PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

V Číně hledají „jaderné absolventy.“ Práce je jistá

S rozvojem jaderné energetiky v Číně se otevírá pracovní trh pro absolventy technických oborů, obzvláště z oblasti jádra. Není to přitom ojedinělý jev. Rostoucí poptávka po zaměstnancích v této oblasti vzniká v Evropě i USA. Hlavními lákadly jsou stabilita, kariérní růst a plat.

S rozvojem jaderné energetiky v Číně se otevírá pracovní trh pro absolventy technických oborů, obzvláště z oblasti jádra. Není to přitom ojedinělý jev. Rostoucí poptávka po zaměstnancích v této oblasti vzniká v Evropě i USA. Hlavními lákadly jsou stabilita, kariérní růst a plat.

V současnosti jsou v Číně kvalifikovaní zaměstnanci jaderných elektráren nedostatkovým zbožím. Přitom Čína již na konci tohoto roku předčí v produkci jaderné energie Jižní Koreu i Rusko a bude patřit mezi top pět států z hlediska produkce elektřiny v jaderných elektrárnách. V současnosti má Čína v komerčním provozu celkem 28 reaktorů a ve výstavbě jsou další o kapacitě 23 gigawattů. Výcvik jednoho operátora jaderné elektrárny v Číně vyjde zhruba na 217 000 Eur, což je více, než stojí vyškolení pilota. Kvalifikovaní zaměstnanci jsou zde ceněni zlatem a práci najdou v podstatě okamžitě.

Zaučení nového zaměstnance je poměrně zdlouhavý proces: musí projít celkem sedmi fázemi výcviku. Navíc dlouhá léta platilo, že zájemci se museli naučit rusky, než byli posláni na školení do Ruska, odkud Čína získávala jaderné know-how. Dle Čou Pching, která pracuje ve výcvikovém středisku jaderné elektrárny Tchienwan, je hlavním lákadlem práce v elektrárnách vysoká stabilita a dobré platové ohodnocení.

Čína není jediným státem, které je vhodným místem pro absolventy technických oborů spojených s jadernou energetikou. Velmi podobně je na tom Evropa a USA. Například zaměstnanci texaské společnosti STP Nuclear Operating Company, která provozuje jadernou elektrárnu South Texas Project, mají v průměru přes 22 let zkušeností. Velmi brzy se začne chystat na odchod do důchodu zhruba 40 procent z 1 200 zaměstnanců, alespoň podle odhadů vedení elektrárny. Nejedná se ale o vzácný případ, podobně jsou na tom desítky dalších elektráren v USA. To znamená, že nová generace zaměstnanců má dveře otevřené dokořán. V USA se navíc počítá s výstavbou nových bloků, ale i celých elektráren. Práce v tomto sektoru tak bude zajištěna na dlouhé desítky let.

Rostoucí trh práce v oblasti jaderné energetiky existuje také ve Velké Británii. Dle vládní zprávy bude jaderný průmysl potřebovat v následujících šesti letech více než 8 000 nových zaměstnanců ročně. Je to dáno z části i vývojem jaderných ponorek nové generace. Ve Velké Británii, stejně jako v USA, nemálo investují do vzdělávání mladých talentů přímo společnosti, které se zabývají stavbou a vývojem jaderných elektráren. Jelikož vzdělávání v oblasti jádra je ale i v zájmu britské vlády, plánuje ve spolupráci se zástupci průmyslových firem několik iniciativ. Jednou z nich je vytvoření Národní jaderné univerzity. Prakticky zaměřená škola by studentům umožnila vyzkoušet si různé pozice, které následně mohou v jaderné elektrárně vykonávat. Díky tomu by absolventi mohli získat větší svobodu ve výběru pozic v elektrárně. V České republice studenty motivuje například energetická skupina ČEZ. Již na středních školách pořádá např. projekt „Vím proč“, jehož cílem je vzbudit zájem studentů o technické obory. Obě české jaderné elektrárny spolupracují s různými středními a vysokými školami po své vlastní linii.


Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet


01.09.2015 05:48 189 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
103 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
52 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
99 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
191 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
172 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
243 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
180 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 21 dnem
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 22 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 22 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)