PHP min. 5.6.8MySQL min. 5.1Apache min. 2.0
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.0
Český překlad
Pravidelně aktualizovaný

Technologie

Konverze do formátu WebM

Náš poslední Video Test (2.) ukázal, že pro webmastery a kodéry je zřejmě nejvýhodnější ke vkladání videí na webové stránky formát "webm". Jak ale do tohoto formátu videa převést, když jsou větzšinou ve starších formátech? O tom je tento článek.

Náš poslední Video Test (2.) ukázal, že pro webmastery a kodéry je zřejmě nejvýhodnější ke vkladání videí na webové stránky formát "WebM". Jak ale do tohoto formátu videa převést, když jsou větzšinou ve starších formátech? O tom je tento článek.

Co je formát WebM?

WebM je formát souboru videa. Na samém začátku jeho existence tento formát vyvíjeli vyvojáři společností On2, Xiph a Matroska. Pak o tento formát projevila zájem společnost Google, která vývoj začala sponzorovat. Byl to správný krok, který vnesl do zobrazování videí, při stávajícím chaosu, potřebný klid a jednotnost při zobrazování videí. Formát webm je totiž určen k poskytování royalty free video formátu, který lze přehrávat na webech moderními prohlížeči, které podporují HTML5. V tom je jeho zásadní a dosud nepřekonaná síla!

A když potřebu specifikace HTML 5 pochopily před dvěma roky i hlavní světové prohlížeče, otevřela se formátu WebM cesta na miliardy světových webů. Konečně! Formát WebM jako royalty-free se dnes už používá v HTML5 kontejneru Matroska. Mozilla Firefox, Opera, Chrome a Google. Jak už jsem na tomto portále několikrát psal, Internet Explorer, jako nejhorší prohlížeč světa má s tím stále problémy i ve verzi Explorer 9, jakoby vzdoroval světovému trendu v zobrazování videí! Takže včetně s prohlížečem Safari obvykle potřebují pomoc třetích stran (jako QuickTime) pro přehrávání WebM médií. Světovýá hráč YouTube už přes rok využívá rovněž WebM soubory jako součást jejich HTML5 webových stránek. A to společně s aplikací Nintendo Wii YouTube používá tento typ souboru pro přehrávání videa, stejně jako Wikimedia Foundation, Skype, 4chan a Logitech. Prostě světový zájem je o tento video formátu je velký a všichni se mu přizpůsobují.

Ukazuje se, že kódování a dekódování WebM souborů je možné a vyhovující. Lze toho docílit prostřednictvím programů, jako je například ffvp8 dekodér a jako alternativu k libvpx dekodéru Google. Matroska používá mkvtoolnix a může také podporovat multiplexování / demultiplexování. WEBM v reálném čase dekódování a podporu kódování je možné s verzí 1.4.9 u všech video editoru. Rovněž je již plně funkční přes jeden rok MPC-HC (SVN 2071 a vyšší) podpora přehrávání videa WEBM s vnitřním dekodérem VP8, který využívá kódování FFmpeg. A také u chytrých telefonů se již rozjela plná podporou dekódování v MPC-HC verze 1.4.2499.0. Android verze 2.3 (Gingerbread) a výše, což umožňuje přehrávání WebM videa v mobilních telefonech. Chcete více důkazů a kvalitě video formátu WebM? Určitě to není třeba, jeho přednosti jsou jasné, a tak rychle na to, jak WebM vkládat na webové stránky!

Řada streamovaných videí se musí spoléhat na kodek H.264, aby vše fungovalo jak má. A zase narážíme na patenty. Z důvodu jejich omezení není kodek H.264 k dispozici pro open source software jako je Firefox. Pro Firefox místo něj používá open source alternativu OpenH264. Kodek OpenH264 je výsledkem spolupráce společností Cisco a Mozilla. Je nainstalován automaticky Mozillou do počítače uživatele.

On-line Convertor Filezigzag

Bezplatný online video konvertor Filezigzag umožní převést např. video 264 souboru WebM formátu snadně a rychle. Prostě, nahrajete 26 soubor a vyberte WebM ze seznamu konverzí. Po konverzi si můžete stáhnout převedený videosoubor okamžitě nebo e-mailem.

FileZigZag podporuje různé konverze - Video Converter, Audio Converter, Music Converter, Image Converter, má převodník mnoho formátů. DOC to PDF | Word to PDF | MP4 to AVI | MP4 to MP3 | WAV to MP3 | WMA to MP3 | FLV to MP4 | AVI to MP4 | AVI to MP4 | FLV to AVI | DOCX to PDF | MOV to AVI | PNG to JPG | AIFF to MP3 | JPG to PNG | MOV to FLV | SWF to WAV | ZIP to TAR | RAR to ZIP | PDF to Word

Konverze videa mp4 do webm

Nyní se podívejte na postup konverze. Na videu č.1 je video soubor kalousek_test_video.mp4. Jak je zřejmé z ukázky, video se nezobrazuje ve Firefoxu, ani v Chrome, Opeře a IE.

Video č.1: kalousek_test_video.mp4

Načež sobor "kalousek_test_video.mp4" převedeme v on-line konventoru Filezigzag do formátu WebM, tedy ve výsledku bude "kalousek_test_video.webm".

Konverze video formátu mp4 na webm

Samotná konverze je bezproblémová. Postupuje po zadání e-mailu (ve třetím kroku) plynule. Škoda jen, že není kontrola nad tím, jak velká data se momentálně přesunují. Takže nezbývá než trpělivě čekat. U našeho videa trvala konverze asi 3 minuty. Pak se objevila nová stránky s informacemi o výsledku a stačilo kliknout na horní tlačitko pro odesláni downloadu.

Jak vidíme na výsledku konverze ve videa č.2 je soubor "kalousek_test_video.webm", který se po konverzi již standardně ve Firefoxu, ale také v prohlížečích Chrome a Opeře, zobrazuje!

Video č.2: kalousek_test_video.webm

A takhle vypadá zdrojový kód pro vložení videa na stránku webu se specifikací HTML 5:

 Video č.2: kalousek_test_video.webm

  • Autor: Vícha Květoslav (Kvido)
  • PC-politika.cz
  • Zdroj: Convertor on-line Filezigzag
  • Stupeň znalosti - expert

Kvido 05.07.2016 10:27 1,029 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře byly zveřejněny.
Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Novinky - video
v Administrace obsahu
126 8 Kvido
18-10-2018 17:17
Instalace na Ubuntu serveru
v PHP-Fusion 9.0
153 8 grootcz
11-10-2018 19:27
PHP 7 čeština
v PHP-Fusion 7
227 1 Kvido
28-09-2018 13:46
Vývoj - ako pokračuje
v PHP-Fusion 9.0.3
239 2 RobiNN
23-09-2018 13:37
FAQ chyba
v Administrace obsahu
176 1 RobiNN
23-09-2018 13:35
Blogs na HP [Vyřešeno]
v PHP-Fusion 9.0
222 2 Kvido
15-09-2018 17:12
Tenisový portál [Vyřešeno]
v Obecná diskuse
334 3 jany
08-09-2018 08:06
Přihlášení
Ještě nejste členem? Klikněte zde a zaregistrujte se.
Shoutbox
Chcete-li odeslat zprávu, musíte se přihlásit.
Nebyly odeslány žádné zprávy.
Nejčtenější blogy