PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

FM rádia na ČRo Plus, a co dál?

Rozhlasová stanice Českého rozhlasu PLUs (ČRo Plus) opustíla začátkem ledna 2016 střední vlny a definitivně se přesunula na FM frekvence. Pohled na mapu vysílačů říká, že nejvíce zkrátka přišli posluchači v Severomoravském a Zlínském kraji, kde je na tak obrovskou plochu, navíc částečně hornatou, pouze jeden vysílač FM. Přitom náhrada - vysílač Svinov u Ostravy je velmi slabý. Přenosnými, malými, analogovými rádií, zachytíte ĆRo Plus pouze v Ostravě a okolí. Vůbec ne v Beskydech a na Zlínsku! Podobné to je také u klasických radiopřijímačů.

Rozhlasová stanice Českého rozhlasu PLUs (ČRo Plus) opustíla začátkem ledna 2016 střední vlny a definitivně se přesunula na FM frekvence. Pohled na mapu vysílačů říká, že nejvíce zkrátka přišli posluchači v Severomoravském a Zlínském kraji, kde je na tak obrovskou plochu, navíc částečně hornatou, pouze jeden vysílač FM. Přitom náhrada - vysílač Svinov u Ostravy je velmi slabý. Přenosnými, malými, analogovými rádií, zachytíte ĆRo Plus pouze v Ostravě a okolí. Vůbec ne v Beskydech a na Zlínsku! Podobné to je také u klasických radiopřijímačů.

Oficiální sdělení ČRo říká: "Posloucháte Český rozhlas Plus na Ostravsku na středních vlnách? Pak nejpozději do 5. února přelaďte z frekvence 639 kHz na novou frekvenci 1071 kHz. Nový středovlnný vysílač Ostrava-Svinov 1071 kHz zajistí obyvatelům severní Moravy od pátku 29. ledna poslech stanice Plus ve všední dny od 4:00 do 24:00, o víkendu pak od 5:00 do 24:00. Bude vysílat výkonem 5 kW. Z dosavadního vysílače Ostrava-Svinov 639 kHz, na kterém se střídalo vysílání Českého rozhlasu Dvojka a Českého rozhlasu Plus, bude od soboty 6. února 2016 vysílat celodenně stanice Dvojka".

V čem jsou na rozhlasových vlnách ČRo potíže?

Zásadní v technologickém vybavení vysílačů, které signál ČRo přenášejí. Proč? FM (VKV) pásmo je naprosto plné. Aby mohla být do vysílání zařazena jedna nová stanice, musí nejprve nějaká stávající zaniknout. Neexistují žádné volné kmitočty s rozumným výkonem. Tato situace je již neudržitelná, a proto se ČRo správně rozhodl. Pokud má úspěšně konkurovat ostatním mediatypům, je nutné veřejnoprávní ČRo digitalizovat.

Proto došlo i v ČRo dne 6. srpna 2015 k nástupu digitálního vysilání multiplexu DAB Praha, Jde o normu, která se skrývá pod zkratkou DAB (Digital Audio Broadcasting nebo také T-DACool. Má oproti FM řadu výhod, které však posluchači disd při pilotním omezeném vysílání nemohli využívat. Teprve plný výkon (20 kW) multiplexu DAB Praha, od ledna 2016, umožní v pokryté lokalitě plnohodnotné šíření signálu i uvnitř budov a nasazení všech funkcí, která DAB nabízí.

Za rok již bez problémů na rozhlasových vlnách?

ČRo je tudíž od srpna 2015, kdy zahájil provoz multiplex nazvaný DAB Praha, lídrem, digitalizace. Do roku 2017 plánuje rozšíření pokrytí o další multiplex v Ostravě, Brně a v Plzni. Je již připravována rovněž stanici ČRo Sport Rock, která by kombinovala sportovní přenosy, pořady a zpravodajství s rockovou hudbou. V plánu je i rádio pro seniory a další hudební žánrové stanice.

Co z toho vyplývá pro posluchače?

Technika i v rozhlasovém vysílání se bleskově inovuje. Spěje k technologiím DAB. Hned na začátku této pasáže sděluji, že budete pootřebovat už nyní tzv. DAB přijímače. Nedoporučuji kupovat tedy ani přenosná malá rádia, já mám maličké analogové Sony do kapsy za 500,00 czk), to je už hudba minulosti! Podívejte se, na stránku Digital-DAB. Lze říct, že všechna DAB rádia, která jsou momentálně na trhu, nabízejí jak příjem DAB (DAB+), tak i FM (a někdy i internetových rádií). Rozhodně se tedy nemusíte bát, že nákupem nového rádia přijdete o analogový rozhlas. Nový přijímač ovšem skutečně potřebovat budete. Dá se prý pořídit i za nějakých 600 korun v Tesku. Avšak kvalůitnější pro funkce DAB+ (III-Band) / FM asi od 1.200,00 czk.

