Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Gulag.cz; problém načítání

Neobvyklé, velmi pozoruhodné a historicky významené virtuální muzeum - Gulag Online bylo spuštěno 9. června 2016. Je to celosvětově první komplexní projekt tohoto druhu propojující archeologický a badatelský výzkum, orální historii a geografická data spolu s nejnovějšími informačními technologiemi.

Neobvyklé, velmi pozoruhodné a historicky významené virtuální muzeum - Gulag.Online bylo spuštěno 9. června 2016. Je to celosvětově první komplexní projekt tohoto druhu propojující archeologický a badatelský výzkum, orální historii a geografická data spolu s nejnovějšími informačními technologiemi.

Virtuální muzeum je výsledkem roční práce členů a spolupracovníků české neziskové organizace Gulag.cz ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Gulag Online je projekt organizace Gulag.cz, která mimo jiné mapuje a dokumentuje opuštěné tábory v bývalém SSSR a Ústavu pro studium totalitních režimů, který v rámci svého výzkumu od roku 2008 mapuje osudy československých občanů perzekuovaných v SSSR. Vznik muzea byl financován díky podpoře veřejnosti na portálu Hithit a programu Technologie pro budoucnost Nadace Vodafone.

Organizace Gulag.cz se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně i sovětským totalitním režimem. Vznikla na konci roku 2009. Klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu a všem, co s ním souvisí, včetně souvislostí s Československem a dalšími zeměmi. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií, vzdělávací metody a další pohledy z nejrůznějších oborů a disciplín. Ve své činnosti a na rozvoji dalších projektů spolupracuje s dalšími organizacemi, včetně těch ruských (např. sdružení Memorial).

Uživatelské prostředí

Web je uživytelsky přivětivý. Navigace logická a rychlá. Protože však běží na modulech, které silně využívají Adobe Flash, jako Typekit a Grav, open source flat-file CMS, je bohužel načítání prohlídky muzeem problematické. Slabší počítače do 3 GB nemají prakticky šanci vstup do muzea http://www.ghulag.online otevřít. Dokonce kolegovi načítání asi po pěti minutách skončilo neúspěšně a zablokovalo paměť počítače, takže musel PC restartovat a odkaz na prohlídku muzea vypnout.

Informace uživateli

Na hlavní stránce Gulag.online.cz by měly být informace o technické náročnosti aplikace virtuální prohlídky muzea. Aby zájemce o zhlédnutí věděl, jakou kapacitu mezipaměti potřebuje jeho PC ke standardnímu prohlížení. Načítání by možná mělo mít více sekcí, a tím by klesly požadavky na kapacitu prohlížení.

Odpověď, Jan Vrátný, Gulag.cz:

"Načítání a běh na starších strojích není optimální. Je to způsobeno tím, že jsem zde experimentálně vytvořili 3D prohlídku, která neběží v žádném zásuvném modulu, ale rovnou v canvasu pomocí webgl. Na to, že je to poměrně rozsáhlá prohlídka, má celá pouhých 15 MB — věřte mi, že optimalizace byla skutečně velmi náročná (export do desktopové aplikace je proti tomu snadný). Každopádně je faktem, že spoustu uživatelů toto odradí. Proto jsem po přečtění vašeho článku udělal rychlý fix. Aplikace se nyní defaultně načte bez 3D s upozorněním pro uživatele, že si mohou stránky načíst v plném rozsahu, ale musejí počítat s větším datovým objemem a náročností zejména na RAM".

Redakce načítání webu opětovně tesovala a můžeme prohlásit, že nyní po úpravě (s možností otevření muzea pro starší PC bez 3D prohlídky) je vše na starších strojích bez problémů přístupné. Pro starší počítače je i tak tento web unikátní a pro uživatelé zajímavý. Rovněž na mobilu běží pěkně (zde je 3D vypnuto už od začátku). Děkujeme tvůrcům za rychlou reakci. Nicméně, lze očekávat, že většina uživatelů je dnes vybavena novějšími počítači, a ti problémy s virtuální prohlídkou muzea ve formátu 3D problémy nemají.  • Autor: Vícha Květoslav (Kvido)
  • PC-politika.cz
    Zdroj: Gulag.cz

  • !function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+'://platform.twitter.com/widgets.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, 'script', 'twitter-wjs');

Kvido 10.06.2016 18:26 1,342 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Lost password
v Administrace uživatelů
109 7 Balin50
25-03-2019 19:52
Banner
v Administrace obsahu
107 2 Balin50
25-03-2019 17:42
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
123 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
407 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
178 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
225 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4191 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Nejčtenější novinky