PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Cena za výzkum temné hmoty genomu

Za výzkum nekódující RNA označované také jako temná hmota genomu obdržel biolog Richard Štefl ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Cenu předsedy Grantové agentury ČR. V oceněném projektu základního výzkumu se zabýval studiem vzniku nekódující RNA.

Za výzkum nekódující RNA označované také jako temná hmota genomu obdržel biolog Richard Štefl ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Cenu předsedy Grantové agentury ČR. V oceněném projektu základního výzkumu se zabýval studiem vzniku nekódující RNA. Právě o této největší součásti genomu se předpokládá, že stojí za řadou lidských onemocnění. Pochopení jejích funkcí by mohlo lidstvu pomoci v porozumění mechanismů vzniku například Alzheimerovy choroby nebo rakoviny. Zjištění českých vědců publikovala nejprestižnější světová vědecká periodika, mezi nimi například časopis Cell.

„Temná hmota genomu je samozřejmě nadnesený výraz, který je paralelou k temné hmotě ve vesmíru,“ říká Richard Štefl. „Obojí tvoří majoritu, lze je jen obtížně pozorovat, ale jejich efekty vidíme především nepřímo. Temná hmota genomu neboli nekódující RNA, byla objevena teprve nadávno a stále ještě neumíme říct, jaké jsou její všechny funkce. Dlouho se dokonce myslelo, že je vlastně k ničemu. Teprve před zhruba patnácti lety se tento názor změnil díky výzkumu s pomocí moderních technologií. Nyní je nekódující RNA obrovskou výzvou pro všechny obory od chemie až po medicínu. Stále jsme však pouze na začátku,“ dodává Richard Štefl a zmiňuje, že výzkumem této oblasti se v současné době na celém světě zabývá mnoho vědců i badatelských týmů.

Čeští specialisté využívají v brněnském vědeckém centru CEITEC na výzkum nekódující RNA unikátní přístrojové a laboratorní vybavení, které centrum řadí mezi evropskou i světovou špičku. Například jde o nukleální magnetickou rezonanci, nebo kryoelektronovou mikroskopii. V mezinárodním měřítku svědčí o silné pozici českých specialistů na tuto problematiku i to, že se jim podařilo navázat na základní výzkum financovaný českou Grantovou agenturou nejprestižnějším evropským grantem uděleným Evropskou výzkumnou radou. Richard Štefl ho získal na pokračující studium detailních mechanismů vzniku a funkce temné hmoty genomu. Práci jeho laboratoře tak na dalších pět let podpoří příspěvek ve výši dvou milionů eur.
Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet04.10.2015 20:14 309 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
FAQ chyba
v Administrace obsahu
6 0 Balin50
22-09-2018 22:15
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
73 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
89 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
171 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
152 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
223 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
164 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 18 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 18 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 18 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)