Zkontrolujte si signál DAB, zda máte pásmo L-Band

V systému DAB u nás zatím naladíte 29 rozhlasových stanic, z nichž 12 vysílá pouze digitálně. To znamená, že na FM je nenaladíte nebo naladíte pouze omezeně v určitých časech na sdílených frekvencích (jako například radio Wave hostující na stanici Vltava). Na FM je tedy i stanicemluveného slova ČRo Plus, kterou, bohužel na FM ve Zlínském a Moravskoslezském kraji nenaladíte.
Než si tedy nutné nové rádio pro DB koupíte, podívejte se nejen na mapu vysílačů, ale nové rádio si ve vašěí oblasti u obchodnbíka přímo vyzkoušejte, zda třeba ČRo Plus naladíte! Jelikož rádia. která umí přijímat DAB v pásmu L-Band, je nyní na trhu málo. Toto pásmo zanikne do budoucna zcela. Se šířením rozhlasu se totiž s pásmem L-Band v celé Evropě nepočítá. Skutečně dobrým tipem pro vás může být šikovné přenosné rádio PURE ONE Mini II. DAB+ (III-Band / L-Band) / FM za 1650,00 czk.

------
DAB (Digital Audio Broadcasting) je zemské digitální rozhlasové vysílání, které v blízké budoucnosti nahradí stávající VKV-FM vysílání. V současnosti je tento systém rozšířený celosvětově. Nejrozvinutější je především v západní a jižní Evropě, Velké Británii a Irsku, Skandinávii, Austrálii, Kanadě a v Jižní Korei. Principem DAB je vysílání digitálního datového paketu (multiplexu), který obsahuje obvykle okolo 20 rozhlasových programů. Jednotlivé programy jsou digitalizovány, datově komprimovány (formátem MPEG2 nebo 4) a sdruženy do jednoho digitálního datového toku. Výhodou tohoto způsobu vysílání je právě sdružení více programů do jednoho balíku, což vede k optimálnějšímu využití vysílacích kmitočtů a větší nabídce služeb. Další výhodou je možnost přenosu různých doplňkových dat - textů, obrázků, map apod. Díky přenosu mnoha programů na jednom kanálu je toto vysílání mnohonásobně méně energeticky náročné a tudíž i šetrné k životnímu prostředi.
Všude se využívá k vysílání tzv. III. pásmo (174 - 240 MHz). V Itálii je podporován band III i L-band (1452 - 1490 MHz). U nás je notifikován L-band. Využití III. pásma u nás je povoleno na individiální oprávnění zatím v Praze, ve středních Čechách - vysílač PŘÍBRAM, v Ústeckém kraji - vysílač Milešovka, Plzni městě, v Jihočeském kraji a ve východních Čechách z vysílače TRUTNOV - Černá hora.

Přednosti systému přehledně:

> kvalitnější zvuk, srovnatelný s poslechem CD
> možnost záznamu do vnitřní paměti přístroje nebo na externí paměťové médium
> jednoduchá volba programu
> možnost doprovodných informací
> rozšíření programové a žánrové nabídky
> možnost sledování TV na mobilních přístrojích - systém DMB
> vynikající příjem i v členitých oblastech, větší dosah, využití odrazů signálu
> postačí menší vyzářené výkony vysílačů, čímž dojde k omezení elektromagnetického smogu
> nižší vysílací náklady pro broadcastery  • Připravil: Kvido
  • PC-politika.cz


Kvido 14.03.2016 21:45 390 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
44 1 Kvido
18-09-2018 12:59
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
68 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
163 3 jany
08-09-2018 08:06
Prihlásenie [Vyřešeno]
v Administrace systému
145 7 Balin50
05-09-2018 15:36
FAQ formátovanie [Vyřešeno]
v Administrace obsahu
215 8 RobiNN
05-09-2018 15:09
Token [Vyřešeno]
v Administrace systému
157 1 RobiNN
05-09-2018 15:05
Vzhled [Vyřešeno]
v Infuze, panely, vzhledy
205 2 RobiNN
05-09-2018 14:57
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Kvido
před 15 dny
Jj. Zbytečné moc ne, pač tu u jejich reg. e-mailem nepustím zahraniční, nejčastěji ru., com., org.
RobiNN
před 16 dny
Kvido spammerov musíš vymazať a zablokovať ich IP. Inak je to zbytočne.
Kvido
před 16 dny
Protože se ve Fóru objevilo několik SPAMů, je nyní registrace nových členů zapnuta přes e-mail a povolení hlavního administratora.
RobiNN
před 1 měsícem
4 témy sú v základnej inštalácii (na 4. téme robím) Ďalšie sú tu https://github.co...ion/Themes a tu https://github.co...ion-Themes
F
před 1 měsícem
Kdy bude více vzhledů, módů a všeho možného do php fusion 9? :-)