PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Společnost RETIA předvedla radar pro odhalování osob přepravovaných v kamionech

Pardubická společnost RETIA na Dnech NATO předvedla v praxi detekci živé osoby za cihlovou zdí a v automobilovém přívěsu. Radar ReTWis je unikátní zařízení, které je schopno „vidět“ přes zdi a další pevné překážky. Přístroj je přitom lehce přenosný.

Pardubická společnost RETIA na Dnech NATO předvedla v praxi detekci živé osoby za cihlovou zdí a v automobilovém přívěsu. Radar ReTWis je unikátní zařízení, které je schopno „vidět“ přes zdi a další pevné překážky. Přístroj je přitom lehce přenosný.

Radar je možné držet v ruce, případně jej umístit na opěrnou tyč či trojnožku. Díky své kompaktnosti je primárně předurčen pro bezpečnostní a záchranné složky; zatímco velitel policejního zásahu může s jeho pomocí snadno zmapovat prostor, do kterého posílá své jednotky a odhalit případná skrytá nebezpečí, hasiči jej mohou využít například pro vyhledávání přeživších při sesuvech budov či při přírodních katastrofách.

„Dnů NATO se účastníme rádi, naše spolupráce s Jagellem 2000 trvá již řadu let. Letos představujeme unikátní radar ReTWis. S jeho pomocí zde demonstrujeme například kontrolu vnitřku kamionového návěsu. To může být v souvislosti s přílivem uprchlíků z válkou postižených zemí, kteří hranice často překonávají na palubě nákladních vozů, velmi zajímavé pro policejní a celní jednotky. U mnohých zástupců bezpečnostních a záchranných sborů vzbudily schopnosti systému ReTWis velmi pozitivní ohlas. Letošní Dny NATO tedy hodnotíme jako úspěch,“ uvedl Ing. Petr Tichý, obchodní ředitel společnosti RETIA, a.s.

Kromě zmíněného monitoringu vnitřku kamionu (reprezentovaného standardním automobilovým přívěsem) byla na živém figurantovi předvedena rovněž detekce osoby za cihlovou stěnou. Radar „skrz zeď“ může být efektivním zařízením pro bezpečnostní složky při zásahu proti teroristickým, případně kriminálním živlům. Zásahové jednotky získávají užitečné informace o celkovém počtu osob v místnosti, kde je třeba zasáhnout, a o jejich poloze, a tím značně snižují ztráty na životech při zásahu. Zkušená obsluha dokáže identifikovat, kdo z přítomných v místnosti je rukojmí a kdo pachatel trestného činu. Dané informace jsou pro zásahové jednotky klíčové a rozhodují často o životech rukojmích.

Systém pracuje na principu odrazu rádiových vln. Zařízení pracuje s velmi malým vyzařovacím výkonem – přibližně 20 mW. Díky unikátní implementaci technologie UWB (ultraširokopásmové vyzařování, kdy pracovní pásmo vysílače začíná na frekvenci 1 GHz a vyzářená energie je rozprostřená v širokém rozpětí) je výhodou tohoto řešení mj. nízká zjistitelnost signálu. Systém navíc neruší jiná zařízení pracující na podobných frekvencích.

Zařízení ReTWis je v každém případě zajímavou „odbočkou“ od obvyklého sortimentu firmy, která je především celosvětově známým výrobcem radarových technologií v oblasti vojenských systémů. Zatímco však vojenské radary jsou masivní jak vyzařovacími výkony, tak rozměry antén (z důvodu extrémních vzdáleností a ztrát při přenosu signálu), tento malý přenosný přístroj si vystačí doslova se zlomkovým výkonem vysílače, a to i díky pokrokové technologii vyzařování UWB. Relativní jednoduchost systému navíc znamená přijatelnou pořizovací cenu. Společnost RETIA, a. s. prokázala, že oblast radiolokačních technologií může být využita i v jiné oblasti než v tradičně chápané, tj. v oblasti civilních či vojenských radarů.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet


25.09.2015 00:05 290 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
82 6 RobiNN
16-10-2018 17:03
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
138 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
213 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
222 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
157 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
207 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
320 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.