PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

SPAM v komentářích a e-mailech

SPAM v komentářích a e-mailech
Protože také na našem portálu dochází občas k výskytu SPAMu v komedntářích a e-mailu v Administraci, možná vás bude zajímat, jak tento nešvar na Internetu řešíme. Samozřejmě, detaily nezveřejním, avšak čtenáře (webkodéra a webmastera) navedu, jak problém řešit.

Protože také na našem portálu dochází občas k výskytu SPAMu v komedntářích a e-mailu v Administraci, možná vás bude zajímat, jak tento nešvar na Internetu řešíme. Samozřejmě, detaily nezveřejním, avšak čtenáře (webkodéra a webmastera) navedu, jak problém řešit.

Zabránit atakům SPAMu je záležitost především dvou soborů ve všech webopvých platformách, včetně CMS. Jde o soubor robots.txt a .htaccess. Tyto soubory musí být nastaveny podle nejnovějších trendů, splňující nároky na specifikaci HTML 5/7xx a PHP 5.3xxx. Jen krátce doplním, že některé CMS využívají k boji proti SPAM pluginy, ale ty jsou většinou málo účinné a použití může být i sktytým vlámáním právě pro činnost SPAMu. Výjimkou je snad pro CMS WordPress utilita WP-SpamShield Anti-Spam. Pracuje pod Javascriptem. Nechává pro roboty lákavé políčka formuláře, které ale uživatel nevidí. V momentě, kdy je robot vyplní plugin ví, že se nejedná o člověka. WP-SpamShield Anti-Spam navíc využívá ochranu přes cookies a algoritmus. Takže lze říct, že dosahuje velmi dobrých výsledků. Přesto, my půjdeme jinou cestou:

SPAM v komentářích: zablokovat indexaci obsahu na robots.txt

Jak je zde na púortále již vicekráte psáno, soubor robots.txt máme v root adresáři každého webu, aby řekl robotům vyhledávačů, které části internetových stránek by neměly být indexovány. A tedy samozřejmě by neměly být dohledány na vyhledávačích jajko např. Yaho, Seznmu či Google.

Největší problém je u neregistrovaných n(anonymních) přístupů ke komentářům/diskuzím SPAM v komentářích pod články na webech. Některé (nejznámější) "vystrašené" weby, jako Novinky.cz, Aktualne.cz a iDnes.cz, vůbec anonymní diskuzi v komentářích pod články nedovolují. Výjimkou jsou snad parlamentnilisty.cz a náš portál pc-politika.cz. A tak pokud se také vám ostatním dostávají komentáře do veřejně přístupné diskuze, tady je návod, jak problém řešit:

Když komentáře na vašem webu ukládá systém automaticky například do podadresáře latest_comments_panel, neváhejte a do souboru robots.txt přidejte následující řádek:

Disallow:/latest_comments_panel/

Tento zápis je možné použít na celý modul komentářů, i na jeho část v sekci news nebo blog. Podotýkám, že tím vyřešíte problém se spamování, ale váš web bude ochuzen zárověň o kompletrní indexovatelný obsah vložených diskuzí. Nebudou vyhledávači prostě indexovány. Jinými slovy - ztratíte část návštěvnosti přes longtail výrazy (fráze, dotazy). Avšak např. u nás na portále pc-politika.cz o nic strašného nejde, jelikož stojíme o diskuzi jen minimálně! Tudíž, vynechání naší diskuze vyhledávači nám nevadí.

Seznam nejfrekventovanějších internetových vyhledávačůt:Google.cz, Seznam.cz, Bing, Yahoo, Ask, Atlas.cz, AltaVista, Jyxo, Centrum.cz. Například mezi nejpoužívanější polské vyhledávače patří Google.pl, který v Polsku ovládl více než 93% podíl vyhledávání.

SPAM v e-mailech: Neotevírat a nahlásit

K tomu třeba Jakpsatweb.cz radí: Doporučení pro ty, kterým SPAM e-mailem přišel: 1) ignorujte sdělení, které obsahuje 2) neotevírejte přílohu a e-mail smažte 3) technicky zdatní jedinci mohou e-mail před smazáním nahlásit (stejně jako každý jiný SPAM) na http://www.spamcop.net> To je asi tak všechno, co se dá dělat.

  • Autor: Vícha Květoslav (Kvido)
  • PC-politika.cz
  • Stupeň znalosti - expert

Kvido 21.06.2016 09:54 388 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
167 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
170 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
247 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
272 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
200 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
248 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
360 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy