PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Instalace LAMP; díl 2.

Instalace LAMP; díl 2.

V minulém díle "Instalace LAMP", určeném pro Ubuntu 14.04xx LTS jsme skončili krokem č. 17/18. Šlo o přístup k phpMyAdmin vložením URL localhost/phpmyadmin do adresního řádku prohlížeče. Přihlašovací okno se určitě otevřelo, avšak vstup možná selhal. Zde je návod, jak chybu odstranit.


V minulém díle Instalace LAMP, určeném pro Ubuntu 14.04xx LTS jsme skončili krokem č. 17/18. Šlo o přístup k phpMyAdmin vložením URL localhost/phpmyadmin do adresního řádku prohlížeče. Přihlašovací okno se určitě otevřelo, avšak vstup možná selhal. Zde je návod, jak chybu odstranit.Jestliže se nemůžete přihlásit, MySQL/phpMyAdmin váím zřejmě hlásí něco podobného: #1045 - Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) Nepodařilo se připojit jako controluser, který je nadefinován v nastaveních. phpMyAdmin se pokusil připojit k MySQL serveru, a ten odmítl připojení. Zkontrolujte jméno serveru, uživatelské jméno a heslo v souboru config.inc.php a ujistěte se, že jsou totožné s těmi, které máte od administrátora MySQL serveru.V phpMyAdmin je zcela určitě v tomto případě nastavené přihlášení k serveru bez hesla, jelikož postrádá při přihlášení k MySQL platnou session. MySQL prostě očekává přihlášení heslem, aby se servere mohl spojit s phpMyAdminem. Musíme proto v prvé řadě zapnout přihlášení pomocí hesla! A mimo toho zapnout/upravit několik základních nastavení. To proto, aby se nám pro začátek nejen otevřela databáze v phpMyAdmin, ale byly také funkční a zapisovatelné tabulky. Takže nás čeká následující postup:

 • V Terminálu napište:

  gksudo Nautilus

 • Přihlaste se heslem pro váš Ubuntu. Otevře se adresářové okno a jděte do adresáře root Ubuntu: /user/share/doc/phpmyadmin/examples/config.examples.inc.php.
 • Obsah ukázkového konfiguračního souboru config.examples.inc.php zkopírujte (CTRL+C).
 • Dále otevřete adresářovou cestu: /var/lib/phpmyadmin/config.php
 • Uvedený soubor by měl být porázdný. Pokud nikoli, vše vymažte a vložte do něj (CTRL+V) obsah předcházejícího zkopírovaného ukázkového souboru a nový obsah uložte.
 • Nyní v uloženém souboru budeme editovat některé příkazy. K tomu předesílám, že pro začátek stačí v souboru nastavit $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] na config, Tím pádem žádný přihlašovací dialog vlastně nepotřebujete. Budete se přihlašovat pomocí natvrdo zadaných údajů a to: $cfg['Servers'][$i]['user'] a $cfg['Servers'][$i]['password'], Takže, když vám běží phpMyAdmin na stejném stroji jako MySQL, musí mít povolen přístup root a údaj heslo nechejte prázdný. Uživatel 'pma' je na tom stejně (pro něj stačí právo R/W přístupu pro stejnou databázi phpMaAdmin). Chytřejší asi budete z následujicích příkazů, jak musí nastavení vypadat:

  //Nastavení konfiguračního souboru: config.inc.php
  #Authentication type and info
  $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';
  $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';
  $cfg['Servers'][$i]['password'] = '';
  $cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysql';
  $cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = true;

  #User for advanced features
  $cfg['Servers'][$i]['controluser'] = 'pma';
  $cfg['Servers'][$i]['controlpass'] = '';Resumé

Popsané 'config' přihlašování je méně bezpečné. Je totiž uloženo pouze v plain textu v tomto konfiguračním souboru. Proto jej používáme pouze na domácím serveru (localhostu), tedy testovacím stroji. Mnohem bezpečnější je použití cookie, Nastavení je ovšěem složitější, přes zašifrování v $cfg['blowfish_secret']). Ale o tom příště v dalším našem dílu.
 • Autor:Květoslav Vícha (Kvido)
 • PC-politika.cz


Kvido 17.03.2016 18:59 1,224 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
 • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
167 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
170 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
247 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
272 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
200 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
248 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
360 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy