PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Instalace LAMP; díl 2.

Instalace LAMP; díl 2.

V minulém díle "Instalace LAMP", určeném pro Ubuntu 14.04xx LTS jsme skončili krokem č. 17/18. Šlo o přístup k phpMyAdmin vložením URL localhost/phpmyadmin do adresního řádku prohlížeče. Přihlašovací okno se určitě otevřelo, avšak vstup možná selhal. Zde je návod, jak chybu odstranit.


V minulém díle Instalace LAMP, určeném pro Ubuntu 14.04xx LTS jsme skončili krokem č. 17/18. Šlo o přístup k phpMyAdmin vložením URL localhost/phpmyadmin do adresního řádku prohlížeče. Přihlašovací okno se určitě otevřelo, avšak vstup možná selhal. Zde je návod, jak chybu odstranit.Jestliže se nemůžete přihlásit, MySQL/phpMyAdmin váím zřejmě hlásí něco podobného: #1045 - Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) Nepodařilo se připojit jako controluser, který je nadefinován v nastaveních. phpMyAdmin se pokusil připojit k MySQL serveru, a ten odmítl připojení. Zkontrolujte jméno serveru, uživatelské jméno a heslo v souboru config.inc.php a ujistěte se, že jsou totožné s těmi, které máte od administrátora MySQL serveru.V phpMyAdmin je zcela určitě v tomto případě nastavené přihlášení k serveru bez hesla, jelikož postrádá při přihlášení k MySQL platnou session. MySQL prostě očekává přihlášení heslem, aby se servere mohl spojit s phpMyAdminem. Musíme proto v prvé řadě zapnout přihlášení pomocí hesla! A mimo toho zapnout/upravit několik základních nastavení. To proto, aby se nám pro začátek nejen otevřela databáze v phpMyAdmin, ale byly také funkční a zapisovatelné tabulky. Takže nás čeká následující postup:

 • V Terminálu napište:

  gksudo Nautilus

 • Přihlaste se heslem pro váš Ubuntu. Otevře se adresářové okno a jděte do adresáře root Ubuntu: /user/share/doc/phpmyadmin/examples/config.examples.inc.php.
 • Obsah ukázkového konfiguračního souboru config.examples.inc.php zkopírujte (CTRL+C).
 • Dále otevřete adresářovou cestu: /var/lib/phpmyadmin/config.php
 • Uvedený soubor by měl být porázdný. Pokud nikoli, vše vymažte a vložte do něj (CTRL+V) obsah předcházejícího zkopírovaného ukázkového souboru a nový obsah uložte.
 • Nyní v uloženém souboru budeme editovat některé příkazy. K tomu předesílám, že pro začátek stačí v souboru nastavit $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] na config, Tím pádem žádný přihlašovací dialog vlastně nepotřebujete. Budete se přihlašovat pomocí natvrdo zadaných údajů a to: $cfg['Servers'][$i]['user'] a $cfg['Servers'][$i]['password'], Takže, když vám běží phpMyAdmin na stejném stroji jako MySQL, musí mít povolen přístup root a údaj heslo nechejte prázdný. Uživatel 'pma' je na tom stejně (pro něj stačí právo R/W přístupu pro stejnou databázi phpMaAdmin). Chytřejší asi budete z následujicích příkazů, jak musí nastavení vypadat:

  //Nastavení konfiguračního souboru: config.inc.php
  #Authentication type and info
  $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';
  $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';
  $cfg['Servers'][$i]['password'] = '';
  $cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysql';
  $cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = true;

  #User for advanced features
  $cfg['Servers'][$i]['controluser'] = 'pma';
  $cfg['Servers'][$i]['controlpass'] = '';Resumé

Popsané 'config' přihlašování je méně bezpečné. Je totiž uloženo pouze v plain textu v tomto konfiguračním souboru. Proto jej používáme pouze na domácím serveru (localhostu), tedy testovacím stroji. Mnohem bezpečnější je použití cookie, Nastavení je ovšěem složitější, přes zašifrování v $cfg['blowfish_secret']). Ale o tom příště v dalším našem dílu.
 • Autor:Květoslav Vícha (Kvido)
 • PC-politika.cz


Kvido 17.03.2016 18:59 986 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
 • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Preklad
v PHP - Fusion 9.0.3
98 2 Balin50
24-06-2018 12:00
Užívatelia a priatelstvo
v PHP - Fusion 9.0.3
78 2 Balin50
24-06-2018 11:53
Nezobrazují se mi obrázky
v PHP - Fusion 7
84 5 Escalade
23-06-2018 21:08
Migrace phpfusion
v PHP - Fusion 7
366 17 Kvido
23-06-2018 12:13
Video panel from one category
v Administrace obsahu
57 3 zizub
22-06-2018 20:16
reCAPTCHA
v PHP - Fusion 9.0.3
101 1 RobiNN
22-06-2018 15:42