PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Jádro klíčové pro splnění cílů udržitelného rozvoje OSN

Čelní představitelé členských států OSN přijali Cíle udržitelného rozvoje pro léta 2015–2030. Velkou roli v plnění vytyčených cílů má sehrát jaderná energie, a to nejen v otázce energetiky. Význam jádra je klíčový například ve světovém boji proti rakovině, energetické chudobě či hladomoru.

Čelní představitelé členských států OSN přijali Cíle udržitelného rozvoje pro léta 2015–2030. Velkou roli v plnění vytyčených cílů má sehrát jaderná energie, a to nejen v otázce energetiky. Význam jádra je klíčový například ve světovém boji proti rakovině, energetické chudobě či hladomoru.

Čelní představitelé 200 zemí se v New Yorku setkali, aby přijali nové Cíle udržitelného rozvoje. Mezi velmi ambiciózní plány patří např. vymýcení chudoby, hladomoru, zastavení změn klimatu a další globální problémy, se kterými se současný svět potýká.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) sehraje klíčovou roli v plnění přijatých Cílů udržitelného rozvoje také jaderná energie. Generální tajemník MAAE Yukiya Amano, který tuto významnou nadnárodní agenturu OSN na summitu Globálního udržitelného rozvoje zastupoval, tvrdí, že jaderné technologie mohou výrazně pomoci splnit hned 8 z 16 vytyčených cílů. Jedná se například o oblast zabezpečení dostatku potravin a pitné vody, přístupu k moderním diagnostickým a léčebným metodám, investic do ekologie a ochrany klimatu apod. Kromě toho může jádro i nadále plnit roli dostupného, stabilního zdroje energie. Amano zdůraznil připravenost MAAE aktivně se na plnění cílů podílet.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii tak není pouhým „jaderným hlídacím psem“, ale partnerem pro rozvojové státy. Pomáhá v boji s chudobou, hladomorem, energetickou chudobou, ale působí i v oblasti zdravotnictví, zemědělství a ekologie.

Klimatické změny, rakovina, ale i energetická chudoba – tam všude MAAE pomáhá
MAAE prostřednictvím programu Technické spolupráce přenáší jaderné technologie do rozvojových zemí a pomáhá těmto státům dosáhnout jejich rozvojových cílů. Agentura se podílí například na monitoringu znečištění mořské vody, které ohrožuje existenci rybářů. Vzhledem k tomu, že velká část světové populace žije v malé vzdálenosti od pobřeží, je to skutečně velmi významná role.

V oblasti zdravotnictví hraje MAAE aktivní roli v poskytování přístupu k radioterapii pro pacienty s rakovinou a také v boji proti rakovině. Dle statistik umírá 70 % pacientů s rakovinou v nízko a středně příjmových státech. Aby tomu zabránila, MAAE podporuje prostřednictvím svého programu Technické spolupráce přes 160 projektů pro boj s rakovinou po celém světě. Svým partnerům pomáhá ve zřizování onkologických a radioterapeutických center.

Boj s energetickou chudobou je velkou výzvou pro další desetiletí, jíž může ze současných energetických zdrojů čelit snad jenom jádro. V současnosti na naší planetě žije 2,6 miliardy obyvatel, kteří trpí energetickou chudobou. Abychom toto číslo snížili, nebo aby se dostalo na nulu, ale zároveň jsme zajistili snižování produkce skleníkových plynů, potřebujeme jadernou energetiku. To byl hlavní závěr Amanova vystoupení na interaktivním setkání „Chraňme naší planetu a bojujme se změnami klimatu“. MAEA pomáhá státům, které chtějí využívat jadernou energetiku, jako zdroj rozvoje a čisté energie.

Role jaderné energie při splnění Cílů udržitelného rozvoje
• ukončení hladomoru a zajištění potravinové bezpečnosti
• zajištění dobrého zdravotního stavu a blahobytu v každém věku
• zajištění dostupnosti vody a udržitelného managementu a sanitace vodních zdrojů
• poskytování udržitelných, dostupných, spolehlivých a moderních zdrojů energie
• budování pružné infrastruktury a podpora udržitelné industrializace
• zahájení boje proti změnám klimatu a následkům těchto změn
• zachování a udržitelné využívání oceánů, moří a mořských zdrojů.
• ochrana a obnovení ekosystémů.

Připravil: rjancar
PC-politika.cz
Zdroj: Internet


12.10.2015 04:54 301 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Video - Update publication ...
v Infuze, panely, vzhledy
43 1 RobiNN
17-12-2018 21:58
Zdielanie novinky na FB
v PHP-Fusion 9.0.3
191 6 Balin50
07-12-2018 17:27
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
715 15 zizub
02-12-2018 22:29
Novinky - posunutie pripnut...
v PHP-Fusion 9.0.3
107 1 RobiNN
02-12-2018 19:05
FormatFactory
v Pomoc
168 2 Kvido
01-12-2018 10:18
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
409 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
398 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
RobiNN
před 18 dny
mimir na tieto veci je tu fórum...
M
před 19 dny
PHP 9.0 jak aktivovat registrovaného uživatele ?
C
před 31 dnem
ahoj
Nejčtenější novinky
Žádné novinky
Žádné novinky
Žádné novinky