těchto případech naráží mobilní sítě na svoje technologické limity,“ upozorňuje Ivo Němeček, technický regionální manažer společnosti CIsco a dodává: „Dobře projektovaná Wi-Fi síť může pokrývat jen malý sektor, a proto jí zahlcení nehrozí. To je také důvodem k tomu, že i mobilní operátoři ve světě stále častěji sahají po Wi-Fi jako doplňku svých sítí na takto vytížených místech.“

Architektura Cisco Prime v sobě spojuje Prime LAN Management Solutions (LMS) a Prime Network Control System (NCS). Jejím prostřednictvím lze jednoduše a přehledně spravovat i rozsáhlé Wi-Fi sítě. Od nasazení technologie Wi-Fi do metra v Riu nedošlo k žádnému výpadu síťových služeb, ani problémům s přihlášením uživatelů. Díky hvězdicové architektuře je možné přidávat jednotlivé stanice do sítě bez jakýchkoli výpadků či omezení ve zbytku stanic. Samotné připojení na nástupištích a dalších prostorech stanic zajišťují přístupové body Cisco Aironet 2602i a kontrolery Cisco 8500 Wireless Controller.

Kromě cestujících mohou výhod stabilního připojení využívat i všichni obchodníci, kteří mají v prostorách metra své provozovny. Registrovaní uživatelé Wi-Fi v metru mohou navíc automaticky dostávat aktuální informace o provozu či výlukách.

Wi-Fi místo mobilní sítě
S rychlým rozvojem chytrých telefonů dochází stále častěji k přetížení mobilních sítí v místech s vysokou koncentrací uživatelů. Plánovat kapacitu mobilní sítě na tyto nárazové špičky je totiž neekonomické. Pokud si však majitelé chytrých telefonů chtějí například nasdílet na Facebooku fotku z koncertu či sportovního utkání, jsou často zklamáni a naštváni na svého operátora.

I proto již delší dobu pracuje sdružení Wi-Fi Alliance na řešení, které by umožnilo operátorům jednoduše předat část datového provozu z mobilních sítí právě do lokálních Wi-Fi sítí. Důležité je, aby vše probíhalo automaticky, bez toho, aby byli uživatelé obtěžováni nutností hledat příslušnou síť a hlásit se do ní. Díky standardu IEEE 802.11u a technologii Wi-Fi Certified Passpoint mohou chytré telefony něco podobného zcela odbourat. Telefon či tablet může sám Wi-Fi síť detekovat a automaticky se do ní připojit, přičemž k autentifikaci může stačit jen SIM karta a datový tarif příslušného operátora. Například americký operátor AT&T nabízí ve spolupráci s partnery přes 30 tisíc hotspotů pro své zákazníky.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet30.08.2015 08:15 198 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
151 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
164 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
242 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
259 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
193 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
241 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
348 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy