Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Odborníci IT stále žádaní

PRAHA - Podle Českého statistického úřadu chrlí vysoké školy každý rok kolem 2,5 tisíce absolventů oborů souvisejících s informačními technologiemi. V Česku jich je ale stále nedostatek. Uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Poptávka po IT specialistech navíc poroste.

Poptávka po odbornících v IT stále stoupá. Za čtyři roky jich v Evropě bude chybět 825 tisíc

PRAHA - Podle Českého statistického úřadu chrlí vysoké školy každý rok kolem 2,5 tisíce absolventů oborů souvisejících s informačními technologiemi. V Česku jich je ale stále nedostatek. Uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Poptávka po IT specialistech navíc poroste.

Skutečný boom v poptávce Českou republiku stále ještě čeká. „Technické obory jsou obecně na trhu práce velmi žádané. Každým dnem přibývají volné pracovní pozice napříč různými sektory, které vyžadují znalosti z oblasti informačních technologií. Navzdory tomu, že těchto specialistů každým rokem přibývá, je jich stále málo. Vzhledem k nárůstu automatizace a digitalizace bude poptávka po těchto odbornících i v budoucnu stoupat. Podle agentury CzechInvest každá třetí investice v Česku míří do sektoru informačních technologií. Nedostatek specialistů ale není problémem jen České republiky. V celé Evropě chybí kolem 700 tisíc odborníků a podle prognóz by to už v roce 2020 mělo být 825 tisíc,“ popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

IT patří nejen k nejžádanějším oborům v Česku, je zároveň i nejlukrativnějším, což dokládá i výše nástupního platu. Zatímco průměrný nástupní plat absolventů v ostatních oborech činí kolem 20 tisíc korun, u absolventů IT oborů je to až o 15 tisíc víc. „Platy v informačních technologiích patří k nejrychleji rostoucím. Například u programátorů a analytiků vzrostly za posledních pět let o 60 procent. Jejich průměrný měsíční plat činí přes 40 tisíc korun, u IT manažerů je to přes 50 tisíc. Vysoký plat patří k hlavním, nikoli jediným lákadlům, jež firmy novým IT zaměstnancům nabízejí,“ uvedla Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS.

K dalším velmi žádaným benefitům patří možnost práce z domova nebo alespoň pružná pracovní doba. Z domova pracuje až 70 procent IT odborníků. Firmy také nabízejí benefity, které v jiných oborech vůbec nejsou. „Řada společností nabízí možnost využívat dokonale vybavené relaxační místnosti nebo pro své zaměstnance připravuje bohaté snídaně,“ popsala Markéta Prazeres. „Podporujeme růst našich zaměstnanců po odborné stránce – pořádáme konference v Česku i v zahraničí, workshopy či semináře, podporujeme i výuku cizích jazyků. Dále nabízíme možnost práce z domu, placené přesčasy, hrazené vzdělávání, spousty firemních akcí, příspěvky na volnočasové aktivity, stolní fotbálek nebo pronájem tělocvičny na florbal a fotbal,“ popsala nabízené benefity Tereza Ducháčová, manažerka společnosti GMC Software Technology.

Pro drtivou většinu absolventů informačních technologií není problém najít ihned po dokončení studia práci i bez předchozí praxe. Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. „Častým problémem je nedostatečná jazyková vybavenost. Vzhledem k tomu, že IT odborníky často hledají mezinárodní společnosti, je nutná znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni. Navíc veškeré technické dokumentace, odborné konference nebo konferenční hovory jsou v drtivé většině v anglickém jazyce,“ uvedla Markéta Prazeres. „Měřítkem pro budoucí zaměstnance je především jejich nadšení a motivace podávat výkon. Praxe není nutnou podmínkou, absolventi ne vždy praxi mají, ale pokud jim nechybí chuť se dál rozvíjet, pak praxe není rozhodující. Podstatné jsou jazyky – vzhledem k tomu, že jsme mezinárodní firma, je potřeba mít alespoň základní znalosti angličtiny a ochotu komunikovat, i když s chybami. U pozic, které jsou často ve styku se zákazníkem nebo jinými týmy v zahraničí, pak angličtina musí být na komunikativní úrovni,“ doplnila Tereza Ducháčová.

Atraktivní práci v počítačovém průmyslu stále ovládají převážně muži. Žen v oblasti informačních technologií pracuje jen kolem 15 procent. Navzdory benefitům, které firmy nabízejí, se ženy do IT příliš nehrnou. „Situace v České republice není nijak výjimečná. I ve světě pracuje v IT byznysu méně žen než mužů. Ženy prozatím lákají jiné pozice, nejvíce jich pracuje v administrativě. Pozvolna se ale objevuje nový trend – ženy se stále více snaží prosazovat v takzvaných mužských oborech. Česká republika například patří k zemím s nejvyšším počtem žen zaměstnaných v průmyslu, v tomto odvětví tvoří přes 20 procent zaměstnanců. Je jen otázkou času, kdy se i v IT oborech začne počet žen zvyšovat,“ doplnila Markéta Prazeres.

O společnosti AC JOBS, s.r.o.

AC JOBS, s.r.o. je největší česká personální agentura v oblasti Recruitmentu. Na trhu působí již od roku 2002, síť poboček má po celé ČR. AC JOBS zajišťuje komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, poradenství v otázkách náboru a hodnocení nových či stávajících zaměstnanců. Mezi její oborově orientované divize, které se specializují na vyhledávání odborníků a obsazování jejich pracovních pozic, patří Engineering (strojírenství, stavebnictví, technické obory), ICT (počítače a informační technologie), Sales & Logistics (obchod a logistika), Finance (ekonomika a bankovnictví), Healthcare & Chemistry (farmacie/zdravotnictví) a Electro & Energo (elektro a energie).

AC JOBS ročně pomůže najít zaměstnání více než 2600 lidem. Nabídku ověřených pracovních pozic naleznou uchazeči na webovém portálu www.acjobs.cz a také na www.itprace.cz, který se zaměřuje na oblast informačních technologií. Zájemce zde každý den osloví více než 1400 pracovních nabídek, které jsou denně aktualizovány.

AC JOBS získalo řadu ocenění: patří mezi 100 nejlepších českých firem, majitelka společnosti Olga Hyklová obdržela Ocenění českých podnikatelek a zařadila se tím mezi nejúspěšnější podnikatelky v ČR, agentura se stala vítězem soutěže Odpovědná firma 2015 a získala ocenění Stejná šance – Zaměstnavatel 2014.  • Připravili: Ďurčíková Petra, Jančar Rosťa
  • PC-politika.cz

  • !function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+'://platform.twitter.com/widgets.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, 'script', 'twitter-wjs');

Kvido 11.04.2016 14:08 454 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
2019 23 Balin50
20-04-2019 15:40
ban užívateľa
v PHP-Fusion 9
1870 3 Balin50
16-04-2019 08:54
9.03.10
v PHP-Fusion 9
441 13 Balin50
16-04-2019 08:44
Registrácia - token
v PHP-Fusion 9
228 8 Balin50
15-04-2019 16:40
Chyba inštalácie
v PHP-Fusion 9
1016 12 RobiNN
10-04-2019 13:41
Videa
v Administrace obsahu
429 5 Balin50
10-04-2019 10:48
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9
2323 11 jany
03-04-2019 16:23
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.