PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Dobrovolníci pomáhají ostatním jen tak, a nejen před Vánoci

Ústí nad Labem – Již šestnáct let sdružuje Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem děti i dospělé, kteří pomáhají sociálně znevýhodněným osobám, zdravotnickým službám, kulturním složkám i sportovcům v kraji. Na páteční besídce před Zlatou nedělí se v ústeckém Domě dětí a mládeže těmto dobrovolníkům i podporovaným dětem z programu Pět P rozhodlo nadělit vánoční náladu.

Ústí nad Labem – Již šestnáct let sdružuje Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem děti i dospělé, kteří pomáhají sociálně znevýhodněným osobám, zdravotnickým službám, kulturním složkám i sportovcům v kraji. Na páteční besídce před Zlatou nedělí se v ústeckém Domě dětí a mládeže těmto dobrovolníkům i podporovaným dětem z programu Pět P rozhodlo nadělit vánoční náladu.
Za celý rok ovšem Dobrovolnické centrum úsměvy rozdalo i na mnoha dalších místech a v pomoci potřebným nezůstalo samo. Letos jeho činnost podpořily například Fond Ústeckého kraje a Nadace ČEZ.

Základem programu Pět P je vytvoření kamarádského vztahu jednoho malého a jednoho velkého přítele – dobrovolníka. Ti spolu po celý rok tráví jedno odpoledne v každém týdnu. „Pět P neboli přátelství, podpora, prevence, péče a pomoc je program pro děti ze sociálně slabého prostředí ve věku od 8 do15 let, které z různých důvodů nemohou navštěvovat volnočasové aktivity. Získaní kamarádi z řad dospělých vyškolených dobrovolníků dokážou při budování pevných vztahů rozvíjet schopnosti dětí, podchytit či zmírnit problémy plynoucí z jejich sociální situace, podpořit jejich výchovu, zdravý vývoj i komunikaci v celé rodině. Často zastávají roli pozitivních morálních vzorů,“ přibližuje Lenka Černá, ředitelka Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem.

Program Pět P je ale pouhým zlomkem rozsáhlé činnosti ústeckého centra, které v rámci kampaně Dobrovolník sdružuje zájemce s dobrým srdcem a chutí pomoci tam, kde je potřeba. Organizuje řadu vrstevnických programů, jako třeba „Ve dvou se to lépe táhne“, kde přátelská pouta na celý život získávají mladí klienti i zapojení dobrovolníci. Pomáhá i dalším skupinám lidí, jako jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo pacienti nemocnicích. Soustředí se rovněž na oblast záchrany kulturního dědictví, například prostřednictvím koordinace dobrovolnických služeb v ústeckém muzeu a knihovně.

Nemalé množství sil věnuje také poradenské a vzdělávací činnosti. Posiluje tak například sebevědomí rodičů v oblasti správné výchovy nebo napomáhá uvědomování si významu dobrovolnictví, sounáležitosti a sdílení napříč jednotlivými vrstvami společnosti. Nezapomíná na pravidelnou motivaci dobrovolníků a každým rokem pořádá Křesadlo aneb ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Jako nezisková organizace vítá každou pomoc, a to i tu finanční, kterou jí letos poskytla například Nadace ČEZ v podobě 150 000 korun.

„Díky příspěvku jsme kromě podpory pořádaných akcí v rámci našich programů mohli zakoupit novou sedačku, která rodičům, dětem i dobrovolníkům zpříjemňuje čekání před klubovnou našeho DC. Pořídili jsme z něj také počítač pro koordinátora dobrovolníků v městském muzeu a knihovně,“ dodala Lenka Černá.

„Dobrovolnická centra poskytují smysluplné využití času lidem všech věkových kategorií a zároveň koordinují pomoc a dopravují ji na místa, kde je jí nejvíce potřeba. I my sdílíme základní myšlenku ústeckého Dobrovolnického centra, které pomáhá a zároveň motivuje většinovou společnost k aktivnímu způsobu života, zájmu o okolí a vnímání vzájemné spolupráce a podpory jako přirozené součásti života dětí i dospělých,“ uzavřela Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

  • Připravil: Ota Schnepp
  • PC-politika.cz


23.12.2015 10:56 540 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky [Vyřešeno]
v Bugy a chyby
34 3 Balin50
19-07-2018 15:35
upgrade z 7.00.05 na 7.02.07
v PHP-Fusion 7
64 13 jany
19-07-2018 07:06
zoznam užívateľov
v Administrace uživatelů
32 4 Balin50
18-07-2018 21:06
Nápady - podnety
v Obecná diskuse
50 3 RobiNN
18-07-2018 18:13
video [Vyřešeno]
v Infuze, panely, vzhledy
37 5 RobiNN
17-07-2018 16:17
zvlastny bug [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
358 39 RobiNN
16-07-2018 17:52