Ach ne! Kde je JavaScript?
Váš webový prohlížeč nemá povolen JavaScript nebo nepodporuje JavaScript. Pro správné zobrazení tohoto webu nebo pro upgrade na webový prohlížeč, který podporuje JavaScript, povolte JavaScript ve webovém prohlížeči.
PHP-Fusion 9 Jádro
v9.03.00
Překlad CZ/SK
Pravidelně aktualizovaný
Demo
Testovat PHP-Fusion

Novinky

Konverze do formátu WebM

Náš poslední Video Test (2.) ukázal, že pro webmastery a kodéry je zřejmě nejvýhodnější ke vkladání videí na webové stránky formát "webm". Jak ale do tohoto formátu videa převést, když jsou větzšinou ve starších formátech? O tom je tento článek.

Náš poslední Video Test (2.) ukázal, že pro webmastery a kodéry je zřejmě nejvýhodnější ke vkladání videí na webové stránky formát "WebM". Jak ale do tohoto formátu videa převést, když jsou větzšinou ve starších formátech? O tom je tento článek.

Co je formát WebM?

WebM je formát souboru videa. Na samém začátku jeho existence tento formát vyvíjeli vyvojáři společností On2, Xiph a Matroska. Pak o tento formát projevila zájem společnost Google, která vývoj začala sponzorovat. Byl to správný krok, který vnesl do zobrazování videí, při stávajícím chaosu, potřebný klid a jednotnost při zobrazování videí. Formát webm je totiž určen k poskytování royalty free video formátu, který lze přehrávat na webech moderními prohlížeči, které podporují HTML5. V tom je jeho zásadní a dosud nepřekonaná síla!

A když potřebu specifikace HTML 5 pochopily před dvěma roky i hlavní světové prohlížeče, otevřela se formátu WebM cesta na miliardy světových webů. Konečně! Formát WebM jako royalty-free se dnes už používá v HTML5 kontejneru Matroska. Mozilla Firefox, Opera, Chrome a Google. Jak už jsem na tomto portále několikrát psal, Internet Explorer, jako nejhorší prohlížeč světa má s tím stále problémy i ve verzi Explorer 9, jakoby vzdoroval světovému trendu v zobrazování videí! Takže včetně s prohlížečem Safari obvykle potřebují pomoc třetích stran (jako QuickTime) pro přehrávání WebM médií. Světovýá hráč YouTube už přes rok využívá rovněž WebM soubory jako součást jejich HTML5 webových stránek. A to společně s aplikací Nintendo Wii YouTube používá tento typ souboru pro přehrávání videa, stejně jako Wikimedia Foundation, Skype, 4chan a Logitech. Prostě světový zájem je o tento video formátu je velký a všichni se mu přizpůsobují.

Ukazuje se, že kódování a dekódování WebM souborů je možné a vyhovující. Lze toho docílit prostřednictvím programů, jako je například ffvp8 dekodér a jako alternativu k libvpx dekodéru Google. Matroska používá mkvtoolnix a může také podporovat multiplexování / demultiplexování. WEBM v reálném čase dekódování a podporu kódování je možné s verzí 1.4.9 u všech video editoru. Rovněž je již plně funkční přes jeden rok MPC-HC (SVN 2071 a vyšší) podpora přehrávání videa WEBM s vnitřním dekodérem VP8, který využívá kódování FFmpeg. A také u chytrých telefonů se již rozjela plná podporou dekódování v MPC-HC verze 1.4.2499.0. Android verze 2.3 (Gingerbread) a výše, což umožňuje přehrávání WebM videa v mobilních telefonech. Chcete více důkazů a kvalitě video formátu WebM? Určitě to není třeba, jeho přednosti jsou jasné, a tak rychle na to, jak WebM vkládat na webové stránky!

Řada streamovaných videí se musí spoléhat na kodek H.264, aby vše fungovalo jak má. A zase narážíme na patenty. Z důvodu jejich omezení není kodek H.264 k dispozici pro open source software jako je Firefox. Pro Firefox místo něj používá open source alternativu OpenH264. Kodek OpenH264 je výsledkem spolupráce společností Cisco a Mozilla. Je nainstalován automaticky Mozillou do počítače uživatele.

On-line Convertor Filezigzag

Bezplatný online video konvertor Filezigzag umožní převést např. video 264 souboru WebM formátu snadně a rychle. Prostě, nahrajete 26 soubor a vyberte WebM ze seznamu konverzí. Po konverzi si můžete stáhnout převedený videosoubor okamžitě nebo e-mailem.

FileZigZag podporuje různé konverze - Video Converter, Audio Converter, Music Converter, Image Converter, má převodník mnoho formátů. DOC to PDF | Word to PDF | MP4 to AVI | MP4 to MP3 | WAV to MP3 | WMA to MP3 | FLV to MP4 | AVI to MP4 | AVI to MP4 | FLV to AVI | DOCX to PDF | MOV to AVI | PNG to JPG | AIFF to MP3 | JPG to PNG | MOV to FLV | SWF to WAV | ZIP to TAR | RAR to ZIP | PDF to Word

Konverze videa mp4 do webm

Nyní se podívejte na postup konverze. Na videu č.1 je video soubor kalousek_test_video.mp4. Jak je zřejmé z ukázky, video se nezobrazuje ve Firefoxu, ani v Chrome, Opeře a IE.

Video č.1: kalousek_test_video.mp4

Načež sobor "kalousek_test_video.mp4" převedeme v on-line konventoru Filezigzag do formátu WebM, tedy ve výsledku bude "kalousek_test_video.webm".

Konverze video formátu mp4 na webm

Samotná konverze je bezproblémová. Postupuje po zadání e-mailu (ve třetím kroku) plynule. Škoda jen, že není kontrola nad tím, jak velká data se momentálně přesunují. Takže nezbývá než trpělivě čekat. U našeho videa trvala konverze asi 3 minuty. Pak se objevila nová stránky s informacemi o výsledku a stačilo kliknout na horní tlačitko pro odesláni downloadu.

Jak vidíme na výsledku konverze ve videa č.2 je soubor "kalousek_test_video.webm", který se po konverzi již standardně ve Firefoxu, ale také v prohlížečích Chrome a Opeře, zobrazuje!

Video č.2: kalousek_test_video.webm

A takhle vypadá zdrojový kód pro vložení videa na stránku webu se specifikací HTML 5:

 Video č.2: kalousek_test_video.webm

  • Autor: Vícha Květoslav (Kvido)
  • PC-politika.cz
  • Zdroj: Convertor on-line Filezigzag
  • Stupeň znalosti - expert
  • !function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+'://platform.twitter.com/widgets.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document, 'script', 'twitter-wjs');

Kvido 05.07.2016 09:27 1,267 0 komentářů

0 komentářů

Zanechat komentář

Přihlaste se, abyste mohli zveřejnit komentář.
  • Žádné komentáře nebyly zveřejněny.

Nejnovější témata fóra
  Vlákno Zobrazení Odpovědi Poslední příspěvek
Banner
v Administrace obsahu
16 0 Balin50
21-03-2019 11:31
Ako skryt welcome spravu pre prihlasenych
v Pomoc
43 2 jany
19-03-2019 22:06
Užívatelské polia
v PHP-Fusion 9
314 19 Balin50
19-03-2019 18:00
Vlastné stránky
v PHP-Fusion 9
90 3 Balin50
18-03-2019 21:15
Tvorba Theme - ( Bootstrap )
v PHP-Fusion 9
137 5 RobiNN
17-03-2019 21:45
Chyba databáze
v PHP-Fusion 8
4074 12 RobiNN
14-03-2019 12:29
SEO ako to funguje
v PHP-Fusion 9
372 2 Balin50
10-03-2019 08:44