PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Odborníci IT stále žádaní

PRAHA - Podle Českého statistického úřadu chrlí vysoké školy každý rok kolem 2,5 tisíce absolventů oborů souvisejících s informačními technologiemi. V Česku jich je ale stále nedostatek. Uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Poptávka po IT specialistech navíc poroste.

Poptávka po odbornících v IT stále stoupá. Za čtyři roky jich v Evropě bude chybět 825 tisíc

PRAHA - Podle Českého statistického úřadu chrlí vysoké školy každý rok kolem 2,5 tisíce absolventů oborů souvisejících s informačními technologiemi. V Česku jich je ale stále nedostatek. Uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Poptávka po IT specialistech navíc poroste.

Skutečný boom v poptávce Českou republiku stále ještě čeká. „Technické obory jsou obecně na trhu práce velmi žádané. Každým dnem přibývají volné pracovní pozice napříč různými sektory, které vyžadují znalosti z oblasti informačních technologií. Navzdory tomu, že těchto specialistů každým rokem přibývá, je jich stále málo. Vzhledem k nárůstu automatizace a digitalizace bude poptávka po těchto odbornících i v budoucnu stoupat. Podle agentury CzechInvest každá třetí investice v Česku míří do sektoru informačních technologií. Nedostatek specialistů ale není problémem jen České republiky. V celé Evropě chybí kolem 700 tisíc odborníků a podle prognóz by to už v roce 2020 mělo být 825 tisíc,“ popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

IT patří nejen k nejžádanějším oborům v Česku, je zároveň i nejlukrativnějším, což dokládá i výše nástupního platu. Zatímco průměrný nástupní plat absolventů v ostatních oborech činí kolem 20 tisíc korun, u absolventů IT oborů je to až o 15 tisíc víc. „Platy v informačních technologiích patří k nejrychleji rostoucím. Například u programátorů a analytiků vzrostly za posledních pět let o 60 procent. Jejich průměrný měsíční plat činí přes 40 tisíc korun, u IT manažerů je to přes 50 tisíc. Vysoký plat patří k hlavním, nikoli jediným lákadlům, jež firmy novým IT zaměstnancům nabízejí,“ uvedla Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS.

K dalším velmi žádaným benefitům patří možnost práce z domova nebo alespoň pružná pracovní doba. Z domova pracuje až 70 procent IT odborníků. Firmy také nabízejí benefity, které v jiných oborech vůbec nejsou. „Řada společností nabízí možnost využívat dokonale vybavené relaxační místnosti nebo pro své zaměstnance připravuje bohaté snídaně,“ popsala Markéta Prazeres. „Podporujeme růst našich zaměstnanců po odborné stránce – pořádáme konference v Česku i v zahraničí, workshopy či semináře, podporujeme i výuku cizích jazyků. Dále nabízíme možnost práce z domu, placené přesčasy, hrazené vzdělávání, spousty firemních akcí, příspěvky na volnočasové aktivity, stolní fotbálek nebo pronájem tělocvičny na florbal a fotbal,“ popsala nabízené benefity Tereza Ducháčová, manažerka společnosti GMC Software Technology.

Pro drtivou většinu absolventů informačních technologií není problém najít ihned po dokončení studia práci i bez předchozí praxe. Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. „Častým problémem je nedostatečná jazyková vybavenost. Vzhledem k tomu, že IT odborníky často hledají mezinárodní společnosti, je nutná znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni. Navíc veškeré technické dokumentace, odborné konference nebo konferenční hovory jsou v drtivé většině v anglickém jazyce,“ uvedla Markéta Prazeres. „Měřítkem pro budoucí zaměstnance je především jejich nadšení a motivace podávat výkon. Praxe není nutnou podmínkou, absolventi ne vždy praxi mají, ale pokud jim nechybí chuť se dál rozvíjet, pak praxe není rozhodující. Podstatné jsou jazyky – vzhledem k tomu, že jsme mezinárodní firma, je potřeba mít alespoň základní znalosti angličtiny a ochotu komunikovat, i když s chybami. U pozic, které jsou často ve styku se zákazníkem nebo jinými týmy v zahraničí, pak angličtina musí být na komunikativní úrovni,“ doplnila Tereza Ducháčová.

Atraktivní práci v počítačovém průmyslu stále ovládají převážně muži. Žen v oblasti informačních technologií pracuje jen kolem 15 procent. Navzdory benefitům, které firmy nabízejí, se ženy do IT příliš nehrnou. „Situace v České republice není nijak výjimečná. I ve světě pracuje v IT byznysu méně žen než mužů. Ženy prozatím lákají jiné pozice, nejvíce jich pracuje v administrativě. Pozvolna se ale objevuje nový trend – ženy se stále více snaží prosazovat v takzvaných mužských oborech. Česká republika například patří k zemím s nejvyšším počtem žen zaměstnaných v průmyslu, v tomto odvětví tvoří přes 20 procent zaměstnanců. Je jen otázkou času, kdy se i v IT oborech začne počet žen zvyšovat,“ doplnila Markéta Prazeres.

O společnosti AC JOBS, s.r.o.

AC JOBS, s.r.o. je největší česká personální agentura v oblasti Recruitmentu. Na trhu působí již od roku 2002, síť poboček má po celé ČR. AC JOBS zajišťuje komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, poradenství v otázkách náboru a hodnocení nových či stávajících zaměstnanců. Mezi její oborově orientované divize, které se specializují na vyhledávání odborníků a obsazování jejich pracovních pozic, patří Engineering (strojírenství, stavebnictví, technické obory), ICT (počítače a informační technologie), Sales & Logistics (obchod a logistika), Finance (ekonomika a bankovnictví), Healthcare & Chemistry (farmacie/zdravotnictví) a Electro & Energo (elektro a energie).

AC JOBS ročně pomůže najít zaměstnání více než 2600 lidem. Nabídku ověřených pracovních pozic naleznou uchazeči na webovém portálu www.acjobs.cz a také na www.itprace.cz, který se zaměřuje na oblast informačních technologií. Zájemce zde každý den osloví více než 1400 pracovních nabídek, které jsou denně aktualizovány.

AC JOBS získalo řadu ocenění: patří mezi 100 nejlepších českých firem, majitelka společnosti Olga Hyklová obdržela Ocenění českých podnikatelek a zařadila se tím mezi nejúspěšnější podnikatelky v ČR, agentura se stala vítězem soutěže Odpovědná firma 2015 a získala ocenění Stejná šance – Zaměstnavatel 2014.  • Připravili: Ďurčíková Petra, Jančar Rosťa
  • PC-politika.cz


11.04.2016 13:08 411 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
XML Sitemap pro video
v Infuze, panely, vzhledy
256 10 RobiNN
17-11-2018 17:44
Administrácia
v PHP-Fusion 9.0.3
111 11 Balin50
13-11-2018 14:40
9.00.04
v Obecná diskuse
168 4 RobiNN
27-10-2018 12:55
Novinky - video
v Administrace obsahu
286 8 Kvido
18-10-2018 16:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
302 8 grootcz
11-10-2018 18:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
423 1 Kvido
28-09-2018 12:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
411 2 RobiNN
23-09-2018 12:37